Czego pragnie arcybiskup?

 
Arcybiskup zaprosił papieżaTVN24

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas wizyty w Watykanie "wyraził pragnienie", by Benedykt XVI przyjechał do Polski w 30. rocznicę narodzin "Solidarności". - Archidiecezja gdańska zaprasza - powiedział duchowny papieżowi.

- Mówiłem papieżowi, że "Solidarność" pozdrawia i zaprasza - dodał arcybiskup, podkreślając, że zaproszenie jest nieformalne.

Arcybiskup rozmawiał z Benedyktem XVI przy okazji odbioru paliusza, symbolu godności metropolity. Wraz z Polakiem odebrało je 41 arcybiskupów.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O UROCZYSTOŚCI

Papież pozdrawia pielgrzymów z Polski

Podczas ceremonii papież po polsku pozdrowił Głódzia i polskich pielgrzymów. - Szczególnie pozdrawiam nowego metropolitę gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który wczoraj w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła otrzymał paliusz, znak trwałej więzi każdego metropolity z następcą świętego Piotra - powiedział Benedykt XVI.

Dodał następnie: - Pozdrawiam wszystkich, którzy mu towarzyszą w tych doniosłych chwilach, zwłaszcza jego bliskich i wiernych z metropolii gdańskiej. Życzę, by zainicjowany Rok Świętego Pawła Apostoła umocnił waszą wiarę, więź z Kościołem i jego pasterzami. Posługę księdza arcybiskupa polecam Bogu w mojej modlitwie.

Czym jest paliusz?

Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), potem wyszywa się na nich sześć krzyży. Gotowe paliusze do czasu wręczenia nowym metropolitom są przechowywane w specjalnej szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie.

Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem Prawa Kanonicznego. Symbolizuje on owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a zatem wskazuje na misję pasterską metropolity. Arcybiskup zakłada go tylko na terenie swojej własnej metropolii, w okolicznościach przewidzianych przez liturgię.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24