Francja: zniszczyli ponad 100 muzułmańskich grobów

W nocy z soboty na niedzielę sprofanowanych zostało 148 grobów muzułmańskich żołnierzy. Akt wandalizmu miał miejsce na cmentarzu wojskowym Notre-Dame de Lorrete, niedaleko Arras w północnej Francji. Prezydent Nicolas Sarcozy nazwał ten fakt "niedopuszczalnym aktem rasizmu".

Turcja: Oliwki nafaszerowane heroiną

Tureckie siły bezpieczeństwa przechwyciły 400 kg heroiny przemycanej w samochodzie ciężarowym z oliwkami, który miał zostać odprawiony przez granicę z Bułgarią - podała w niedzielę agencja Anatolia.

Ben-Hur nie żyje

Sobotniej nocy zmarł, w swoim domu w Beverly Hills, wybitny amerykanki aktor Charlton Heston. Miał 84 lata. Bezpośrednia przyczyna śmierci nie została ujawniona. Aktor od lat chorował na Alzheimera.

Berlusconi: Dajcie nowe karty wyborcze

Wydrukowania nowych kart wyborczych żąda przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech przywódca prawicy Silvio Berlusconi. Jego zdaniem, karty są źle zaprojekowane i mogą wprowadzić głosujących w błąd.

Irak: Policja odbiła studentów

Czterdziestu dwóch studentów-zakładniów porwanych w niedzielę rano nieopodal Mosulu jest już na wolności - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa, które przeprowadziły akcję ich uwolnienia. W ten sposób zakończyło się największe zbiorowe porwanie w Iraku od kilku miesięcy.

Bełżec: Dziecko ranne w wybuchu

9-latek z Bełżca (Lubelskie) z poważnymi obrażeniami twarzy trafił do szpitala, po tym jak eksplodował pojemnik po piance montażowej do okien, wrzucony przez niego do ogniska – poinformowała policja. Wypadek był skutkiem nieodpowiedzialnej zabawy.

"Przełomowe rozwiązania" ale nie ws. tarczy

Choć Moskwa wciąż sprzeciwia się budowie tarczy antyrakietowej w Europie, to prezydenci USA i Rosji przyjęli na spotkaniu w Soczi ramową deklarację dotyczącą systemu obrony antyrakietowej w Europie. Jak poinformowano po spotkaniu Władimira Putina z Georgem Bushem, dokument zawiera "przełomowe rozwiązania".

Sri Lanka: Minister zabity w zamachu

W samobójczym zamachu bombowym na odległych zachodnich przedmieściach stolicy Sri Lanki Kolombo zginęło w niedzielę rano co najmniej 12 osób, w tym minister komunikacji i transportu drogowego Jeyaraj Fernandopulle. Rząd oskarża o zamach Tamilskie Tygrysy.

Rosjanie chcą rozgrzeszenia za Katyń

Wybaczcie nam tragedię Katynia, rozstrzelanie 22 tysięcy obywateli Polski. Nisko chylimy głowy przed dziećmi, wnukami i prawnukami pomordowanych - pisze "Nowaja Gazieta". Opozycyjny dziennik chce, by główna prokuratura wojskowa ujawniła całą prawdę o wymordowaniu przez NKWD polskich oficerów.

Czesi bez tarczy?

Budowa części tarczy antyrakietowej w Republice Czeskiej stanęła pod znakiem zapytania. Ewentualny sprzeciw Partii Zielonych może uniemożliwić przyjęcie przez parlament planów dotyczących zbudowania tam stacji radiowej USA.

Nocne czuwanie ku pamięci Tybetu

Ponad tysiąc tybetańskich studentów zgromadziło się w sobotę na nocnym czuwaniu w Dharamsali na północy Indii. W ten sposób chcieli upamiętnić śmierć Tybetańczyków, którzy zginęli podczas niedawnych zamieszek.

Wielki pożar w Quebeku

Zabytkowa zbrojownia, jeden z historycznych budynków Quebeku, spłonął w piątek w nocy. Większa część budowli zawaliła się - ocalały tylko dwie wieże i kamienna ściana.

Narkotykowi darczyńcy

- Gangi narkotykowe w Meksyku finansują budowę kościołów w biednych wioskach próbując w ten sposób zjednać sobie ludzi - przyznał podczas Konferencji Biskupów Meksyku biskup Carlos Aguiar. Mimo, że Kościół wyraża sprzeciw istnieniu narkotykowego biznesu, korzysta z tej formy dotacji.

Więcej wojska w Afganistanie

Prezydent USA George W. Bush zapewnił sojuszników z NATO, że Stany Zjednoczone wyślą "znaczną" liczbę dodatkowych żołnierzy do Afganistanu w roku 2009. Powiedział o tym amerykański minister obrony Robert Gates. Tymczasem Węgry zwiększą również swój kontyngent wojskowy w ramach NATO - poinformował premier Ferenc Gyurcsany.

Niemcy szkolą libijskich siepaczy

Niemiecki wywiad i ambasada RFN w Trypolisie wiedziały o szkoleniu libijskich agentów. Wcześniej media sugerowały, że treningi Libijczyków odbywały się nieoficjalnie za pośrednictwem prywatnej agencji ochroniarskiej.

"Sarkozy nie stawia warunków Chinom"

Francuska sekretarz stanu ds. zagranicznych i praw człowieka Rama Yade zaprzeczyła, jakoby mówiła gazecie o warunkach, od których spełnienia prezydent Nicolas Sarkozy miał uzależnić swój udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Ostatnie takie spotkanie

Prezydent George W. Bush już w czarnomorskiej rezydencji Władimira Putina. Dzisiaj wieczorem głowy państw zjedzą kolację przy dźwiękach kozackiego chóru, a jutro usiądą do stołu negocjacyjnego. W spotkaniu weźmie udział także prezydent-elekt Dmitrij Miedwiediew.

Końca chaosu nie widać na Heathrow

Chaos na nowo otwartym, terminalu nr 5 londyńskiego lotniska Heathrow zdaje się nie mieć końca. Obsługa lotniska wciąż nie może się uporać z systemem bagażowym.

Skradzione dziecko skarży przybranych rodziców

Osiem lat więzienia dla ojca, siedem dla matki. W Argentynie zakończył się pierwszy proces, który przybranym rodzicom wytoczyło skradzione dziecko - ofiara wojskowej dyktatury lat siedemdziesiątych.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Szczyt NATO w Bukareszcie to najważniejsze wydarzenie ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy w tvn24.pl. Ale w Świat 24/7 piszemy również o śmiercionośnej brazylijskiej chorobie i o historii bojkotu igrzysk w Moskwie przez... Chiny.

Piraci porwali luksusowy jacht

U wybrzeży Somalii piraci uprowadzili francuski żaglowiec z 32-osobową załogą. Francuskie władze informują, że nie miały żadnego kontaktu ani z porywaczami, ani z załogą jednostki.

Drogowa tragedia w Indiach

20 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku wypadku autobusu w Kalkucie. Większość ofiar śmiertelnych wypadku to uczniowie pobliskiej szkoły, którzy zostali uwięzieni w tonącej maszynie.

Moskwa: eksplozja w wieżowcu

Co najmniej trzy osoby zginęły w pożarze, spowodowanym przez eksplozję w wieżowcu w północnej części Moskwy. Trwa identyfikacja ofiar oraz ustalanie przyczyn wybuchu. W budynku nie było instalacji gazowej.

Kuba: "początek przełomu"

Pierwszy od dziesięciu lat kongres Krajowego Związku Pisarzy i Artystów Kuby (UNEAC) ocenił jako "początek przełomu" reformy nowego prezydenta Raula Castro, które są przyznaniem, że "nie można budować na dogmatach".

Katastrofa bombowca

Amerykański bombowiec B-1 zapalił się po lądowaniu w wojskowej bazie lotniczej w Katarze. Wszyscy czterej członkowie załogi uratowali się.

Rosja się zbroi

Rosyjska marynarka wojenna ujawniła, że planuje zamówienie 5-6 lotniskowców. Dowódca floty admirał Władymir Wysocki poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej. Wiadomości o wzmożonych zbrojeniach rosyjskich pojawiły się w dniu zakończenia bukaresztańskiego szczytu NATO.

Marihuana w zbiorniku na paliwo

Pięcioro Polaków przesłuchuje policja w Limerick (zachodnia Irlandia) w związku ze znalezieniem konopi indyjskich o wartości ocenianej na 180 tys. euro w ich samochodzie - poinformował rzecznik posterunku policyjnego przy Henry Street w Limerick.

Mąż królowej trafił do szpitala

Filip książę Edynburga, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, trafił do szpitala z powodu infekcji płuc - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham.

Pielgrzymka papieża do Niemiec za rok?

Benedykt XVI może odwiedzić wschodnie Niemcy w przyszłym roku - spekulują w piątek niemieckie media. Okazją do pielgrzymki mogłaby być 20. rocznica upadku Muru Berlińskiego, przypadająca właśnie w 2009 roku. Watykan na razie nie potwierdza, jakoby papież planował podróż do swej ojczyzny.