Zbuntowani podoficerowie wrócili do Polski

Dwóch podoficerów z 18. bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, którzy odmówili w Afganistanie wyjazdów na patrole i złożyli wnioski o wcześniejszy powrót do Polski, wróciło w poniedziałek do kraju.

Polska nie traci zdolności do blokowania decyzji w UE

Komisja Europejska uspokaja: zaoferowany Polsce „mechanizm z Joaniny“ będzie można dopracować podczas Konferencji Międzyrządowej. Oznacza to, że Polska może jeszcze wzmocnić zdolność blokowania niekorzystnych dla siebie decyzji Rady UE.

Merkel stawia na przyjaźń z Polską

Po sporze z Polską na szczycie UE kanclerz Angela Merkel w dalszym ciągu stawia na "bliskie i przyjacielskie stosunki" ze swoim sąsiadem - zapewnia rzecznik niemieckiego rządu.

Premier Izraela: Nie będzie przełomu

Nie należy spodziewać się przełomu - zapowiedział premier Izraela przed szczytem w Szarm el-Szejk, który ma stanowić wyraz poparcia bliskowschodnich państw dla umiarkowanych władz Autonomii.

Polsko-niemiecka wojna na satyrę

Niemieckie gazety nie oszczędzają braci Kaczyńskich i ich walki o pierwiastek. "Wprost" nie pozostaje dłużny: na okładce wielki tytuł "Macocha Europy" oraz prezydent i premier ssący nagie piersi Angeli Merkel.

Spróbujcie mnie uwolnić, a zginę

Jeśli spróbujecie uwolnić mnie siłą - zginę. Tak mówi porwany w Strefie Gazy Alan Johnston, dziennikarz BBC, na nagraniu wideo zamieszczonym w internecie.

Sześciu żołnierzy ONZ zginęło w wybuchu w Libanie

Dwóch hiszpańskich i trzech kolumbijskich żołnierzy zginęło w zamachu bombowym na południu Libanu - poinformował minister obrony Hiszpanii Jose Antonio Alonso. Trzeci żołnierz hiszpański zmarł w szpitalu. Nadal nie wiadomo czy eksplozję spowodował samochód-pułapka, czy zdalnie odpalany ładunek wybuchowy.

Dźwigiem w wiadukt

Dźwig został załadowany na ciężarówkę i ruszył: podróż nie trwała jednak zbyt długo, bowiem na drodze stanął... zbyt niski wiadukt nad międzystanową autostradą w Teksasie, na północ od Dallas.

Za co Polska oddała pierwiastek?

Polscy negocjatorzy zrezygnowali z systemu pierwiastkowego, w zamian za dłuższe trwanie ustaleń z Nicei i możliwość blokowania tak zwanym mechanizmem z Joaniny. Jak sprawdziła TVN24, opisany w konkluzjach szczytu mechanizm z Joaniny może jednak nie pozwolić Polsce na skuteczne blokowanie decyzji.

Burze i wichury w Rumunii

Połamane drzewa, poprzewracane samochody, zniszczone domy - oto skutki wichur, jakie przeszły przez Rumunię.

Al-Kaida grozi Zachodowi

Przywódca egipskiego odłamu Al-Kaidy wzywa do ataku na "syjonistów" i zachodnie cele w Egipcie.

Blair oddaje władzę Brownowi

Brytyjski minister finansów Gordon Brown objął kierownictwo w Partii Pracy. W środę zastępi Tony'ego Blaira w fotelu premiera Wielkiej Brytanii.

Stan skatowanej dziennikarki się poprawia

W Budapeszcie o życie walczy dziennikarka zajmująca się funkcjonowaniem węgierskiej mafii paliwowej i korupcją w policji. Dziennikarze twierdzą jednak, że jej stan się poprawia.

Geremek: groźba izolacji Polski była dobrą nauczką

- Stanięcie wobec ryzyka izolacji było dobrą nauczką, nawet jeśli w domu będzie mówić się o sukcesie - Bronisław Geremek krytykuje polskie władze i chwali Angelę Merkel w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica".

Pakistan: rośnie liczba ofiar ulew

Liczba śmiertelnych ofiar gwałtownych burz, jakie w sobotę nawiedziły rejon miasta Karaczi w Pakistanie, szacowana jest obecnie na 228 osób.

Niemiecka prasa: Niszczący styl braci Kaczyńskich

Druzgocąca krytyka polskich władz i niekończące się pochwały dla kanclerz Angeli Merkel - to najczęstsze opinie pojawiające się niedzielnych wydaniach niemieckich gazet komentujących wyniki szczytu UE.

Paris Hilton opowie o odsiadce

Milion dolarów zaoferowała Paris Hilton stacja NBC za pierwszy wywiad po wyjściu z więzienia. Gwiazda odrzuciła intratną propozycję stacji i wybrała CNN, gdzie wystąpi za darmo.

Tornada szaleją w Kanadzie

Tornada w Kanadzie. Szalejące trąby powietrzne przeszły przez prowincję Manitoba w środkowej części kraju.

Świat pożegnał Kurta Waldheima

W prezydenckiej krypcie w Wiedniu spoczął Kurt Waldheim - były sekretarz ONZ i prezydent Austrii w latach 1986-1992. Zmarłego tydzień temu w wieku 88 lat Waldheima pochowano z honorami wojskowymi.

Tajlandia chce powrotu premiera

Na ulicach Bangkoku ponad 10 tysięcy osób zaprotestowało przeciwko obecnemu rządowi i wyraziło swoje poparcie dla byłego premiera Thaksina Shinawatry. Jest to kolejny tego rodzaju protest w ciągu ostatniego tygodnia.

Gordon Brown przywódcą laburzystów

Ma 56 lat, jest Szkotem i za kilka dni będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii, zastępując swego przyjaciela Tony'ego Blaira. Dziś rozpoczyna proces przejmowania władzy - na konferencji Partii Pracy Gordon Brown zostanie wybrany nowym przywódcą laburzystów.

Turcy nie chcą kurdyjskich separatystów

Prawie dwa tysiące osób wyszło na ulice Stambułu, by zaprotestować przeciwko atakom kurdyjskich separatystów. Demonstranci śpiewali pieśni patriotyczne oraz nieśli tureckie flagi i zdjęcia Kemala Atatürka, założyciela państwa tureckiego z początku XX wieku i symbolu jego jedności.

Konstruktywnie ws. irańskiego atomu?

Koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javier Solana uznał swoje rozmowy z głównym irańskim negocjatorem do spraw nuklearnych Alim Laridżanim za "konstruktywne". Tematem był irański program atomowy.

"Chemiczny Ali" czeka na wyrok

W Bagdadzie dobiega końca proces Alego Hasana al-Madżida znanego jako "Chemiczny Ali", kuzyna prezydenta Iraku Saddama Husajna. Al-Madżid wraz z pięcioma innymi przedstawicielami saddamowskiego reżimu jest oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.

Zadowolenie z pewną dozą ostrożności

Zarówno politycy państw unijnych, jak i europejska prasa wyrażają w pierwszych komentarzach ostrożne zadowolenie z wyników brukselskiego szczytu UE, gdzie osiągnięto porozumienie w sprawie przyszłego traktatu regulującego funkcjonowanie Unii.

Huebner: Unia 27 państw działa

Danuta Huebner, polska Komisarz UE ds. polityki regionalnej, uważa, że porozumienie wypracowane w Brukseli jest wielką wartością. - Ważne jest to, że przywódcy europejscy umieją się w sprawach ważnych dogadać - uważa Komisarz.

Z Brukseli do Watykanu

Tony Blair, szef brytyjskiego rządu, złożył pożegnalną wizytę w Watykanie. Ustępujący premier rozmawiał z papieżem m. in. o szczycie w Brukseli.