Merkel spotkała się z Turkami. Bez polityków i dziennikarzy

Kanclerz Angela Merkel spotkała się w niedzielę w Stambule z przedstawicielami tureckiego społeczeństwa obywatelskiego, w tym obrońcami praw człowieka. Merkel niepokoi się sytuacją w Turcji, chce jednak kontynuować współpracę z Ankarą ws. uchodźców.

Wolna Armia Syrii grozi rządowi zerwaniem rozejmu

Dominujący sojusz syryjskich ugrupowań rebelianckich - Wolna Armia Syrii (WAS) - oznajmił, że nie będzie przestrzegał kruchego rozejmu, dopóki armia rządowa nie zaprzestanie w ciągu 48 godzin ataków na jego pozycje na przedmieściach Damaszku.

Erdogan wskazał nowego premiera

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powierzył ministrowi transportu Binaliemu Yildirimowi misję stworzenia rządu. Yildirim został wcześniej wybrany na przewodniczącego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Na stanowisku zastąpi Ahmeta Davutoglu, który zrezygnował ze stanowiska wcześniej w niedzielę.

Austriacy liczą głosy. MSW: skrajnie prawicowy kandydat górą

Wciąż nie wiadomo, kto będzie prezydentem Austrii. Według ministerstwa spraw wewnętrznych kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer zdobył 51,9 proc. głosów, a wywodzący się z partii Zielonych Alexander Van der Bellen 48,1 proc. głosów. Wyniki nie uwzględniają głosowania pocztowego.

Ostrzał jedynej drogi rebeliantów do Aleppo. 40 nalotów

Najintensywniejszego od lutego ostrzału drogi prowadzącej do rejonów Aleppo kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów dokonały w niedzielę samoloty syryjskie i rosyjskie - poinformowało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Akcja dronów. Trzęsienie ziemi wśród talibów

Przywódca talibów w Afganistanie, Achtar Mohammed Mansur, zginął podczas przeprowadzonego w sobotę przez lotnictwo USA ataku z użyciem dronów. Jego śmierć potwierdziły w niedzielę afgańskie władze - podaje BBC. Wraz z Mansurem miał zginąć inny wysoki rangą dowódca talibów.

Tajna wizyta amerykańskiego dowódcy w Syrii

Nowy dowódca sił zbrojnych USA na Bliskim Wschodzie w tajemnicy złożył wizytę w Syrii. Generał Joseph Votel to jak dotąd najwyższy rangą amerykański oficer, który odwiedził ten kraj od 2014 r.

Dwoje wspinaczy zmarło na zboczach Mount Everestu

Dwójka wspinaczy, 30-letnia Australijka oraz 35-letni Holender, zmarli z powodu choroby wysokościowej na zboczach Mount Everestu. Bilans ofiar wśród wspinaczy w tym sezonie wynosi 4 osoby – podały w niedzielę służby ratownicze Nepalu.

Japończycy nie chcą amerykańskich wojsk. Minister przeprasza

Japończycy protestują przeciwko obecności amerykańskich wojsk w ich kraju. Powodem tego jest zabójstwo 20-letniej Riny Shimabukuro, którego dopuścić miał się weteran Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. W sobotę w tej sprawie rozmowę telefoniczną odbyli ministrowie obrony obu państw.

Antyrządowe zamieszki w Santiago. Są ofiary

Do gwałtownych starć między demonstrantami i siłami policji doszło w sobotę w Santiago, gdzie obchodzony był Dzień Marynarki Wojennej. Pokojowy marsz przerodził się w regularną bitwę, gdy policja użyła gazu łzawiącego. W pożarze zginął 71-letni ochroniarz.

Niemcy przejmują uchodźców z Turcji. Rząd pokazał dane

Niemcy przyjęły dotąd 157 uchodźców przekazanych przez władze Turcji na podstawie umowy z Unią Europejską z marca br. - poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Pozostałe kraje Wspólnoty przyjęły 123 imigrantów.

Obama popiera władze Iraku. I namawia do umowy z MFW

USA popierają działania władz w Bagdadzie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa po atakach na Zieloną Strefę, gdzie znajdują się budynki rządu, parlament i ambasady. - Namawiamy też do sfinalizowania umowy z MFW - powiedział Obama w rozmowie z premierem Iraku.

Premier chciał być jak Beatlesi. Internauci kpią

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron odwiedził w piątek legendarne studio nagraniowe Abbey Road. Przy okazji kamery uchwyciły, jak przechodzi przez najsłynniejsze pasy w Londynie, zdobiące słynną okładkę płyty The Beatles. Internautom nie bardzo spodobało się jednak takie nawiązanie do twórczości legendarnej czwórki z Liverpoolu.

"Polska nie przyjmuje do wiadomości języka ultimatum"

Niektórzy w Brukseli mają wobec nowych państw członkowskich poczucie, że wiedzą lepiej i to czasem bywa natrętne - stwierdził w programie "Horyzont" Konrad Szymański, wiceszef MSZ ds. europejskich, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej wobec Polski. - Polska nie przyjmuje do wiadomości języka ultimatum, natomiast to nie oznacza, że chcemy zahamować rozwój rozmów - powiedział.