Polska i Świat

Polska i Świat

Syryjka z padaczką i w hipotermii trafiła do szpitala w Hajnówce

Marwa to młoda Syryjka znaleziona po polskiej stronie granicy z Białorusią. Z padaczką i w hipotermii, w ciężkim stanie, trafiła do szpitala w Hajnówce. W Polsce czekają na nią rodzice, którzy na co dzień mieszkają w Niemczech. Ojciec sam przed laty szedł szlakiem bałkańskim, ale mówi, że to, co teraz dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, jest znacznie gorsze od kryzysu migracyjnego w Europie sześć lat temu. Sylwia Piestrzyńska.

Co słyszą dzieci i jak rozmawiać z nimi o kryzysie na granicy z Białorusią

Troje migrantów zostało napadniętych już po polskiej stronie granicy. Ktoś ich pobił i okradł - jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Teraz na granicy może być nawet cztery tysiące osób: w lesie, w zimnie, często chorych i bez jedzenia. Znaleźli się w pułapce - nie mogą przejść do Polski, nie mogą wrócić w głąb Białorusi, bo tamte służby im na to nie pozwalają. To sytuacja, którą trudno zrozumieć, nawet dorosłym. A co gdy pytają o to dzieci? Jak im wytłumaczyć, co się dzieje? I dlaczego tak się dzieje? Maria Mikołajewska.

Doniesienie do prokuratury po marszu w Kaliszu

To była hańba dla Kalisza - takie opinie słychać po tym, co w czwartek, w Święto Niepodległości, działo się na ulicach miasta. Przeszedł tam antysemicki marsz. Była mowa nienawiści i propagowanie faszyzmu. Spalono też kopię statutu kaliskiego. Sprawą zajmuje się policja, jest też doniesienie do prokuratury. Maciej Warsiński.

Szpitale wstrzymują porody rodzinne

Porody w pandemii zmieniły się w jeszcze większą niepewność. Wsparcie dla kobiet w tym trudnym momencie jest bardzo ważne. Tylko w ostatnich dniach, wiele oddziałów ponownie wstrzymuje porody rodzinne. Karolina Bałuc.

Prawie co trzeci kierowca nie zmienia na zimę opon w samochodzie

Nawet godzinę i więcej trzeba czekać na wymianę opon. Spadła temperatura, kierowcy ruszyli do wulkanizatorów. Nie wszyscy staną w kolejce. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że 30 procent kierowców jeździ zimą na oponach letnich. Argument, że w Polsce zimy nie są w ostatnim czasie przesadnie srogie, ekspertów nie przekonują. Łukasz Wieczorek.

Wątpliwości wokół działań rządu w sprawie pandemii po wycieku maili

"Spróbujmy chociaż na jeden weekend pokazać że to państwo działa i nie przymyka oczu" - to kolejna już odsłona afery mailowej. Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu miał doradzać szefowi rządu, by wzmocnić kontrolę przestrzegania restrykcji. To był marzec tego roku, a dziś mamy 18,5 tysiąca zakażeń COVID-19, w środę zmarło 269 osób. Za 10 dni może być aż 40 tysięcy chorych dziennie. W związku z tym pojawiają się pytania, jak państwo działa i jak walczy z pandemią. Barbara Sobska.

Rozdzieleni na granicy

Historia 5-letniego chłopca na granicy jest przykładem jednego z dramatów, które się tam rozgrywają. Dziecko z mamą ukrywało się w lesie, zostali rozdzieleni z resztą rodziny. Byli głodni i zmarznięci. Matka zemdlała, następnie trafiła do szpitala i została rozdzielona z dzieckiem. Piotr Czaban.

Mieszkańcy wspierają migrantów

Kryzys na granicy z Białorusią ma duży wpływ na mieszkańców terenów przygranicznych. Pomagają, ale i boją się, co będzie dalej. Wielu nosi ze sobą prowiant, zapalają zielone światło przy domach, co jest sygnałem chęci pomocy. Teraz w Michałowie powstało nowe centrum pomocy - zorganizowano wspólną zbiórkę z innymi miastami w województwie. Maria Mikołajewska.

Szczecin wyprzedaje rowery miejskie

Rower za 61 złotych - do takich zakupów zachęca Szczecin. Urząd miasta pozbywa się pojazdów z nieistniejącej już wypożyczalni miejskich rowerów. Te wysłużone mają być zastąpione przez sprzęt nowej generacji. Nie wszystkie miasta jednak wrócą do pożyczania dwóch kółek. Łukasz Wieczorek.

Skutki wyroku TK w sprawie aborcji

Nagonka na lekarzy i szukanie błędów za wszelką cenę - tak mówią ginekolodzy po zaostrzeniu przepisów i praktycznie całkowitym zakazie aborcji, który spowodował zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, i po tragedii, która wydarzyła się w szpitalu w Pszczynie. Monika Celej.

Nowe szczegóły w sprawie HiT-u

Pojawiają się kolejne szczegóły w sprawie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie obowiązywał od września, a podstawa programowa właśnie powstaje. Znika WOS, a pojawi się historia najnowsza od zakończenia wojny do 2015 roku. Młodym Polakom brakuje elementarnej wiedzy o historii najnowszej - mówią szefowie resortu edukacji, a dziennikarze pytają, czy to będzie obiektywna nauka. Adrianna Otręba.

Ruszył proces TSUE w sprawie kopalni Turów

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ruszył proces w sprawie kopalni Turów. Polska dostała też pierwsze wezwanie do zapłaty. Piętnaście milionów euro. Porozumienia nie ma, licznik bije, a szczegóły ma dla Państwa Michał Tracz, który jest w Luksemburgu.

Komisja Europejska chce nałożenia sankcji na Białoruś

Przygotowujemy kolejną rundę sankcji przeciwko Białorusi - zapowiada Komisja Europejska. Szef Rady Europejskiej Charles Michel przyleci w środę do Polski. Z Polską solidaryzują się również graniczące z Białorusią Litwa i Łotwa. Na jaką solidarność możemy liczyć i czy same słowa to nie za mało? Dawid Rydzek.

15 tysięcy funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Na granicy służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Na miejscu jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy. Na granicy polskiej straży pomagają żołnierze - między innymi z 16. dywizji zmechanizowanej i 18. tak zwanej Żelaznej Dywizji. Są też terytorialsi w ramach operacji Silne Wsparcie. Aleksandra Kąkol.

Niespokojnie na granicy polsko-białoruskiej

Noc była spokojna, ale nie można powiedzieć, że sytuacja na granicy po poniedziałkowym zmasowanym ataku się ustabilizowała. Ludzie oszukani przez reżim Alaksandra Łukaszenki chcą sforsować granicę. Strach jest także wśród ludzi w przygranicznych miejscowościach. Maria Mikołajewska.

W Sejmie o sytuacji na granicy

To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy możemy powiedzieć, że bezpieczeństwo, integralność naszych granic jest w tak brutalny sposób atakowana i testowana - mówił we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Oprócz niego o sytuacji na granicy mówili szef MON i MSWiA. Barbara Sobska.