Uniewinnieni po 30 latach więzienia. Pomogły testy DNA

Sąd w Robeson, w amerykańskim stanie Karolina Północna, uniewinnił dwóch przyrodnich braci, skazanych 30 lat temu za gwałt i zamordowanie 11-letniej dziewczynki. Testy DNA wykazały, że dwaj Afroamerykanie nie mieli żadnego związku z tą zbrodnią.

Prezydent Jemenu odwołuje rząd, rebelianci odrzucają kompromis

Prezydent Jemenu odwołał we wtorek rząd i zaproponował zarazem utworzenie gabinetu jedności narodowej oraz przywrócenie dotacji paliwowych. Chciał w ten sposób uspokoić wielotygodniowe protesty szyickich rebeliantów z ruchu Huti. Rebelianci odrzucili kompromis.

Obama wysyła kolejnych żołnierzy do Iraku

Prezydent USA Barack Obama polecił wzmocnić ochronę ambasady USA w Bagdadzie o dodatkowych 350 żołnierzy. Postanowił też wysłać czołowych przedstawicieli swej administracji na Bliski Wschód - poinformował we wtorek sekretarz prasowy Białego Domu adm. John Kirby.

Obama wylądował w Estonii. Wyśle wyraźny sygnał Rosjanom?

Prezydent USA Barack Obama przybył rano do Estonii. Prezydencki samolot Air Force One wylądował o godz. 6.25 czasu miejscowego (5.25 czasu polskiego) na lotnisku Lennart Meri w Tallinie. Wizyta Obamy przed szczytem NATO w Walii ma zapewniać o niezachwianych gwarancjach bezpieczeństwa USA i NATO dla krajów bałtyckich, które czują się zagrożone w związku z agresją Rosji na Ukrainie.

Wojskowy samolot spadł kilometr od parlamentu Libii

Wojskowy samolot spadł na dzielnicę mieszkalną w Tobruku na wschodzie Libii. Służby medyczne podały, że w katastrofie zginęły trzy osoby, a dziewięć zostało rannych, nie podano jednak, czy wszystkie ofiary znajdowały się na pokładzie, czy część z nich na ziemi.

Juncker przesłuchuje przyszłych komisarzy. Bieńkowska zaproszona na czwartek?

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozpoczął we wtorek rozmowy z kandydatami państw członkowskich na unijnych komisarzy - podało biuro prasowe KE. Według nieoficjalnych informacji, Polska - reprezentowana przez Elżbietę Bieńkowską - ma otrzymać jedną z tek ekonomicznych. "EU Observer" twierdzi, że największym problemem Junckera okazać się może utrzymanie parytetu w Komisji.

Żołnierze ONZ zginęli w Mali

W wybuchu miny przydrożnej na północy Mali zginęło we wtorek czterech żołnierzy sił pokojowych ONZ, a 15 zostało rannych - podał rzecznik misji oenzetowskiej w tym kraju.

Uprowadzili ze szpitala chorego synka. Opuszczą areszt za kaucją?

Rodzice chorego na raka mózgu pięciolatka wbrew zaleceniom lekarzy zabrali chłopca z brytyjskiego szpitala. Za parą wydano Europejski Nakaz Aresztowania, schwytano ich w Hiszpanii. Dramatyczna decyzja rodziców, którzy - jak przekonują - chcieli zapewnić synkowi niedostępną w brytyjskim szpitalu terapię, poruszyła wiele osób. Jak donosi Reuters, hiszpański prokurator będzie wnioskował o zwolnienie pary z aresztu za kaucją.

Zachowanie Rosji "to nie zła pogoda, ale zmiana klimatyczna" w Europie

Sojusz Północnoatlantycki musi rozmieścić swój sprzęt w byłym bloku sowieckim, zwiększyć zdolności obronne w powietrzu wzdłuż wschodniej granicy i stworzyć siły szybkiego reagowania, które mogłyby natychmiast zostać wysłane w rejon konfliktu - stwierdził w rozmowie z agencją Reutera, przed przyjazdem do Estonii Baracka Obamy, premier tego kraju Taavi Roivas.

"Motorola idzie po was!". Separatysta z Donbasu grozi Polsce

- Jeżeli nie chcecie wpuścić samolotu z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej na terytorium Polski, to "Motorola" idzie po was! - grozi prorosyjski separatysta z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Krótki film z separatystą o pseudonimie Motorola kończy salwa z wyrzutni rakietowych.

Polski generał komendantem jedynej uczelni NATO

Generał dywizji Janusz Bojarski jako pierwszy Polak objął stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie (NATO Defence College). We wtorek z jego udziałem odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na uczelni działającej od ponad 60 lat.

Walki o donieckie lotnisko. Kijów: Rosjanie grzebią swoich zabitych w Donbasie

15 żołnierzy ukraińskich sił rządowych zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach na wschodzie kraju. Wojska rosyjskie wzmacniają swoje pozycje w Donbasie, przywożony jest tam sprzęt i ludzie. Rosjanie grzebią też swoich zabitych na miejscu, chcąc uniknąć krytyki w Rosji związanej z coraz większymi stratami - twierdzi rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Andrij Łysenko.

Polska reforma dowodzenia wojskiem zainteresowała Chińczyków

O współpracy obronnej Polski i Chin, a także o konflikcie ukraińsko-rosyjskim i relacjach Chiny - NATO rozmawiali w Warszawie szef MON Tomasz Siemoniak oraz chiński minister obrony gen. Wanquan Chang. Wspominano też o współpracy w dziedzinie badania kosmosu.

Niemiecka gazeta: Gauck obarczył Rosję jednostronną winą, to nie jest rozsądne

W niemieckiej prasie pojawiły się we wtorek mieszane komentarze na temat wystąpienia prezydenta Niemiec Joachima Gaucka na Westerplatte z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" określa uroczystości w Polsce "jasną godziną Europy". Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" pisze o Gaucku jako o "nierozważnym prezydencie".

"Financial Times": Agresywna polityka Rosji ożywiła NATO

W ramach NATO żywa była niedawno debata o przyszłej roli Sojuszu po zakończeniu misji bojowej w Afganistanie z końcem tego roku. Jednak za sprawą prezydenta Rosji Władimira Putina Sojusz zyskuje solidną rację bytu - pisze "Financial Times" przed szczytem NATO.

"W dwa tygodnie zająłbym Kijów". Doradca Putina: wyrwane z kontekstu

Kreml po raz pierwszy komentuje ujawnienie przez media na Zachodzie przechwałki (pogróżki?) Władimira Putina w rozmowie z Jose Manuelem Barroso. - Słowa prezydenta Rosji o możliwości "zdobycia Kijowa w dwa tygodnie" były wyrwane z kontekstu - twierdzi doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.