Kosowo powołało MSZ

Parlament Kosowa przyjął we wtorek pierwsze ustawy po ogłoszeniu niepodległości. Na mocy pierwszej utworzono Ministerstwo Spraw Zagranicznych - pisze AFP ze stolicy Kosowa, Prisztiny.

Mineralna jest głupia, a kranówa mądra?

Produkcja wody butelkowanej jest "idiotyczna" i "moralnie nie do przyjęcia" - oświadczył brytyjski minister środowiska. Na reakcję nie musiał długo czekać - burmistrz Londynu wezwał do picia wody kranowej.

Przeciwnicy Musharrafa będą rządzić w Pakistanie

Zwycięzcy poniedziałkowych zapowiadają nowe rządy: - Pakistańska Partia Ludowa byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto, będzie próbowała stworzyć koalicję z partiami przeciwnymi prezydentowi Pervezowi Musharrafowi - powiedział szef triumfującej partii Asif Ali Zardari.

Amerykanie zestrzelą satelitę w czwartek

Prawdopodobnie w czwartek Stany Zjednoczone podejmą próbę zestrzelenia swego satelity szpiegowskiego, którego orbita w niekontrolowany sposób obniża się - poinformowała we wtorek telewizja CNN, powołując się na źródła wojskowe.

Iwanow: prawo międzynarodowe ulega rozpadowi

- Uznanie niepodległości Kosowa ma charakter precedensowy. A całe prawo międzynarodowe, według którego żyliśmy przez ponad 100 lat, ulega rozpadowi - ocenił pierwszy wicepremier Rosji Siergiej Iwanow.

Pierwszy taki zabieg w Europie

Dotychczas, aby usunąć ślepą kiszkę pacjentowi w ruch szedł skalpel. Ale dzięki szwedzkim lekarzom już nie będzie to konieczne - udało im się bowiem usunąć kawałek jelita przez... usta.

Serbowie palą posterunki graniczne

Mniejszość serbska spaliła we wtorek dwa posterunki graniczne na północy Kosowa. Interweniowały wezwane na odsiecz przez kosowską policję natowskie siły pokojowe KFOR. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Warszawa ma nadzieję na kubańską demokrację

- Mam nadzieję, że jego odejście ze szczytów władzy stworzy narodowi kubańskiemu szansę na demokratyzację i rozwój - skomentował zapowiedź Fidela Castro o przejściu na emeryturę szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Jan Paweł II - święty potem

Nie można przyspieszyć procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża - oznajmił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins. Jan Paweł II nie zostanie więc ogłoszony świętym natychmiast, a trochę później - podsumowuje włoska prasa.

Moskwa ostrzega Waszyngton

- Deklaracja niepodległości Kosowa zagraża międzynarodowej stabilności - ostrzegł telefonicznie szef rosyjskiej dyplomacji Serigej Ławrow sekretarz stanu USA Condoleezę Rice.

Fidel: od burżuja do wodza rewolucji

Gdy w 26 lipca 1953 r. na czele garstki buntowników bez powodzenia uderzył na kubańskie koszary, nikt nie spodziewał się, że przez następne 50 lat będzie jednym z najsłynniejszych przywódców świata. Początki Fidela Castro jako wodza rewolucji były trudne.

Castro odchodzi, ale nie znika

Po 49 latach przewodzenia Kubie i ponad 30 latach na stanowisku szefa Rady Państwa, Fidel Castro odchodzi na emeryturę. Zapowiedział to sam w prasie. Pokonała go starość i choroba.

Armenia wybiera nowego prezydenta

Rano w Erewanie otwarto lokale wyborcze. Faworytem na stanowisko prezydenta Armenii jest długoletni sojusznik dotychczasowego prezydenta, Serż Sarkisjan. Rządzący dotąd Robert Koczarian, kończy drugą kadencję.

Paryż-Praga na rowerze

"Eurościeżka" dla kolarzy i turystów rowerowych jest w trakcie budowy i zacznie funkcjonować 12 kwietnia. Jej otwarcie zaplanowano podczas wielkiego paneuropejskiego festynu w Norymberdze - poinformował we wtorek tamtejszy urząd miejski.

Pakistańczycy mówią "nie" Musharrafowi

Niepełne wyniki poniedziałkowych wyborów do pakistańskiego parlamentu wskazują na porażkę wspierającej Perveza Musharrafa Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej. Wygrywa opozycyjna partia byłego premiera Nawaza Sharifa.

Bush uznaje Kosowo i wierzy w pokój

- W imieniu narodu amerykańskiego uznaję Kosowo jako niepodległe i niezależne państwo - napisał do kosowskiego prezydenta George W. Bush, nazywając niepodległość Prisztiny "ważnym krokiem w demokratycznym i narodowym rozwoju".

Serbia "anulowała" niepodległość Kosowa

Parlament Serbii "anulował" deklarację niepodległości ogłoszoną w niedzielę w Prisztinie. Władze w Belgradzie do tego samego wezwały ONZ i odwołały swoich ambasadorów z Francji, Turcji i USA.

Japoński niszczyciel przeciął kuter

Dwuosobowa załoga kutra rybackiego zaginęła po zderzeniu z niszczycielem japońskiej marynarki wojennej. Wyposażony w najnowsze urządzenia radiolokacyjne statek uderzył w rybaków w pobliżu wybrzeży środkowej Japonii.

Aresztowano bossa 'Ndranghety

Szef kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Pasquale Condello został aresztowany w poniedziałek wieczorem w Reggio Calabria na południu Włoch. Znajdował się na liście trzydziestu najgroźniejszych włoskich mafiosów poszukiwanych przez policję.

Jezus w stylu manga

Biblia jako komiks, i to w stylu manga? Owszem, w Wielkiej Brytanii takie dzieło powstało. Jezus jest przedstawiony jako super-bohater gotów walczyć o zbawienie świata. Kościół Anglikański określa dzieło jako błyskotliwe i rewelacyjne.

Zwolniony za jeden gest

- Proszę opuścić tę salę i napisać podania o zwolnienie z pracy - tak prezydent Wiktor Juszczenko zakończył spotkanie z szefem ukraińskiej drogówki (DAI) i podległymi mu naczelnikami elitarnej jednostki milicji drogowej "Kobra". Przyczyną był incydent, do którego doszło w weekend na jednej z kijowskich ulic.

Reagan najlepszy, Bush najgorszy

W opinii Amerykanów Ronald Reagan był najlepszym prezydentem USA od czasów II wojny światowej, a George W.Bush najgorszym - jeśli wierzyć wynikom sondażu przeprowadzonego przez Harris Interactive.

Gwiazdy najjaśniej świecą nad Chile

4,5 tysiąca lat świetlnych od nas polscy astronomowie odkryli nowy układ planetarny. Zobacz jak wygląda "zwykły dzień pracy" naszych astronomów, którzy w chilijskich górach, przez 365 nocy w roku wpatrują się w gwiazdy.

Eksplozja w Kosowskiej Mitrowicy

Znów niespokojnie w Kosowie. W poniedziałek wieczorem potężna eksplozja wstrząsnęła Mitrowicą, miastem położonym na północy Kosowa, zamieszkanym zarówno przez Albańczyków, jak i Serbów.

Rosjanie zobaczą "Katyń" w marcu

Na 17 marca zaplanowano premierowy oficjalny pokaz filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w Moskwie - poinformowała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Karnawał wcale się nie skończył

Podczas gdy w Polsce głowy już dawno posypane popiołem, a po noworocznych zabawach pozostały jedynie wspomnienia, w niektórych regionach świata, karnawałowe szaleństwo trwa. We Francji i Argentynie w niedzielę odbyły się fantastyczne parady.

Dziewięć lat w niewoli gwałciciela

Raimundo Gomes Da Silva, 61-letni Brazylijczyk, przez dziewięć lat więził i wykorzystywał seksualnie porwaną dziewczynkę. 19-letnia dziś kobieta uciekła 5 lutego, ale dopiero po dwóch tygodniach zdecydowała się pójść na policję.

Mafiozo boi się o swoje życie

Zatrzymany pod zarzutem malwersacji podatkowych w spółce Arbat Prestige Siemion Mogilewicz oświadczył, że może nie dożyć wyroku sądu. 62-letni mafiozo oznajmił sądowi, że ma cukrzycę i nadciśnienie więc dalszy pobyt w areszcie zagraża poważnie jego zdrowiu.

Świat podzielony ws. Kosowa

USA formalnie uznały niepodległość Kosowa. Podobną decyzję podjęło także kilka czołowych państw UE. Na szczycie w Brukseli wszystkie kraje Wspólnoty wypracowały wspólną deklarację w sprawie Kosowa, ale każde z nich samodzielnie decyduje, czy uznać niepodległość prowincji.

Jutro Polska ma uznać Kosowo

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wniosek do rządu o uznanie niepodległości Kosowa. Szef polskiej dyplomacji liczy na podjęcie decyzji już we wtorek. Oficjalnie za suwerenne państwo Kosowo uznali już m.in. Francuzi, Włosi i Brytyjczycy.