Kirgistan targany walkami etnicznymi

Roza Otunbajewa, przewodnicząca Rządu Tymczasowego, została mianowana na p.o. prezydenta Kirgistanu do końca 2011 roku. Równocześnie na południu kraju trwają zamieszki na tle etnicznym, poprzedzone przez ubiegłotygodniowe starcia zwolenników byłego prezydenta ze stronnikami nowych władz.

Udusiła dwójkę swoich dzieci?

W Madrycie zatrzymano 43-letnią Brytyjkę podejrzaną o zamordowanie dwójki swoich dzieci. Zwłoki 5-letniej dziewczynki i 11-miesięcznego chłopca odnaleziono w hotelu w kurorcie Lloret de Mar na Costa Brava.

Teren katastrofy "był dokładnie zbadany"

Prace służb na miejscu upadku prezydenckiego samolotu zostały zorganizowane w najkrótszym mozliwym czasie, oświadczył gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew. Jego zdaniem wszystkie późniejsze prace również zostały przeprowadzone sprawnie i sumiennie. Ponadto władze planują postawienie na miejscu katastrofy znaku upomiętniającego tragedię.

Chodorkowski już nie głoduje

Michaił Chodorkowski, niegdyś jeden z najbogatszych Rosjan - teraz więzień, zakończył swój dwudniowy protest głodowy. Miał on na celu wymuszenie przekazania jego zażalenia do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Przedstawiciele władz oświadczyli w środę rano, że prezydent został poinformowany o skardze Chodorkowskiego.

Z tasakami szturmowali akademik

Pięciu uzbrojonych w noże i tasaki napastników zaatakowało akademik Instytutu Nauki i Technologii w chińskiej prowincji Hainan. Napastnicy wpadli do studenckich sypialni, atakując wszyskich na swojej drodze. Zranili 13 studentów w tym jednego ciężko. To już kolejny z serii ataków nożowników, z którymi od miesiąca borykają się Chiny.

Rosja chce znać SMS-y i rozmowy ofiar katastrofy

Strona rosyjska oczekuje, że Polacy przekażą jej dokładne informacje o rozmowach telefonicznych i SMS-ach, które zostały wysłane z prezydenckiego Tu-154 tuż przed katastrofą. Rosjanie chcą też dostać od Polaków dokumenty dotyczące sprawy.

Francja i Niemcy przyślą nam pompy

Polska aktywowała w środę nad ranem unijny mechanizm obrony cywilnej, zwracając się o pomoc w związku z powodziami na południu kraju - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas.

Oskarżony o kradzież w Auschwitz się boi

Listy z pogróżkami, a nawet napaść. Jak pisze gazeta "Sydoestran", Anders Hoegstroem - Szwed, który przebywa w krakowskim areszcie pod zarzutem namawiania do kradzieży napisu z Auschwitz - obawia się o bezpieczeństwo swoje i rodziny w Szwecji.

Zamachowiec w sądzie poprosił o jedzenie

Niedoszły zamachowiec z Times Square stanął po raz pierwszy przed sądem w Nowym Jorku. Sąd uznał, że 30-letni Faisal Shahzad nie może wyjść za kaucją. Na rozprawie mowa była o jego finansach i sposobie odżywiania.

Eksplozja przez Koreę Płn.? "To oczywiste"

Jest "oczywiste", że południowokoreański okręt "Cheonan", został zatopiony przez Koreę Północną - oświadczył minister spraw zagranicznych Korei Południowej Ju Miung Hwan.

Ojcowski „baby blues”

Nie tylko mamy cierpią na tzw. baby blues, czyli poporodową depresję – wynika z badań przeprowadzonych przez Amerykanów. Okazuje się, że jeden na dziesięciu świeżo upieczonych ojców również zmaga się z takim problemem.

Nie dadzą Iranowi zrobić krzywdy

Część członków Rady Bezpieczeństwa ONZ sprzeciwia się rezolucji w sprawie czwartej rundy sankcji wobec Iranu. Projekt obostrzeń został uzgodniony przez pięciu stałych członków tego gremium.

Azyl w USA za bycie gejem

W Stanach Zjednoczonych przybywa liczba imigrantów, którym udziela się azylu ze względu na ich orientację seksualną - donosi "Chicago Tribune".

Pomoc dla powodzian może przyjść z UE

Rząd, w związku z sytuacją powodziową na południu Polski, powinien wystąpić o pomoc w ramach Funduszu Solidarności Unii Europejskiej - powiedziała we wtorek europoseł Danuta Hubner, która przewodniczy komisji rozwoju regionalnego.

Bronią Iranu przed sankcjami

Turcja staje w obronie Iranu i apeluje do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, by nie naciskali na nałożenie przez ONZ nowych sankcji na Iran.

„Królowa nie żyje”. Taki żart

Tego żartu raczej nie można nazwać śmiesznym. Brytyjski didżej Danny Kelly ogłosił na radiowej antenie, że królowa… nie żyje. BBC, dla której to stacji pracuje prezenter, wystosowała we wtorek oficjalne przeprosiny za zachowanie pracownika.

Ukraina wpuszcza NATO

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) zezwoliła we wtorek na udział wojsk obcych państw, w tym należących do NATO, w ćwiczeniach na terytorium Ukrainy.

Rosja zaprasza Ukrainę. „Welcome!”

- Jeśli Ukraina jest zainteresowana udziałem w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), to welcome - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który przebywa w Kijowie. To drugi dzień wizyty rosyjskiego przywódcy na Ukrainie.

Czechy, Węgry i Słowacja też walczą z wodą

Tysiące ludzi bez prądu, zniszczone drogi, ewakuowany szpital – woda w Czechach nie daje za wygraną. Wszystko wskazuje na to, że lepiej nie będzie: poziom wody w rzekach na północnym-wschodzie kraju w dalszym ciągu się podnosi. Trudna sytuacja jest też na Węgrzech i na Słowacji.

Hakerzy ukradli z kont milion euro

Włamali się do kont setek Włochów i klientów zagranicznych i ukradli im ponad milion euro. Teraz jednak działania hakerów, którzy stali za kradzieżami, zostały ukrócone. We Włoszech właśnie zatrzymano 23 osoby.

"Skończycie protest, będziemy rozmawiać"

Najpierw zakończenie okupacji centrum Bangkoku, później negocjacje - takie stanowisko przyjął tajlandzki rząd wobec demonstrujących. W rozmowach, na które zgodził się we wtorek przywódca opozycjonistów, pośredniczyłby Senat.

30 górników wciąż uwięzionych

Wciąż nie udało się wydobyć na powierzchnię 30 górników z tureckiej kopalni węgla Karadon w pobliżu miasta Zonguldak. Zostali uwięzieni na głębokości ponad 500 metrów po sobotnim wybuchu metanu. 11 górników udało się ewakuować.

Demjaniuk w szpitalu, proces odroczony

Sąd w Monachium odroczył we wtorek proces Johna Demjaniuka, oskarżonego o pomoc w zamordowaniu 28 tys. Żydów w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór w 1943 roku. 90-letni oskarżony narzekał na bóle serca i został przewieziony do szpitala.

Sześciu żołnierzy NATO zabito w Kabulu

Sześciu żołnierzy NATO, w tym pięciu Amerykanów, zginęło w zamachu w bombowym w centrum Kabulu - podało dowództwo wojsk NATO w Afganistanie. Śmierć poniosło też co najmniej 12 cywilów, a około 50 zostało rannych.

Sześć wyroków śmierci dla piratów

Sześć wyroków śmierci zasądził jemeński sąd w procesie somalijskich piratów, którzy w 2009 roku uprowadzili jemeński tankowiec. Podczas akcji odbicia tankowca zginęło dwóch członków załogi statku.

Francuzi uwalniają zabójcę premiera

Francuski sąd wyraził we wtorek zgodę na wyjazd do Iranu obywatela tego kraju Alego Wakili Rada. Ten we Francji odbywał karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1991 roku Szapura Bachtiara, irańskiego premiera z okresu panowania szacha.

Uwolnili dzieci po 11 miesiącach

Saudyjskie siły bezpieczeństwa uwolniły dwoje niemieckich dzieci, porwanych i przetrzymywanych jako zakładnicy w Jemenie - podała najpierw niemiecka prasa, a później informację potwierdziło saudyjskie MSW. Dzieci zostały porwane w Jemenie w czerwcu 2009 roku.

Symbol czeskiej powodzi z 1997 r. w 90 proc. zalany

Czeskie Troubky - symbol powodzi z 1997 roku, miejsce najbardziej wtedy zniszczone - w nocy zostały zalane w 90 proc., informuje czeska telewizja ČT24. W poniedziałek wieczorem Czesi przyznali, że pięć zbiorników retencyjnych w górnym odcinku Odry jest już pełnych i nie są w stanie zatrzymać więcej wody. Wcześniej o tym, że Czesi otwierają swoje zbiorniki retencyjne i zaczynają spuszczać wodę, pisali nasi internauci.