"Sorry Bono, ale hipernacjonaliści nie rządzą w Polsce". #PisząoPolsce

- Czy Polska rzeczywiście jest w żelaznym uścisku "hipernacjonalizmu"? Nie wierzcie w to. Kurs polskiej polityki to nie hipernacjonalizm, ale hiperpodziały - pisze w opinii dla tygodnika "The Spectator" Luke Coppen. Inne zachodnie media koncentrują się na kolejnym kroku Komisji Europejskiej ws. kryzysu konstytucyjnego. Pojawiły się też reportaże na temat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Puszczy Białowieskiej. Tak #PisząoPolsce.

Turcy reagują na nagranie: nasz śmigłowiec mógł zostać zestrzelony rakietą

Turecka armia przyznała, że wojskowy śmigłowiec, który rozbił się tydzień temu, mógł zostać zestrzelony rakietą przeciwlotniczą. Nagranie z zestrzelenia śmigłowca na początku tygodnia opublikowali kurdyjscy bojownicy, a według ekspertów posiadanie przez nich tego typu broni przeciwlotniczej może doprowadzić do eskalacji walk w regionie.

"Washington Post": Rosja znowu kastruje media

Amerykański dziennik "Washington Post", opisując sytuację w rosyjskim holdingu medialnym RBK, pisze, że "Rosja znowu kastruje media". W ubiegłym tygodniu zwolniono tam głównych redaktorów. "WaPo" wiąże to z dociekliwymi publikacjami RBK.

Samolot transportowy rozbił się w byłej bazie wojskowej

Samolot transportowy An-12 należący do azerbejdżańskich linii lotniczych Silk Way rozbił się w środę wieczorem w afgańskiej prowincji Helmand; zginęło 7 osób, dwie ciężko ranne przewieziono do szpitala w Kandaharze - poinformowały w czwartek AP i Reuters.

Trump mówi to co myśli, czy to co musi?

- Jeśli bym się tak nie zachowywał, to nie odniósłbym sukcesu - tłumaczy Donald Trump, który w trwającej kampanii wyborczej w USA nieraz już kogoś obraził. Nadal zaskakuje też swoimi pomysłami m.in. na politykę zagraniczną.

Gorąca linia Ankara - Waszyngton

Prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali telefonicznie o wojnie w Syrii i działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformował w środę Biały Dom.

Odbiorą dziennikarce dzieci za złamanie tajemnicy

Turecka dziennikarka Arzu Yildiz została skazana na 20 miesięcy więzienia i pozbawiona praw rodzicielskich za złamanie tajemnicy sądowej - poinformował w środę jej prawnik, wyrażając zaniepokojenie dalszym ograniczaniem wolności prasy w Turcji.

Hollande i Sarkozy kłócą się o Polskę

Kampania wyborcza we Francji powoli nabiera rozpędu. Okazuje się, że chętnych do ponownego objęcia urzędu prezydenta - Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego - dzieli nawet ocena obecnej sytuacji w Polsce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ustawa medialna po egipsku. "Niszczy niezależne media"

Nowa ustawa medialna zagraża dziesiątkom niewielkich, niskobudżetowych podmiotów działających w Egipcie - ostrzegli w środę egipscy dziennikarze. Są one platformą dla wielu młodych liberalnych działaczy, którzy nie chcą się poddać ograniczeniu wolności mediów.

Ostatnie takie spotkanie przed szczytem. Waszczykowski jedzie do Brukseli

W czwartek i piątek szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. To ostatnie spotkanie w tym formacie przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie - powiedział dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Prawica przeforsowała "rosyjski Krym"

Rada włoskiego regionu Wenecja Euganejska przyjęła rezolucję proponującą uznanie Krymu za część Rosji i krytykującą sankcje nałożone na Moskwę. Nawołuje ona zarazem rząd w Rzymie, by zrobił to samo. To pierwsze takie głosowanie na obszarze Unii Europejskiej.

Pomoc dotarła do Harasty

Pomoc humanitarna Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dotarła do Harasty, oblężonego północno-wschodniego przedmieścia Damaszku, po raz pierwszy od czterech lat - powiadomił rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Syrii.

Budapeszt potwierdza: leczymy rannych Kurdów

Żołnierze kurdyjscy, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, przechodzą rehabilitację w szpitalu wojskowym w Budapeszcie – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Centrum Zdrowotnego Wojska Węgierskiego płk Robert Tamas.

Były szef kancelarii prezydenta skazany na 23 lata

Brazylijski sąd federalny skazał za udział w aferach korupcyjnych wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras na 23 lata więzienia byłego szefa kancelarii prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy w latach 2003-2005, Jose Dirceu.

"Przepisy już zmieniono". Węgry odpowiadają Strasburgowi

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, skazując Węgry za złamanie swobody wypowiedzi opozycji, odniósł się do wcześniejszych przepisów, które zostały już zmienione – zaznaczył w środę wiceszef węgierskiego parlamentu Gergely Gulyas. W 2013 roku siedmiu posłów opozycyjnych ugrupowań zostało ukaranych grzywnami i nie miało prawa do odwołania się od tej kary.

Koalicjantowi Merkel spada. Najniżej od ćwierć wieku

Poparcie dla współrządzącej w Niemczech partii SPD spadło pierwszy raz od niemal ćwierć wieku poniżej 20 proc. - podały w środę tygodnik "Stern" i telewizja RTL, powołując się na najnowszy sondaż instytutu Forsa. Ich koalicyjny partner CDU/CSU ma 34 proc.