Patriarcha Cyryl apeluje o modlitwę w intencji pokoju w Donbasie

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia walk na wschodzie Ukrainy. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zwrócił się z takim apelem w przesłaniu z okazji wigilii Bożego Narodzenia, które wyznawcy prawosławia obchodzą 7 i 8 stycznia.

Szczelnie otoczone, molestowane na środku ulicy. "Mogli nas zabić, nikt by nie zauważył"

Najpierw otaczali kobiety, a potem je obmacywali i okradali - tak mieli działać napastnicy, którzy w zorganizowanych grupach liczących po kilkudziesięciu mężczyzn atakowali Niemki w sylwestra. Ofiary wspominają, że atakujący otaczali te tak szczelnie, że nie było szans na wyrwanie się i ucieczkę. Większość z nich chce zachować anonimowość, nie pokazują twarzy. W rozmowie z niemieckimi mediami opowiedziały, co je spotkało.

Rosja zaniepokojona próbą jądrową. "Od Pjongjangu do Władywostoku jest mniej niż 700 km"

Rosyjskie władze są bardzo zaniepokojone doniesieniami o przeprowadzonej przez Koreę Północną próbie bomby wodorowej - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że prezydent Władimir Putin zarządził weryfikację tych informacji. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow oznajmił, że Pjongjang łamie Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Rosji.

"Jedni molestowali kobiety, inni tworzyli ciasny kordon". W Niemczech oburzenie

Około 130 kobiet złożyło doniesienia na policji po atakach w noc sylwestrową, do których na dużą skalę doszło w Kolonii, Hamburgu i Stuttgarcie. Wywiązało się kilka bójek, zgłoszono też jeden gwałt. Napastnicy otaczali przypadkowe, wracające z zabawy kobiety, molestowali je, wyzywali i okradali. Świadkowie twierdzą, że atakowali młodzi mężczyźni "o arabskim wyglądzie".

Próba jądrowa w Korei Północnej. Wybuch spowodował trzęsienie ziemi

Władze Korei Płn. potwierdziły oficjalnie, że przeprowadziły próbny wybuch niewielkiej bomby wodorowej. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 skali Richtera, odnotowały go obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Seul poddał jednak w wątpliwość, by rzeczywiście był to ładunek wodorowy.

Lewandowski: minister Waszczykowski staje się polskim kłopotem

Polska bardziej potrzebuje europejskiej solidarności niż Europa obrażonej Polski. Bo obrażanie się nikogo nie wzruszy na arenie europejskiej - powiedział Janusz Lewandowski w TVN24 Biznes i Świat. Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej i były komisarz UE ds. budżetu był gościem programu "Świat".

Szef Rady Europy pisze do Andrzeja Dudy w sprawie ustawy medialnej

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraża zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i proponuje dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Wcześniej podobny list do polskiego prezydenta skierował także Nils Muiznieks, komisarz Praw Człowieka Rady Europy.

Obama ze łzami w oczach o dostępie do broni. Chce działać ponad Kongresem

Prezydent Barack Obama chce ograniczyć Amerykanom dostęp do broni i tłumaczy swoje starania w bardzo emocjonalnym przemówieniu. Jak poinformował, jego ekipa przygotowuje projekt rozwiązań zwiększających kontrolę nad sprzedażą broni palnej. - Potencjalnie uratuje to niektórym życie i oszczędzi bólu ich rodzinom - ocenił.

Kolejny kraj wstrzymuje loty do Iranu

Bahrajn, bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, ogłosił wstrzymanie ruchu lotniczego z Iranem - podała telewizja Al-Arabija. To kolejny krok zwiększający napięcie w regionie po egzekucji w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Putin podpisuje coraz mniej dekretów. "Zmęczenie psychiczne"

Aktywność Władimira Putina spadła do rekordowo niskiego poziomu – ocenia w raporcie moskiewskie Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych. Eksperci przeanalizowali liczbę wydawanych przez obecnego prezydenta dekretów w ciągu wszystkich lat jego prezydentury.

Tajemnicze zniknięcia księgarzy. W tle książka o prywatnym życiu prezydenta

W autonomicznym Hongkongu trwa seria zaginięć księgarzy, którzy publikowali książki krytyczne wobec władz w Pekinie. Bez wieści przepadło już pięć osób i pojawiły się obawy, że Chiny próbują w ten sposób bezprawnie ograniczyć wolności w Hongkongu oraz uniemożliwić publikację książki o prywatnym życiu prezydenta Xi Jinpinga.

"Kalifat" się kurczy. Dżihadyści tracą terytoria

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez IS w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii. Ma to związek z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - podał rzecznik koalicji pod wodzą USA płk Steve Warren.

Rosja: Bardzo możliwe, że dżihadyści mają broń chemiczną. Dostawy z Turcji

Rosja za "bardzo wysokie" uważa prawdopodobieństwo, że tzw. Państwo Islamskie (IS) w Syrii wykorzystuje broń chemiczną - poinformował agencję RIA-Nowosti dyrektor departamentu ds. kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ Michaił Uljanow i wezwał do przeprowadzenia śledztwa na temat możliwych dostaw komponentów sarinu z Turcji do Syrii.

"Jego życiorys to tajemnica państwowa". Śmierć najbardziej enigmatycznego generała

Zmarły 3 stycznia szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU gen. Igor Siergun był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w rosyjskiej armii. Był odpowiedzialny za m.in. operację "zielonych ludzików" na Krymie czy naloty w Syrii. Dziennikarz dziennika "Komsomolskaja Prawda" wspomina jednak niezręczną sytuację, w której znalazł się gen. Siergun podczas jednej z parad zwycięstwa na placu Czerwonym.

Dżihadyści atakują największe porty naftowe w kraju

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego drugi dzień z rzędu atakują libijski port naftowy As-Sidr nad zatoką Wielka Syrta. W ataku używają rakiet, a w poniedziałek wysadzili też dwa samochody pułapki. Kilkadziesiąt osób zginęło.

Mróz, brak ogrzewania i propaganda Kremla. Zamieszanie z gazem w Geniczesku

W ukraińskim Geniczesku przy granicy z Krymem doszło do nietypowej sytuacji. 2 stycznia 20-tysięczne miasto nad Morzem Azowskim zostało odcięte od gazu. Rzecznik Władimira Putina oświadczył, że prezydent Rosji "z powodów humanitarnych" zażądał wznowienia dostaw. Kijów twierdzi, że to propaganda, a paliwo płynie do miasta z ukraińskich zbiorników.

Tusk, Stoltenberg, gen. Breedlove. Prezydent Duda leci do Brukseli

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"FT": Polska zbacza z drogi sukcesu, PiS przypomina Fidesz

Ćwierć wieku od upadku komunizmu Polska wyrosła na odnoszącą największe sukcesy gospodarkę Europy Środkowej. Oznacza to, że demokracja i rządy prawa mogą zakorzenić się w dawnych krajach satelickich ZSRR; teraz postęp jest zagrożony - pisze "Financial Times".