Żołnierze ubezpieczają się sami

Coraz więcej brytyjskich żołnierzy odbywających służbę w Iraku lub Afganistanie wykupuje prywatne ubezpieczenie od wypadku i na życie - podała agencja Press Association.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Rozmowy o tarczy antyrakietowej w Bukareszcie i Soczi, wizyta Donalda Tuska w Izraelu i perypetie olimpijskiego znicza. To najważniejsze wydarzenia na świecie, o których pisaliśmy w tym tygodniu w tvn24.pl

Śmierć polskich płetwonurków

Dwoje polskich płetwonurków zginęło podczas nurkowania w Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym w Egipcie. Dostali się pod śrubę motorówki, szykującej się do wypłynięcia na morze - relacjonuje polski instruktor nurkowania, który brał udział w akcji ratunkowej.

Cisza przedwyborcza we Włoszech

Pod znakiem populistycznych akcentów przebiegł koniec kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W niedzielę i poniedziałek Włosi idą do urn.

Mołdawia: 8 ofiar katastrofy lotniczej

Osiem osób zginęło w katastrofie samolotu transportowego, który rozbił się pod Kiszyniowem w Mołdawii. Wszystko wskazuje na to, że pilot zauważył nieprawidłowości w działaniu silnika i chciał zawrócić na lotnisko. Wtedy stracił kontrolę nad maszyną.

"Kontrrewolucja" na Kubie

Dzięki nowym regulacjom prawnym, które zostały opublikowane w piątkowy wieczór w Hawanie, tysiące mieszkańców Kuby będą miały możliwość uzyskania prawa własności państwowego dotychczas mieszkania lub domu. Regulacje dotyczą lokali dotąd zamieszkiwanych.

Erika Steinbach triumfuje

Erika Steinbach ponownie wybrana na przewodniczącą niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV). Była jedyną kandydatką zgłoszoną na to stanowisko. Szefowa BdV ponownie zgłosiła chęć udziału w pracach nad "Widocznym Znakiem", mimo zdystansowania się rządu niemieckiego od tego pomysłu i otwartej krytyki ze strony Polski.

Dymisja szefa MSZ po śmierci zagłodzonego Rumuna

- To jest honorowa rezygnacja. Chodziło o życie człowieka - stwierdził szef rumuńskiego MSZ Adrian Cioroianu i podał się do dymisji. Minister był powszechnie krytykowany za niedopełnienie obowiązków w związku ze śmiercią Claudiu Crulica w krakowskim areszcie.

Nie wszyscy Polacy opuszczą Irak

Wbrew zapowiedziom rządu nie wszyscy polscy żołnierze opuszczą w tym roku Irak – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Polacy zostaną tam w ramach misji szkoleniowej NATO. Będzie to liczba symboliczna, ale nieodbiegająca od zaangażowania innych państw.

"Zbiry" chronią znicz olimpijski

Ludzie, którzy strzelają uciekającym przez zieloną granicę w plecy i pacyfikują bunt w Tybecie zostali teraz wysłani w świat... jako ochrona znicza olimpijskiego - pisze "Dziennik". Wysocy i wysportowani "pomocnicy" pochodzą z Ludowej Partii Zbrojnej.

Krwawy odwet Izraela

Izraelski odwet za śmierć dwóch cywilów. W czasie ofensywy w Strefie Gazy zginęło co najmniej ośmiu Palestyńczyków, a wśród nich 12-letni chłopiec. Celem ataku byli bojownicy Hamasu, ale część ofiar to przypadkowi cywile.

Luksusowa burdelmama przed sądem

Przychodzili do niej waszyngtońscy prominenci, a pracowały kobiety niepodejrzewane przez nikogo. Przed sądem federalnym USA stanęła właścicielka luksusowej sieci callgirls, której klientami byli politycy z najwyższego amerykańskiego szczebla, a jedną z pracownic była komandor marynarki wojennej.

Rosyjskie media: Kaczyński szantażuje UE

Rosyjskie media ostro atakują prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wywiad dla agencji Reutera. "Niezawisimaja Gazieta" pisze o szantażowaniu UE, "Wriemia Nowostiej" o międzynarodowym skandalu, a "Rossijskaja Gazieta" o tym, że "Polska pomściła Ukrainę i Gruzję".

Francuzi uwolnieni z rąk piratów

Uwolniono załogę francuskiego jachtu porwanego przez piratów u wybrzeży Somalii - poinformowała kancelaria prezydenta Francji. Na pokładzie porwanego przed tygodniem luksusowego jachtu "Le Ponant" było około 30 osób, w tym 22 Francuzów.

American Airlines uziemione

Już ponad 3 tysiące lotów odwołały linie lotnicze American Airlines. Powodem są problemy ze starzejącą się flotą. Na lotniskach czekają setki tysięcy wściekłych pasażerów, spóźniają się dostawy towarów i poczty.

Trzymał pochodnię i tybetańską flagę

Amerykanin Andrew Michael wziął do ręki pochodnię olimpijską. To wydarzenie nie przeszłoby do historii, gdyby nie fakt, że mężczyzna zaprezentował jednocześnie małą flagę Tybetu, wystającą z rękawa. To pierwszy tego typu przypadek na trasie olimpijskiego ognia.

"Błazen Silvio"

Główny kandydat na nowego premiera Włoch Silvio Berlusconi już drugi raz z rzędu znalazł się na celowniku "The Economist". Brytyjski tygodnik zajął się niekonwencjonalnymi wypowiedziami przywódcy centroprawicowego bloku wyborczego Lud Wolności, określając je jako "błazeńskie", "seksistowskie" i zgoła "głupie".

Rumuni ekshumowali ciało Crulica

Rumuni ekshumowali ciało Claudiu Crulica, który zagłodził się na śmierć w krakowskim areszcie. Śledztwo w tej sprawie równolegle prowadzi prokuratura rumuńska i polska.

Kradziony sprzęt wojskowy na eBay

Kradziony sprzęt sił zbrojnych USA: maski gazowe, noktowizory, ale także części zamienne do samolotów bojowych, jest wystawiany na aukcjach internetowych - donoszą amerykańskie media. Na trop afery wpadli rządowi agenci.

Opozycja zarzuca rządowi związki z bandytami

Bułgarski rząd przetrwał w 240-osobowym parlamencie głosowanie nad wnioskiem centroprawicowej opozycji o wotum nieufności. Opozycja zarzuca rządowi powiązania z przestępczością zorganizowaną, a wszystko to przez aferę w MSW.

Najdroższa kawa na świecie

Niepowtarzalną mieszankę parzonej kawy – Caffe Raro, której filiżanka kosztuje 50 funtów (225 zł) – oferuje smakoszom znany londyński dom towarowy Peter Jones.

Zapatero po raz drugi

47-letni socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero został w piątek zatwierdzony na drugą kadencję na stanowisku premiera Hiszpanii. Kongres Deputowanych, niższa izba Kortezów, zaaprobował jego kandydaturę niewielką większością głosów - 169 przy 158 głosach sprzeciwu.

Albańczycy wycinali organy serbskim więźniom?

Kosowscy Albańczycy wywozili do Albanii serbskich więźniów, gdzie wycinano im organy wewnętrzne, które trafiały następnie na czarny rynek - pisze w piątek "Daily Telegraph". Proceder miał mieć miejsce w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999. Organizacje walczące o prawa człowieka domagają się śledztwa.

Berlusconi: Okazałem się niezastąpiony

Silvio Berlusconi uznał, że okazał się "niezastąpiony" na stanowisku szefa rządu i dlatego musiał ponownie ubiegać się o stanowisko premiera. W czwartek wyraził zaś nadzieję, że Włosi "nie będą tacy tępi", by głosować na centrolewicę jego największego oponenta - Waltera Veltroniego.

"Podejmiemy kroki militarne"

Rosja podejmie militarne i inne kroki na swych granicach, jeśli Ukraina i Gruzja zostaną przyjęte do NATO - zagroził szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, generał Jurij Bałujewski.

Włoska prasa: Nowa sprawa Wielgusa?

"Czy to nowa sprawa Wielgusa?" - pyta największy włoski dziennik "Corriera della Sera" pisząc o polskich kontrowersjach wokół ewentualnego mianowania abpa Sławoja Leszka Głódzia metropolitą gdańskim. gazeta wiąże w ten sposób sprawę z kryzysem przy nominacji arcybiskupa warszawskiego przed rokiem.

Argentyna: olimpijski ogień w kordonie policji

Policyjne radiowozy, syreny i kordon funkcjonariuszy - w takiej scenerii olimpijski ogień dotarł do stolicy Argentyny. Po próbach ataków na sztafetę antychińskich demonstrantów w Londynie, Paryżu i San Francisco organizatorzy zastosowali szczególne środki bezpieczeństwa.

Bush wstrzymuje wycofywanie wojsk z Iraku

Prezydent George W. Bush ogłosił, że od lipca zostanie wstrzymane na czas nieokreślony wycofywanie wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Jednocześnie zapowiedział skrócenie okresu ciągłej służby w obu tych krajach z 15 do 12 miesięcy.