Ta historia elektryzuje Niemców. "Pogodny saksofonista" przez lata mordował prostytutki

Podana w czwartek informacja o ustaleniu tożsamości seryjnego zabójcy, który przez w bestialski sposób zabijał kobiety w okolicach Frankfurtu nad Menem, zelektryzowała niemiecką prasę. "Bild" donosi o ekshumacji ciała Manfreda S., a internetowe wydanie gazety "Rheinische Post" sugeruje, że "niemiecki Kuba Rozpruwacz" - jak ochrzciły mężczyznę media - mógł mieć wspólnika.

Zanim papież przyjedzie do Polski, BOR pojechało do papieża

Funkcjonariusze BOR, którzy podczas ŚDM będą w osobistej ochronie Franciszka, gościli w Watykanie, gdzie starali się poznać zwyczaje papieża. Zabezpieczali przejazd Franciszka pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra, brali też udział w ćwiczeniach z Żandarmerią Watykańską i włoską policją.

Para prezydencka z wizytą w Norwegii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się w niedzielę z oficjalną wizytą do Norwegii. Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.

Azyl na Litwie. "Jest zagrożona w swoim kraju"

Władze Litwy poinformowały w piątek wieczorem, że udzieliły azylu politycznego rosyjskiej dysydentce, znanej z krytyki prezydenta Rosji Władimira Putina, Irinie Kałmykowej. Udzielenie azylu uzasadniono grożącym dysydentce represjami za organizowanie antyrządowych demonstracji.

Trump z poparciem strzeleckiego lobby. Ostro atakuje Clinton

Republikański kandydat do prezydentury Donald Trump ostro zaatakował w piątek swoją demokratyczną rywalkę Hillary Clinton, oskarżając ją o chęć pozbawienia Amerykanów gwarantowanego przez konstytucję prawa do posiadania i noszenia broni palnej. Trump ubiegał się w ten sposób o poparcie bardzo wpływowego lobby zwolenników utrzymania tego prawa zrzeszonych w National Rifle Association (NRA).

"Nie przyjeżdżamy, żeby żerować na socjalu"

Kampania wchodzi dopiero w decydującą fazę, a sondaże nie są jednoznaczne. W najnowszych badaniach minimalnie prowadzą jednak zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co taki scenariusz oznaczałby dla tysięcy pracujących na Wyspach Polaków? ("Polska i świat").

Co się stało na pokładzie airbusa? Tropy mogą wieść na paryskie lotnisko

Trwa wyjaśnianie przyczyn katastrofy airbusa A320 linii EgyptAir. Samolot z niewyjaśnionych do tej pory powodów zniknął z radarów, a jego szczątki znaleziono ok. 290 km od Aleksandrii. Maszyna z 66 osobami na pokładzie leciała z Paryża do Kairu. Właśnie dlatego pod lupą śledczych znalazło się teraz paryskie lotnisko. Jeśli doszło do zamachu, być może właśnie tam należy szukać sprawców. ("Fakty z zagranicy")

Meksyk zgadza się na ekstradycję "El Chapo"

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku wydało w piątek zgodę na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquina "El Chapo" Guzmana. USA oskarżają go m.in. o zabójstwa, kierowanie gangiem i pranie pieniędzy.

Szef NATO dla TVN24 BiS: nie chcemy nowej zimnej wojny

Od dawna obserwujemy, jak Rosja intensywnie inwestuje w swoje siły zbrojne, oraz pokazuje, że za ich pomocą może zmieniać granice w Europie - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Podkreślił, że NATO jedynie odpowiada na te działania. - Jednocześnie to nie konfrontacja, nie chcemy nowej zimnej wojny - stwierdził.

Rosjanie chcą bombardować w Syrii razem z Amerykanami

Rosja zaproponowała koalicji dowodzonej przez USA rozpoczęcie 25 maja wspólnych nalotów na cele Frontu al-Nusra i innych organizacji terrorystycznych w Syrii - poinformował w piątek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu na naradzie kolegium swego resortu.

"W ukryciu dzieje się bardzo wiele". USA chcą wysłać żołnierzy do Libii

Stany Zjednoczone i Libia prowadzą "intensywne rozmowy" na temat porozumienia umożliwiającego rozmieszczenie sił wojskowych USA w tym państwie - poinformował amerykański gen. Joseph F. Dunford. Libia miałaby zostać kolejnym państwem, w którym amerykańscy żołnierze pomagają w walce z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

Prokurator chce 6 lat więzienia dla byłego strażnika z Auschwitz

W procesie byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau Reinholda Hanninga prokurator zażądał w piątek kary sześciu lat więzienia. 94-letni były esesman oskarżony jest o pomocnictwo w zamordowaniu co najmniej 100 tys. osób.

Moskwa krytykuje szefa NATO. "Niech nie pcha się do mikrofonu"

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w piątek wypowiedź szefa NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Sojusz będzie dążył do zwołania posiedzenia Rady NATO-Rosja jeszcze przed szczytem w Warszawie. - To powinno zostać wcześniej omówione z Moskwą - wskazał.

"Pytam pana Timmermansa, kiedy mówił prawdę"

Urzędnicy instytucji międzynarodowych nie mogą gwałcić naszych interesów - stwierdził w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o działania wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa wobec Polski. Podkreślił, że polityk ten we wtorek w rozmowie z premier Beatą Szydło z zadowoleniem przyjął rządowe propozycje wyjścia z kryzysu wokół TK, jednak już następnego dnia postawił ultimatum. - Pytam pana Timmermansa, kiedy on był sobą i kiedy mówił prawdę - stwierdził.

Turcy zmieniają konstytucję. Część deputowanych bez immunitetu

Turecki parlament uchwalił w piątek tymczasową nowelizację konstytucji, umożliwiającą pozbawienie immunitetu i stawianie przed sądem 138 parlamentarzystów. Zagraża to obecności prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w parlamencie. Zaniepokojenie tymi zmianami wyraziły Niemcy, a szef Bundestagu ocenił, że "Turcja oddala się od demokracji".

Oettinger odpowiada Szydło. "KE nie ma problemów z reputacją"

Komisja Europejska nie ma problemów z reputacją, ale ma zobowiązania wynikające z traktatów i to z nich wynika zobowiązanie Komisji do pilnowania praworządności w państwach UE – powiedział komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger, reagując na wystąpienie Beaty Szydło w Sejmie.

Surkow dostał order na Krymie. "Po co doradcy Putina broda"?

Premier okupowanego Krymu uhonorował doradcę Władimira Putina orderem "Za oddanie w służbie". Władisław Surkow odebrał nagrodę osobiście. Kijowskie media zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół: brodę Surkowa, zastanawiając się, co zmiana wizerunku może oznaczać?