Ten wybór "będzie miał dobre skutki dla Polski"

- Uważam, że wybór Hollande'a na prezydenta będzie miał pozytywne skutki dla Polski, choć radykalnych zmian w relacjach polsko-francuskich nie należy się spodziewać - ocenia wynik wyborów prezydenckich we Francji i zwycięstwo lidera socjialstów dr Janusz Mrowiec, były ambasador strefy francuskojęzycznej.

Tysiące przeciw Putinowi. Starcia i ponad 400 zatrzymanych

Ponad 400 uczestników "Marszu Milionów" zostało zatrzymanych po starciach z siłami specjalnymi policji OMON na placu Bołotnym w Moskwie. Manifestanci protestowali przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Wśród zatrzymanych są liderzy opozycji Borys Niemcow, Aleksiej Nawalny i Siergiej Udalcow. Po obu stronach są ranni. Pobici zostali też dwaj reporterzy telewizji NTV.

Wojna na osobowości i okładki

Media podkreślają, że Nicolas Sarkozy jest w poważnych tarapatach, bo wielu Francuzów go nie lubi - za ekstrawagancki styl życia i wyniosłość, a według sondaży ponad 60 proc. ankietowanych źle ocenia jego prezydenturę. Wyborcy wolą "Pana normalnego", czyli socjalistę Françoisa Hollande'a, który dumny jest z prostego sposobu życia - prasę obiegły zdjęcia, gdy poruszał się po Paryżu na ulubionym skuterze. Walka między konkurentami o Pałac Elizejski odbywała się nie tylko na wiecach, ale także na okładkach gazet.

"Rottweiler" kontra "harpia". Która zostanie pierwszą damą?

Dwie potencjalne pierwsze damy są piękne, inteligentne i niezależne. Ale jedno je różni: Carla Bruni-Sarkozy kocha być gwiazdą, Valérie Trierweiler (partnerka socjalisty François Hollande'a) nadal udaje osobę prywatną. - Za każdym razem, gdy pojawiam się w mediach, Nicolas traci 3 punkty w sondażach - przyznaje Pierwsza Dama Francji, za którą jej rodacy nie przepadają. Konkurentka wyciągnęła z tego lekcję - skoro Francuzi mają dość polityki w stylu celebryckim, ona unika mediów i trzyma się z boku. Oto największe rywalki we Francji.

Wielkie odliczanie we Francji. 72 proc. wyborców już zagłosowało

Do godziny 17 frekwencja w wyborach prezydenkich we Francji wyniosła 71,96 proc. Nad Sekwaną trwa wielkie odliczanie do zamknięcia lokali wyborczych (godz. 20) i opublikowania pierwszych wyników wyborów. Obaj główni aktorzy politycznego spektaklu - Nicolas Sarkozy i Francois Hollande - wrzucili już swoje głosy do urn. Teraz mogą już tylko czekać na werdykt rodaków.

67 kg kokainy w kombajnie

Ile może kosztować kombajn? 50 milionów euro z "hakiem" - o ile włoży się do niego 67 kg kokainy. Bułgarskie służby celne skonfiskowały w naddunajskim mieście Ruse właśnie taki pojazd.

14-latek sprawcą 100 włamań?

14-latek z Nashville podejrzany jest o dokonanie od 50 do nawet 100 włamań na terenie dzielnic Hope Gardens, Buena Vista i Salem Town w tym mieście - donosi NBC.

Hollande i Sarkozy zrobili swoje. Pozostało czekać

Obaj główni bohaterowie niedzielnych wyborów we Francji oddali już swoje głosy. Francois Hollande na prowincji, Nicolas Sarkozy w Paryżu. Obaj pilnie śledzeni przez kamery i telewidzów. Zasadnicze pytanie brzmi: kto po wyborach będzie gospodarzem Pałacu Elizejskiego? Odpowiedź poznamy po godzinie 20, po zamknięciu lokali wyborczych.

Kartka w niebieskiej kopercie. Tak głosują we Francji

Francuzi już ruszyli do urn: czekają na nich dwie kartki z nazwiskami i niebieska koperta. Na to, których kart trafi więcej do urn czekają dotychczasowy prezydent Nicolas Sarkozy i socjalista Francois Hollande. Według ekspertów, większe szanse na objęcie fotela prezydenckiego ma ten drugi. Dziś druga tura wyborów prezydenckich we Francji.

Spłonął klub karaoke. 9 osób nie żyje

W południowokoreańskim mieście Busan doszło do tragicznego w skutkach pożaru w klubie karaoke. Dziewięć osób zginęło, a 20 zostało rannych - podała nadająca z Seulu stacja YTN.

"Może nas już nie zobaczysz? Może zamierzają mnie zabić?"

Modlitwą, oskarżeniami o tortury i agresywnym zachowaniem pięciu oskarżonych o zorganizowanie ataku na WTC 11 września 2001 roku starało się przerwać pierwsze formalne przesłuchanie w Guantanamo - relacjonują media. Prowadzący je sędzia, pułkownik James Pohl, przedstawił pięciu terrorystom zarzuty, w tym zamordowania prawie 3 tys. ludzi, którzy zginęli w zamachu.

"Rząd doprowadził do kryzysu, teraz każe na siebie głosować"

W niedzielę ponad 9,5 mln wyborców zadecyduje, czy dwie największe partie Grecji: socjalistyczny PASOK i konserwatywna Nowa Demokracja zdołają utworzyć silną koalicję potrzebną do kontynuowania reform. Przeszkodzić może im w tym fakt, że są postrzegane powszechnie jako odpowiedzialne za ekonomiczny kryzys w kraju.

Setki martwych ptaków i delfinów na wybrzeżu

Władze peruwiańskie zaapelowały w sobotę do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Sztab Hollande'a do Niemców: Nie chcemy wywoływać kryzysu

Pierre Moscovici, szef kampanii prezydenckiej Francoisa Hollande'a, zapewnił Niemców, że w przypadku zwycięstwa socjalistów w niedzielnych wyborach prezydenckich "przyjaźń francusko-niemiecka pozostanie zasadniczym elementem polityki zagranicznej". - Nie zamierzamy wywoływać kryzysu (w stosunkach francusko-niemieckich) w przypadku zmiany władzy - oświadczył polityk.

"To będzie być albo nie być dla klasy średniej"

- To nie będą po prostu kolejne wybory, to będzie być albo nie być dla klasy średniej. Przeszliśmy już zbyt wiele, aby teraz zawracać - powiedział prezydent Barack Obama w sobotę, na pierwszym wiecu poświęconym całkowicie kampanii przed listopadowymi wyborami. Obiecał jednocześnie dalsze działania na rzecz ożywienia amerykańskiej gospodarki.

Tajemniczy kataklizm u stóp Annapurny

Nie wiadomo, co było powodem gwałtownego wezbrania rzeki Seti w Nepalu. Fala powodziowa zmiotła z powierzchni ziemi cała wioskę w popularnym regionie trekkingowym u stóp Annapurny. Na razie potwierdzono śmierć trzynastu osób, czterdzieści wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich są rosyjscy turyści.

"Utknęliśmy w gąszczu biurokracji niemieckiej"

Niemiecka Polonia jest rozczarowana tempem realizacji przez stronę niemiecką ustaleń sprzed roku ws. wspierania Polaków w Niemczech. - Utknęliśmy w gąszczu biurokracji niemieckiej. Proszę nam pomóc - zwrócił się do marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Wiesław Lewicki. Marszałek obiecał wsparcie.

Krwawy bilans starć w Kairze. Zabici i setki aresztowanych

Ponad 300 osób aresztowanych po starciach z siłami bezpieczeństwa, dwie osoby zabite i ponad 300 osób, które ucierpiały od granatów z gazem łzawiącym, strzałów z broni palnej i kamieni - to bilans piątkowych demonstracji i starć pod kairskim Ministerstwem Obrony. Wśród aresztowanych jest dziewięciu dziennikarzy.

Francja ucichła. Czeka na wybory

We Francji trwa cisza wyborcza. Już jutro dowiemy się, kto przez najbliższe pięć lat będzie głową państwa francuskiego. Socjalista Francois Hollande czy urzędujący prezydent Nicolas Sarkozy?

Przedstawili zarzuty architektom zamachów z 11 września 2001

Chalid Szejk Mohammed i czterech innych czołowych agentów Al-Kaidy zostało w sobotę formalnie oskarżonych przed specjalnym trybunałem wojskowym w Guantanamo na Kubie o zorganizowanie ataku na USA 11 września 2001 r. Prowadzący przesłuchanie sędzia, pułkownik James Pohl, przedstawił pięciu terrorystom zarzuty, w tym zamordowania prawie 3 tys. ludzi, którzy zginęli w zamachu.

"Janukowycz sam bojkotuje Euro 2012"

Ukraińscy zwolennicy Julii Tymoszenko, która od przeszło 16 dni prowadzi w więzieniu strajk głodowy, w geście solidarności z byłą premier zorganizowali we Lwowie zbiorową głodówkę. Protestują w ten sposób przeciwko postępowaniu wobec niej. Nie zgadzają się jednak z europejskimi politykami, którzy z tego względu zapowiadają bojkot ukraińskiej części Euro 2012. - Euro tak naprawdę bojkotuje sam Janukowycz - podkreślają w rozmowach z dziennikarzami.

Rodzice ukarali pedofila. Trafił do szpitala

Rodzice dziewczynki, która padła ofiarą 63-letniego pedofila w miejscowości St. Andreasberg w górach Harzu, przy pierwszej nadarzającej się okazji sami "wymierzyli mu sprawiedliwość". - Mężczyzna został pobity tak dotkliwie, że trafił do szpitala - poinformowała policja.

Kryzysowa kampania. Politycy bali się pokazywać publicznie

Zakończona w piątek kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Grecji była najbardziej nietypowa w historii tego kraju. - Nigdy wcześniej politycy tak bardzo nie obawiali się pokazać publicznie - powiedział Andreas Stergiu, politolog z Uniwersytetu na Krecie. Politycy bardziej skupiają się więc na kameralnych spotkaniach, wizytach domowych, czy na kampanii w internecie.

Już wiedzą, dlaczego Pigmeje są mali

Zidentyfikowano geny odpowiedzialne za mikrą posturę Pigmejów. To przełom. Do tej pory sądzono, że ich niewielki wzrost spowodowany jest raczej przez warunki klimatyczne, w których żyją.

Należą do elity, a nie chcą latać supermyśliwcami

Dwóch amerykańskich pilotów wojskowych wygłosiło wyjątkowe oświadczenie. Mężczyźni należący do elitarnego grona pilotów najnowocześniejszego myśliwca świata, F-22 Raptor, otwarcie stwierdzili, iż nie chcą na nim latać, z obawy o swoje życie. Obawy budzi szwankująca instalacja tlenowa maszyn, która ma tendencję do trucia pilotów i podduszania ich. - Nie czuję się pewnie za sterami F-22 - powiedział major Jeremy Gordon.

Moskwa walczy o zdrowie. Będą zamykać monopolowe

Władze Moskwy mają zamiar aktywnie walczyć o zdrowie swoich obywateli. Urzędnicy celują w alkohol i papierosy. Liczba sklepów monopolowych ma zostać drastycznie zredukowana, picie w miejscach publicznych ostrzej karane a palenie w restauracjach i pubach całkiem zakazane.

Kolejna "Costa" po cichu trafiła do służby

Bez fanfar i wielkiej ceremonii do służby trafiła kolejna "Costa". Wielki statek wycieczkowy Costa Fascinosa został nowym flagowcem armatora Costa Cruises. Firma zrezygnowała z wielkiej fety najprawdopodobniej z powodu złych skojarzeń, jakie wywołuje słowo "Costa" po katastrofie innego wycieczkowca tego armatora, Costa Concordii.