Czerwony Krzyż spisuje włoskich Romów

Włoski Czerwony Krzyż, na polecenie rządu, prowadzi spis wszystkich Romów. W równoległym spisie, w Neapolu, władze zbierają też od Romów odciski palców. Sytuacją zaniepokojeni są działacze organizacji praw człowieka i Parlament Europejski. Swojego oburzenie nie kryje też Rumunia.

Jak dostać się do domu bez komina?

Na pięć miesięcy przed świętami Bożego Narodzenia, czyli w chwili wolnej od zajęć zawodowych, Święci Mikołajowie z całego świata zjechali do Kopenhagi na swój doroczny kongres. Wśród tematów obrad bardzo ważne problemy - m.in. jak dostać się do domu, w którym... nie ma komina.

Rosjanie likwidują Kalifornię

Parlament rosyjskiego obwodu niżnonowogrodzkiego zadecydował o likwidacji Kalifornii. Nie chodzi jednak o amerykański stan: Rosjanie mieli dotąd własną Kalifornię w tym obwodzie.

Batman napadł na swoją matkę

Christian Bale, wcielający się w Batmana w filmie "Mroczny rycerz" został aresztowany przez policję pod zarzutem napaści na swoją matkę i siostrę. 34-latek był przez 4 godziny przetrzymywany na londyńskim posterunku.

Sprawa Rosenbergów pozostanie tajemnicą

Nowojorski sędzia sprzeciwił się odtajnieniu kluczowego zeznania, które doprowadziło na krzesło elektryczne Juliusa i Ethel Rosenbergów. Małżeństwo Rosenbergów uznano w 1953 roku za komunistycznych szpiegów i skazano na śmierć. Ich sprawa była początkiem maccartyzmu - fali antykomunistycznej nagonki w USA.

Obama zaczął wizytę w Izraelu

Barrack Obama wylądował we wtorek wieczorem na lotniku w stolicy Izraela Tel-Awiwie. W planach ma rozmowy zarówno z izraelskim premierem Ehudem Olmertem, jak i z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Wizyta zbiegła się z kolejnym zamachem Palestyńczyków oraz przyciągnęła demonstrantów.

Kung Fu na olimpiadzie?

Widowiskowe ciosy, wymachy i kopnięcia, efektowne piruety, cięcia mieczem i odskoki - to wszystko znaleźć można w Kung Fu. Uprawiający tę starożytną sztukę walki starają się, by pokazy Kung Fu można było obejrzeć również na olimpiadzie.

Niebezpieczne związki nastolatków

Znęcanie się psychiczne lub fizyczne wśród nastoletnich partnerów? Według ostatnich badań w USA to nie żart - około 3 procent nastolatek w wieku od 12 do 17 lat pada ofiarą napaści swoich chłopaków.

Runęła trybuna w Kolumbii: setka rannych

Ponad 100 osób zostało rannych, po tym jak zawaliły się trybuny jednej z aren w Kolumbii. Większość widzów to dzieci, które oglądały jeden z najpopularniejszych tam sportów - walk z bykami.

Kupią rosyjską broń za dwa miliardy

- To sposób, w jaki możemy zapewnić Wenezueli suwerenność, która obecnie jest zagrożona przez Stany Zjednoczone - powiedział Hugo Chavez po spotkaniu z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Wenezuelski przywódca przyjechał do Moskwy podpisać szereg porozumień, w tym o zakupie wielkich ilości broni.

Zamieszki w centrum Belgradu po zatrzymaniu Karadżicia

Serbska policja rozpędziła tłum skrajnych nacjonalistów protestujących w centrum Belgradu przeciwko aresztowaniu byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia. Zatrzymany w poniedziałek wieczorem Karadżić podszywał się pod lekarza medycyny alternatywnej. Schwytanie poszukiwanego od 13 lat zbrodniarza wojennego z zadowoleniem przyjęły UE, NATO i USA, a w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie, wywołała to falę radości, a w Belgradzie mieszane uczucia.

W grudniu Irlandia powie, co dalej

Dopiero na grudniowym szczycie UE Irlandia przedstawi swoje stanowisko w sprawie dalszego losu Traktatu Lizbońskiego. Irlandzki minister spraw zagranicznych Michael Martin powiedział, że w tej chwili Dublin nie rozważa drugiego referendum.

Niedźwiedzie zjadają geologów

Co najmniej 30 głodnych niedźwiedzi nie daje wyjść z obozu rosyjskim geologom na Kamczatce - podali we wtorek przedstawiciele władz półwyspu na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W ubiegłym tygodniu niedźwiedzie rozszarpały dwóch naukowców prowadzących badania w terenie.

Smutna rocznica w Grenoble

Rok po katastrofie polskiego autokaru pod Grenoble mieszkańcy regionu i rodziny ofiar oddają hołd zmarłym pielgrzymom. W wypadku zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne. Najbliżsi ofiar nie kryją smutki i obaw przed przyjazdem na miejsce tragedii, ale oddanie czci zmarłym jest dla nich ważniejsze.

Nadal niepewny los Ukrainy w Unii

Negocjowana we wtorek umowa o współpracy UE z Ukrainą nie obiecuje temu krajowi członkostwa w Unii. Wyraża jedynie wolę, aby zbliżyć Ukrainę do UE. Kijów uznaje to za niewystarczające.

Tragiczna śmierć Polaka w Londynie

41-letni nauczyciel z Polski tragicznie zakończył swój wakacyjny pobyt w Londynie. Mężczyzna zginął porażony prądem o napięciu 750 woltów, po tym jak na torach postanowi załatwić potrzebę fizjologiczną.

Kolejny zamach przy pomocy buldożera?

Buldożer, który wyjechał z placu budowy, staranował we wtorek kilka pojazdów w Jerozolimie. Jego kierowca został zastrzelony - podały izraelska policja i służby bezpieczeństwa.

Sarkozy nie był arogancki

- Nawet najwięksi przeciwnicy francuskiego prezydenta nie mogą powiedzieć, że był arogancki, dyktatorski lub niechętny - pisze po wizycie Nicolasa Sarkozy'ego w Irlandii "The Irish Independent". Prezydent Francji poleciał na Zieloną Wyspę, by znaleźć sposoby rozwiązania kryzysu po odrzuceniu przez Irlandię Traktatu Lizbońskiego.

"To dobra wiadomość dla całych Bałkanów"

- To dobra wiadomość dla całych Bałkanów - skomentowała Angela Merkel aresztowanie oskarżonego o zbrodnie wojenne przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadzicia. Belgrad mówi o dowodzie swoich europejskich aspiracji, a Rosja - że ewentualne wydanie Karadżicia haskiemu trybunałowi jest wewnętrzną sprawą Serbii.

36 górników uwięzionych pod ziemią

36 górników uwięzionych jest w zalanej kopalni węgla Nadu w Chinach. 20 górników udało się już wydostać na powierzchnię. Do wypadku doszło w poniedziałek w autonomicznym regionie Guangxi Zhuang na południu kraju.

Tygrysy chowają pazury

Tamilskie Tygrysy ogłosiły jednostronne zawieszenie broni. Walczący zbrojnie o stworzenie niezależnego państwa na części Sri Lanki rebelianci zaprzestaną ataków, ale tylko na 10 dni - na czas szczytu Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC) w stolicy kraju, Kolombo

"Nie chciałam obrazić Polaków"

Szefowa policji brytyjskiego hrabstwa Cambridge zarzuciła Polakom, że w ich kulturę wpisane jest noszenie noży. Autorka bulwersującej wypowiedzi - Julie Spence - kieruje policją w hrabstwie, które jest jednym z największych skupisk Polaków na Wyspach. Na łamach "Dziennika" tłumaczy swoją wypowiedź.

Samobójczy zamach w Kabulu

Trzech cywilów zginęło, gdy nad ranem zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w zachodniej części Kabulu, stolicy Afganistanu - poinformowała agencja Reutera, powołując się na afgańską policję.

Rosja zmusza Łukaszenkę do prywatyzacji

Rosja powiedziała "basta!" i nie chce dłużej wspierać gospodarczo Białorusi. Aleksandr Łukaszenka nie ma wyboru i musi zgodzić się na prywatyzację białoruskich przedsiębiorstw. W poniedziałek rząd zatwierdził tę decyzję.

Serbski zbrodniarz wojenny schwytany

Jeden z największych i najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojny na Bałkanach, wódz bośniackich Serbów Radovan Karadzić został schwytany i stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Oskarżony o ludobójstwo przywódca bośniackich Serbów ukrywał się przez 11 lat.

Śledztwo ws. zaginięcia małej Madeleine umorzone

Z powodu braku dowodów portugalska policja umorzyła śledztwo ws. zaginięcia trzyletniej Brytyjki Madeleine McCann. Śledczy próbowali zgromadzić wystarczający materiał dowodowy, który pozwoliłby wnieść oskarżenie przeciwko rodzicom dziewczynki. Według policji to właśnie oni mogli stać za jej tajemniczym zniknięciem przed 14 miesiącami.

Zażywali kąpieli słonecznej obok zwłok

Ludzie spokojnie opalali się obok zwłok dwóch cygańskich nastolatek - ofiar utonięcia. Takie fotografie z plaży Torregaveta, wywołały we Włoszech powszechne oburzenie.

Kierowca bin Ladena dostanie dożywocie?

Pierwszy od zakończenia II wojny światowej proces za zbrodnie wojenne w USA rozpoczął się w poniedziałek w bazie Guantanamo na Kubie. Kierowca Osamy bin Ladena, oskarżony o spisek i dostarczenie materiałów terrorystów, może spędzić w więzieniu resztę życia.

Nadzieja Ukrainy na integrację z UE i NATO

Ożywienie współpracy z Ukrainą zapowiedziała Angela Merkel podczas wizyty w Kijowie. Ukraina stara się uzyskać przepustkę do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na szczycie NATO w Bukareszcie, w kwietniu tego roku, to Niemcy należały do największych przeciwników objęcia Ukrainy i Gruzji planem działań na rzecz członkostwa.

Pierwszy prezydent Nepalu

Ram Baran Yadav został w poniedziałek pierwszym w historii prezydentem Nepalu - podała telewizja państwowa w Katmandu. Wcześniej, przez 240 lat to himalajskie państwo było królestwem.