Panamski frachtowiec pod wodą

Panamski frachtowiec, który w sierpniu zeszłego roku rozbił się w Cieśninie Gibraltarskiej, zatonął ostatecznie w niedziele, zanieczyszczając ropą pobliskie plaże.

"Rosyjska odpowiedź na tarczę będzie adekwatna"

- Odpowiedź Rosji na elementy amerykańskiej tarczy w Europie będzie efektywna, adekwatna, lecz wielokrotnie tańsza niż koszty części tarczy w Polsce i Czechach - stwierdził wicepremier Rosji Siergiej Iwanow na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Ukraina przyznaje się do długu wobec Gazpromu

Władze Ukrainy przyznały w niedzielę, iż państwowa kompania gazowa Naftohaz jest zadłużona wobec rosyjskiego Gazpromu. Jednocześnie zadeklarowały gotowość spłacenia należności, jeśli Rosjanie zgodzą się na usunięcie z handlu gazem pośredników.

Mordercze mrozy w Afganistanie

Rekordowe mrozy, burze śnieżne i lawiny zabiły tej zimy w Afganistanie co najmniej 654 osoby. Wiele osób doznało odmrożeń i trzeba im było amputować kończyny.

Fiasko misji w Afganistanie może zniszczyć NATO

- Jeśli Europa nie weźmie na siebie części ciężaru misji w Afganistanie, konsekwencją takiej sytuacji może być nawet zniszczenie sojuszu NATO - ostrzegł sekretarz obrony USA Robert Gates na konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Trzy stany dla Obamy

Barack Obama wygrał prawybory w kolejnych trzech stanach: Waszyngton, Nebraska i Luizjana i niemal do końca zniwelował stratę do Hillary Clinton. U Republikanów kolejne zdobycze ma na koncie Mike Huckabee, ale wciąż niekwestionowanym liderem jest McCain.

Sześć ofiar lotniczej katastrofy

Sześciu wojskowych zginęło w katastrofie samolotu zwiadowczego, który rozbił się o zbocze góry. Do tragedii doszło w sobotę w odległym od centrów cywilizacji regionie na południu Kolumbii. Nie można wykluczyć, że maszyna została zestrzelona.

Facebook także po hiszpańsku

Facebook, amerykański internetowy portal społecznościowy uznawany w branży za świeży powiew, przedstawił właśnie swoją hiszpańską wersję. Jego twórcy zapowiadają, że to początek walki o użytkowników na całym świecie z ich głównym rywalem - MySpace, i że wkrótce powstaną kolejne wersje serwisu: włoska, francuska i niemiecka.

Gigantyczny pożar ugaszony

W niedzielę nad ranem strażakom udało się ugasić pożar na Camden Market w północnym Londynie. Dziewięciometrowe płomienie gasiło 20 wozów straży pożarnej i ponad 100 strażaków. Mimo, że dzielnica Camden Town jest słynna z nocnego życia, nikomu nic się nie stało.

"Watykan nakłada na nas burki"

Około dwóch tysięcy gejów, lesbijek, transseksualistów i feministek protestowało w sobotę w centrum Rzymu przeciwko Stolicy Apostolskiej.

Choroba na promie Atlantis

Rozchorował się jeden z kosmonautów, którzy promem Atlantis polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Odłożono już prace, które załoga miała wykonać na orbicie.

Koniec strajku w Hollywood

Jeden z najdłuższych strajków w Stanach Zjednoczonych jeszcze w sobotę może przejść do historii. Prostestujący od trzech miesięcy hollywoodzcy scenarzyści osiągnęli "wstępne porozumienie" z wytwórniami filmowymi i prawdopodobnie już wkrótce wrócą do pracy.

44,6 mld dolarów to mało

Zarząd koncernu internetowego Yahoo! uważa, że oferta jego wykupienia przez Microsoft za 44,6 mld dolarów "znacznie zaniża" wartość spółki i należy ja odrzucić - poinformował w sobotę dziennik "Wall Street Journal".

Papież przeciwko szowinizmowi

Benedykt XVI sprzeciwił się koncepcjom kultury oraz inicjatywom politycznym, które zaprzeczają "różnicom seksualnym" między mężczyzną a kobietą. Jednocześnie papież skrytykował... męski szowinizm.

W chuście na kolokwium

Tureckie studentki będą mogły nosić tradycyjne islamskie chusty na uczelniach. Poprawkę do konstytucji w tej sprawie uchwalił parlament.

Nieznany list Wojtyły do O. Pio

Nieznany dotąd list krakowskiego biskupa Karola Wojtyły do Ojca Pio ujawnia w sobotę włoski dziennik "Il Giornale". Korespondencja pochodzi z roku 1963.

Traktat Lizboński pod referendum

W Irlandii ratyfikacja Traktatu Reformującego Unię Europejską odbędzie się na drodze referendum - ogłosił premier kraju, Bertie Ahern. Jak dotąd żaden inny kraj nie zdecydował się na taką drogę ratyfikacji.

"Rosja i Polska wychodzą z chłodu"

"Moskwa i Warszawa jednały się na Kremlu" - pisze w sobotnim wydaniu "Komsomolskaja Prawda", relacjonując piątkową wizytę premiera Donalda Tuska w rosyjskiej stolicy. "Rosja i Polska wychodzą z chłodu" - wtóruje "Kommiersant".

Rosyjski bombowiec nad japońskim niebem?

- Rosyjski bombowiec naruszył naszą przestrzeń powietrzną - twierdzi ministerstwo spraw zagranicznych Japonii i żąda wyjaśnień od Rosjan. Moskwa natychmiast zdementowała zarzuty.

Austria: Spłonął dom starców

Jedenaście osób nie żyje, sześć zostało poparzonych, a 23 ewakuowano. W piątek wieczorem, w miejscowości Egg w zachodniej Austrii, wybuchł pożar w domu starców.

USA: Cztery śmiertelne ofiary wybuchu

W czwartkowej eksplozji, która zrównała z ziemią rafinerię cukru w amerykańskim stanie Georgia, zginęły co najmniej cztery osoby - podały w piątek lokalne władze.

"Hobbit" nawet za 30 tys. funtów

Egzemplarz "Hobbita" J.R.R. Tolkiena z pierwszego wydania z 1937 roku trafi na aukcję. Ma się ona odbyć w przyszłym miesiącu w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams. Organizatorzy spodziewają się, że cena książki przekroczy 30 tys. funtów.

Tusk zaprasza Putina

- Władimir Putin nie jest entuzjastą rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Zapewniłem jednak, że te działania nie są wymierzone przeciwko Rosji - powiedział w piątek po spotkaniu z prezydentem Donald Tusk. Premier powiedział, że "ten rodzący się na nowo dialog" dobrze rokuje, a strona rosyjska nie stawiała Polsce żadnych wymagań.

Węgry: koktajle Mołotowa przeciw reformom

W piątek, w trzech miastach na Węgrzech, doszło do zamachów na domy deputowanych z rządzącej partii socjalistycznej. Nikt nie odniósł obrażeń, ale co najmniej jeden z domów został poważnie uszkodzony.

Zalew szpiegów w Norwegii

Szef norweskiego kontrwywiadu Jorn Holme oświadczył w piątek, że nigdy wcześniej jego kraj nie był obiektem tak zmasowanej ingerencji zagranicznych wywiadów. W jego ocenie podejmowane przez szpiegów działania przekraczają swą intensywnością lata zimnej wojny.

Gazeta.ru: Nasz człowiek Tusk

"Nasz człowiek w Warszawie" - tak jeden z największych rosyjskich serwisów internetowych wita Donalda Tuska podczas jego wizyty w Moskwie. Pierwszy wicepremier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas rozmowy z Donaldem Tuskiem powiedział, że liczy na umocnienie kontaktów polsko-rosyjskich.

Kosowo niepodległe za dwa tygodnie?

- Kosowo ogłosi niepodległość 17 lutego - wyjawił, powołując się na rządowe źródła, serbski minister ds. Kosowa Slobodan Samardżić. Kilkanaście dni wcześniej podobnie mówili sami kosowscy Albańczycy.

Białorusi nie podoba się Karta Polaka

Białoruskie władze ostro skrytykowały przyjętą w zeszłym roku przez Sejm Kartę Polaka, która daje przywileje Polakom zamieszkałym poza granicami kraju, głównie na Wschodzie.

Putin straszy wyścigiem zbrojeń

- Rozpoczął się nowy wyścig zbrojeń - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na kilka godzin przed spotkaniem z premierem Tuskiem. Oficjalnie ta deklaracja nie ma nic wspólnego z wizytą szefa polskiego rządu.