"Kosowo niepodległe za kilka tygodni"

- Zapewniam was, że w ciągu kilku tygodni ogłosimy niepodległość - zadeklarował były dowódca albańskiej partyzantki UCK Hashim Thaci tuż po tym, jak został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku premiera przez kosowski parlament. Tymczasem Unia Europejska zapewnia Belgrad, że umowa stowarzyszeniowa z Serbią nie jest powiązana z przyszłością zbuntowanej prowincji.

Misja w Iraku: nie wszystko się udało

Szef dyplomacji Radosław Sikorski, minister obrony Bogdan Klich i szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor zapewniali w Sejmie, że misja w Iraku przyniosła Polsce korzyści, choć nie wszystkie zaplanowane cele zostały osiągnięte.

Los rosyjskiego bolszewika w rękach Juszczenki

Przywódcy antyputinowskiej koalicji Inna Rosja zaapelowali do prezydenta Wiktora Juszczenki o niewydawanie aresztowanego na Ukrainie działacza antykremlowskiej Partii Narodowo-Bolszewickiej. W Rosji Michaił Gangan współorganizował antyrządowe marsze.

Rosja: rośnie liczba ofiar eksplozji

Do ośmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Kazaniu, stolicy Tatarstanu - poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pod zwałami może być jeszcze kilka osób. Wcześniejsze doniesienia mówiły, że pod gruzami może być jeszcze do 15 osób.

USA: Trudno wytypować prezydenta

- Prawybory w New Hampshire zrobiły przysługę Amerykanom, pozostawiając rezultat całych prawyborów sprawą otwartą i dając w ten sposób szansę szerokiemu spektrum wyborców na udział w tej ważnej decyzji - pisze "New York Times", a "USA Today" nazywa wyniki prawyborów w New Hampshire dobrą wiadomością dla demokracji.

Zeznania w sprawie afgańskiej masakry

W marcu zeszłego roku na drodze w afgańskiej prowincji Nangarhar od amerykańskich kul zginęło 19 cywilów. Amerykański sąd wojskowy stara się wyjaśnić, kto jest winny masakry.

Gruzińska opozycja chce wejść na wizję

Kilkuset zwolenników gruzińskiej opozycji zebrało się w Tbilisi przed siedzibą państwowej stacji telewizyjnej, domagając się czasu antenowego dla głównego kandydata opozycji Lewana Gaczecziładze. Ten powtórzył oskarżenia o fałszerstwo wyborcze.

Bush ratuje pokój i grozi Iranowi

- Widzimy nową szansę dla pokoju tu, w Ziemi Świętej, i dla wolności w regionie - powiedział George W. Bush, rozpoczynając w Tel Awiwie kilkudniową wizytę na Bliskim Wschodzie. W jej trakcie ma przede wszystkim doprowadzić do ożywienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych i ostrzec Iran przed zbrojeniami.

Amerykanie strzelali do cywilów?

Amerykańska armia wszczęła śledztwo w sprawie "domniemanej zbrodni wojennej". Według zeznań jednego z weteranów, amerykańscy żołnierze z premedytacją strzelali do irackich cywilów.

Iran będzie musiał unikać "pomyłek"

- Iran będzie musiał "ponieść konsekwencje", gdyby doszło do kolejnej konfrontacji między okrętami USA a irańskimi w cieśninie Ormuz - ostrzegł doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen Hadley.

Abp Paetz u papieża

Arcybiskup Juliusz Paetz, już po raz trzeci od grudnia 2006 roku, wziął udział w środowej papieskiej audiencji generalnej. Po jej zakończeniu podszedł do papieża. Rozmawiali znacznie dłużej jest to w zwyczaju podczas tego typu spotkań.

Klich stawia warunki USA

Rząd polski nie zgodzi się na amerykańską tarczę antyrakietową, jeśli Waszyngton nie zobowiąże się do wzmocnienia obrony powietrznej Polski - pisze w środę Reuters, powołując się na wywiad z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem.

Saakaszwili po raz drugi

Po przeliczeniu 98,8 procent głosów, Saakaszwili uzyskał 52,21 procent poparcia. Informację podała agencja AFP, powołując się na oficjalne wyniki.

Izrael ostrzelał Strefę Gazy

Co najmniej jedna osoba zginęła a sześć zostało rannych w środę rano w izraelskim ostrzale palestyńskiej Strefy Gazy. Zabity to - według źródeł palestyńskich - bojownik radykalnej organizacji Islamskiego Dżihadu. Dwóch rannych znajduje się w stanie krytycznym.

"Gardło ognia" znowu groźne

Andyjski wulkan Tungurahua znów się ożywił. W ciągu ostatniej doby sejsmolodzy ekwadorscy odnotowali kilka eksplozji o sile 4,7 stopnia. Tydzień temu z okolic ewakuowano ponad 1200 osób, teraz domy opuściły kolejne rodziny.

Hillary lepsza w New Hampshire

Wbrew sondażom, senator Hillary Clinton pokonała we wtorkowych w prawyborach w New Hampshire swego głównego rywala w walce o prezydencki fotel, senatora Baracka Obamę.

USA: McCain i Clinton triumfują w prawyborach w New Hampshire

John McCain wygrał republikańskie prawybory w stanie New Hampshire. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych, niepełnych na razie danych. Senator z Arizony i bohater wojny wietnamskiej uzyskał 37 procent głosów. W obozie Demokratów prowadzi na razie Hillary Clinton z 40 proc. poparciem.

Unikatowe nagrania humbaków

Międzynarodowa ekipa naukowców z "Greenpeace" wykonała serię rzadkich nagrań odgłosów humbaków żyjących w wodach niedaleko Antarktydy. Nagrania są cenną zdobyczą dla świata naukowego i pozwolą lepiej poznać zwyczaje tych wielorybów.

Po 11 września więcej problemów z sercem

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku okazały się dla Amerykanów tak silnym wstrząsem, że w ciągu trzech kolejnych lat wśród dorosłych mieszkańców kraju odnotowano wzrost liczby problemów kardiologicznych o ponad połowę.

Rosja: Komuniści oskarżają telewizję o profanację

- Telewizja państwowa dopuściła się bluźnierstwa - grzmią rosyjscy komuniści i oskarżają państwowe media o profanację świąt Bożego Narodzenia. Ich zdaniem telewizja przekształciła bożonarodzeniową mszę w kampanię reklamową potencjalnego następcy Putina Dimitrija Miedwiediewa.

"Na beatyfikację Jana Pawła II potrzeba czasu"

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins powiedział w wywiadzie dla "L'Osservatore Romano", że w Watykanie nie mówi się jeszcze o terminie beatyfikacji Jana Pawła II. Jak podkreślił purpurat, potrzeba jeszcze czasu.

"Obamomania" w USA

Demokrata Barack Obama i Republikanin John McCain są faworytami trwających od 12:00 czasu środkowoeuropejskego prezydenckich prawyborów w stanie New Hampshire. Obama wyprzedza w sondażach o 13 proc. Hillary Clinton, McCain - o 9 proc. Mitta Romneya.

Skazani na amputację kończyn

Pięciu irańskich kryminalistów zostało skazanych na dawno niewykonywaną w tym kraju karę amputacji kończyn - obcięto im prawe dłonie i lewe stopy. Mężczyźni zostali uznani za winnych napadu z bronią w ręku, wzięcia zakładników i strzelania do policjantów, choć oficjalnie skazano ich m.in. za "działanie przeciwko Bogu".

Kenia: nie będzie rozmów dwustronnych

Przywódca kenijskiej opozycji Raila Odinga odrzucił rządową propozycję rozmów dwustronnych w mających na celu rozwiązanie kryzysu politycznego w Kenii. Odinga domaga się mediacji sekretarza Unii Afrykańskiej, prezydenta Ghany Johna Kufuora, który we wtorek przybędzie do kraju.

Gruzja: opozycja nie odpoczywa

Gruzińska opozycja nie ma zamiaru uznawać wyników sobotnich wyborów prezydenckich, w których wygrał Micheil Saakaszwili. Jego główny przeciwnik Lewan Gaczecziładze zażądał we wtorek od przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej ustąpienia ze stanowiska.

Syn Bhutto apeluje do ONZ

Bilawal, syn zamordowanej pod koniec grudnia przywódczyni pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto, zaapelował o przeprowadzenie niezależnego, oenzetowskiego śledztwa w sprawie śmierci jego matki. Poprosił również, żeby media uszanowały jego prywatność.

100 milionów dolarów za obalenie rządu

Gruziński oligarcha Badri Patarkaciszwili, kandydujący na prezydenta Gruzji, chciał zapłacić 100 milionów dolarów za pomoc w obaleniu rządu. Główną rolę w spisku miał odegrać szef specnazu MSW. Plan się nie powiódł bo korumpowany funkcjonariusz od początku współpracował z władzami.