Kłopoty z tankowaniem samolotów z Iranu

Iran skarży się, że Niemcy, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odmawiają tankowania irańskich samolotów pasażerskich. Państwa te czynią tak zgodnie z nowymi jednostronnymi sankcjami wprowadzonymi przez USA.

Mała Polka zginęła przygnieciona przez bramę

Pięcioletnia Karolina bawiła się z kotem na małym parkingu, kiedy kierowca nadjeżdżającego samochodu uruchomił automatyczną bramę. Ta otwierając się, przycisnęła dziewczynkę do muru. Pomimo natychmiastowej interwencji lekarskiej - dziewczynka zmarła.

Clinton daje rady Gruzinom

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przestrzegła Tbilisi przed dawaniem Moskwie jakiegokolwiek pretekstu do podejmowania kolejnych agresywnych działań przeciwko Gruzji. Clinton stwierdziła też, że USA odrzucają rosyjską "inwazję i trwającą okupację" Osetii Południowej.

Kaczyński wygrywa za oceanem, Komorowski - w Europie

Jarosław Kaczyński zdecydowanie wygrał wybory w USA i Kanadzie. Z danych komisji wyborczych za granicą wynika, że w Europie Polonia chętniej głosowała na Bronisława Komorowskiego. Według danych, które dotarły już do PKW, polityk PO największe poparcie zdobył w Hiszpanii.

Pozwolili na aborcję do 14. tygodnia

W poniedziałek weszło w życie w Hiszpanii nowe prawo zezwalające bez ograniczeń na aborcję do 14. tygodnia ciąży. Stało się tak mimo zaskarżenia jej przez opozycję do Trybunału Konstytucyjnego.

Rosja po wyborach: z Polską lepiej niż dotychczas

- Dla Rosji, dla perspektyw naszego współdziałania z Polską, wynik wyborów można ocenić na plus - ocenił szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Konstantin Kosaczow. Dla szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, triumf kandydata PO to "proeuropejski sygnał".

Turcja zamyka niebo dla Izraela

Turcja w dalszym ciągu domaga się od Izraela przeprosin za atak na turecki statek płynący z 31 maja. - Przestrzeń powietrzna nad Turcją została zamknięta dla izraelskich samolotów wojskowych - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Ahmet Davutoglu, cytowany przez dziennik "Hurriyet".

Rozrzutni ministrowie odchodzą

Zmiany we francuskim rządzie. Dwaj członkowie gabinetu - sekretarz stanu w MSZ Alain Joyandet i sekretarz stanu ds. rozwoju regionu stołecznego Christian Blanc - podali się do dymisji. Politycy byli ostatnimi czasy ostro krytykowani za to, że żyli wystawnie na koszt podatników.

Cumowanie z kłopotami

W końcu się udało. Rosyjski bezzałogowy statek kosmiczny Progress z powodzeniem zacumował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wcześniejsza próba przybicia do ISS zakończyła się niepowodzeniem.

"FT": PO osłabła, reformy mniej prawdopodobne

Niewielka przewaga Bronisława Komorowskiego nad kontrkandydatem w polskich wyborach prezydenckich sugeruje, że rząd Donalda Tuska powstrzyma się od śmielszych reform - ocenia brytyjski dziennik "Financial Times". Wstępne wyniki wyborów komentują też eksperci z zagranicy.

"Polska na skraju ataku serca"

Polskie wybory prezydenckie odbiły się echem w zagranicznych mediach. Są tematem numer jeden na stronie internetowej brytyjskiej telewizji BBC. Natomiast hiszpański "El Pais" wyniki sondaży, według których wygrywa Bronisław Komorowski, zatytułował: "W Polsce liberałowie doszli do władzy". Jednak gdy po północy na prowadzenie wyszedł Jarosław Kaczyński, gazeta napisała: "Polska na skraju ataku serca".

Skazani za paryskie zamieszki

Pięciu mężczyzn z przedmieść Paryża usłyszało w niedzielę wyroki za strzelanie do policji podczas zamieszek w 2007 roku. Mężczyźni dostali kary od 3 do 15 lat więzienia.

MI5: rosyjscy szpiedzy aktywni na Wyspach

Rosja ma "rozbudowany i dobrze wyposażony aparat wywiadowczy" zagrażający brytyjskim interesom gospodarczym i bezpieczeństwu - twierdzi była dyrektor generalna brytyjskiego kontrwywiadu Stella Rimington.

Prezydent na wielkich manewrach

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew przybył na Daleki Wschód, gdzie obserwował wielkie manewry wojskowe. Ćwiczenia o kryptonimie „Wostok 2010” gospodarz Kremla śledził z krążownika „Piotr Wielki”.

Polański jednak do USA? Decyzja wkrótce

Już wkrótce zapadnie decyzja o tym, czy Roman Polański zostanie wydany Stanom Zjednoczonym - oświadczył cytowany przez agencję Associated Press rzecznik szwajcarskiego resortu Folco Galli.

Testują „super-cedzak”

W sobotę rozpoczęły się dwudniowe testy „super-cedzaka”, czyli tankowca, który ma walczyć z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Specjalnie przygotowany statek jest nadzieją Amerykanów na szybsze usuwanie skutków wycieku.

Brytyjski oficer uniknął afgańskiego więzienia

Sąd apelacyjny w Kabulu uniewinnił 56-letniego b. brytyjskiego oficera, dyrektora firmy ochroniarskiej Billego Shawa. Sąd stwierdził, że brakuje dowodów na to, że dał on 25 tys. dolarów łapówki dwóm afgańskim agentom, którzy mieli mu pomóc w odzyskaniu zarekwirowanych samochodów.

Śmierć w zderzeniu łodzi

Jedna osoba zginęła, a sześć kolejnych zostało rannych - to tragiczny bilans zderzenia dwóch łodzi na jeziorze St. Clair w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Super-samolot dla prezydenta

Boliwijski prezydent Evo Morales ma nowy samolot. I to nie byle jaki. Wyprodukowana we Francji maszyna kosztowała prawie 40 milionów dolarów i jest wyposażona w zaawansowane systemy łączności i nawigacji. Na pokład może zabrać 15 osób.

Statek na 4 tys. osób

Ten statek może pomieścić cztery tysiące osób. Norweski Epic właśnie zawinął do Nowego Jorku. Uznaje się, że jest to jeden z największych liniowców, jaki zawitał do tego miasta.

Gen. Petraeus przejął dowodzenie

Generał David Petraeus objął formalnie w niedzielę dowództwo wojsk międzynarodowych w Afganistanie. Zastąpił na tym stanowisku zdymisjonowanego z powodu kontrowersyjnego wywiadu gen. Stanleya McChrystala.

Miliarder rozdaje fortunę

Amerykański miliarder Warren Buffet przekazał 1,93 mld dolarów na cele charytatywne. Większość pieniędzy trafiła do fundacji Billa i Melindy Gates. Buffet przed czterema laty zapowiedział, że przed śmiercią rozda prawie cały swój majątek.

Polonia już wybrała

W Polsce dopiero od 6 rano w niedzielę można zagłosować, ale niektórzy Polacy już zdążyli położyć się spać po spełnieniu obywatelskiego obowiązku. Polonia w Chicago i na wschodnim wybrzeżu USA o 3 w nocy czasu polskiego skończyła głosować. Trzy godziny później zamknięta została ostatnia komisja w Anchorage na Alasce.

365 kilometrów korka, a kolej sparaliżowana

Pierwszego weekendu wakacji dla Francuzów nie można uznać za udany. Gwałtowne burze spowodowały paraliż kolei i zawieszenie wszystkich kursów z jednego z paryskich dworców. Szczęścia nie mieli też kierowcy: w korkach stali nawet po 12 godzin.

Rosyjska wojna drogowa

Ruch uliczny w Rosji często szokuje cudzoziemców. Samochody nierzadko jeżdżą po chodnikach, a kierowcy walczą ze sobą nawzajem. Ludzie mają dość, wzięli więc sprawy w swoje ręce - i wypowiedzieli wojnę wolnej amerykance Rosjan. Jak to wygląda, sprawdził reporter "Faktów TVN" Andrzej Zaucha.

Oglądali mecz w kinie. "Nikt nie wyszedł żywy"

Do ponad 230 wzrosła liczba zabitych w wybuchu cysterny z benzyną w miejscowości Sange na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Większość ofiar to ludzie, którzy oglądali mecz w sali kinowej. - Nikt nie wyszedł stamtąd żywy - mówią władze.

12 marynarzy w rękach piratów

Ustalono narodowości marynarzy porwanych przez nigeryjskich piratów. Większość z nich to obywatele krajów Europy Wschodniej, ale nie ma tam Polaków. Pojawiły się natomiast niejasności, co do tego, pod jaką banderą płynął statek.

Hiszpanie demonstrują przeciw aborcji

Setki Hiszpanów protestowało w sobotę w Madrycie przeciwko nowemu prawu dotyczącemu aborcji. Według nowych regulacji, kobieta może przerwać ciążę do 14 tygodnia. Dotąd prawo było podobne do polskiego - aborcji można było dokonać tylko w wyjątkowych przypadkach.