Tusk: Polska znalazła się na zakręcie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił w czwartek, że Polska powinna respektować opinię Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, do tej pory autorytet tego gremium był raczej respektowany, a jego zalecenia mogą pomóc "wyjść z opresji".

"Chłodny wiatr z Waszyngtonu". #PisząoPolsce i bazach NATO

Polska uważa Stany Zjednoczone za swojego najważniejszego sojusznika i gwaranta bezpieczeństwa, ale ostatnie działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wprawiły Waszyngton w "gniew" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Może to oznaczać, że los baz NATO w Polsce został przesądzony - dodaje gazeta. #PisząoPolsce

Raport: wygrana Trumpa wśród największych zagrożeń dla świata

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA to jedno z największych zagrożeń dla świata w 2016 roku - uważa sekcja analityczna magazynu "The Economist". W swoim raporcie Economist Intelligence Unit (EIU) alarmuje, że kandydat republikanów może zagrozić globalnej gospodarce i podnieść poziom napięcia politycznego oraz zagrożenia bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych.

Sokoły Wolności Kurdystanu: zamach w Ankarze to nasze dzieło

Zbrojne ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK) przyznało się do przeprowadzenia samobójczego zamachu bombowego w centrum Ankary, w którym 13 marca zginęło 37 osób, a ponad 120 zostało rannych - poinformowała w czwartek ta organizacja na swojej stronie internetowej.

Apele o niepodległość Hongkongu. Pekin: to niemożliwe

Przewodniczący komisji ds. prawnych w parlamencie Chin Qiao Xiaoyang skomentował w czwartek apele o niepodległość Hongkongu, oceniając jako "niemożliwe", by ten specjalny region administracyjny stał się w przyszłości suwerennym państwem.

Spór o najważniejszy sąd w USA. Senat zamroził kandydata Obamy

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell potwierdził w środę, że izba nie podejmie przed listopadowymi wyborami prezydenckimi żadnych działań ws. zatwierdzenia nominacji sędziego Merricka Garlanda na nowego członka Sądu Najwyższego USA. W przypadku jego wybrania może się dokonać zmiana w najważniejszym sądzie kraju i przestaną w nim dominować konserwatyści. Sprawa wywołuje więc duże emocje w USA.

"Oto małpa". Nieudolnie poprawiony fresk Jezusa żyłą złota

Trzy lata po nieudolnej restauracji fresku z podobizną Jezusa dzieło jest główną atrakcją północno-hiszpańskiego miasteczka Borja - w środę otwarto centrum poświęcone jego historii; dotychczas malowidło, które w 2012 r. obiegło internet, ujrzało na żywo 160 tys. ludzi.

Nowe sondaże: Brytyjczycy są rozdarci. Wyjść czy zostać w UE?

41 procent Brytyjczyków jest za wyjściem swojego kraju z Unii Europejskiej, natomiast 43 procent sprzeciwia się Brexitowi - wynika z sondażu ośrodka ICM opublikowanego w środę. Do referendum w tej sprawie zostało niewiele ponad trzy miesiące. Ma się odbyć 23 czerwca.

Amerykanie ukarani za zbombardowanie szpitala

Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie za błędy, które doprowadziły do październikowego bombardowania szpitala Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie (Afganistan). Nie przedstawiono im jednak zarzutów - podali w środę pracownicy Pentagonu.

Beata Szydło w Brukseli. Cel: zabezpieczyć granice zewnętrzne UE

Premier Beata Szydło przybyła w środę wieczorem do Brukseli. W czwartek weźmie udział w unijnym szczycie, podczas którego państwa UE i Turcja będą pracować nad planem mającym zahamować falę migracji. Polska ma nadzieję na ostateczne decyzje, które zabezpieczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i rozwiążą kryzys.

Kolejni delegaci w rękach Trumpa. Zwycięstwo w Missouri o włos

Donald Trump umocnił swą pozycję lidera republikańskiego wyścigu prezydenckiego, wygrywając wtorkowe prawybory w czterech stanach. Jego partyjny rywal, senator Marco Rubio, po dotkliwej porażce na Florydzie zawiesił zaś kampanię. Świetny wynik uzyskała także faworytka Partii Demokratycznej Hillary Clinton, która z łatwością wygrała prawybory w czterech stanach.

W Belgii zagrożenie atakami wciąż "możliwe i prawdopodobne"

Władze Belgii postanowiły utrzymać poziom zagrożenia terrorystycznego na dotychczasowym poziomie. Stopień trzeci, w czterostopniowej skali, oznacza, że zagrożenie jest "możliwe i prawdopodobne" - poinformował w środę belgijski premier Charles Michel.

Dwie samobójczynie, 22 ofiary

W zamachu na meczet na obrzeżach miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii zginęły w środę 22 osoby. Dokonały go dwie samobójczynie.

Kurdowie robią krok w kierunku niezależności, Turcja gwałtownie reaguje

Turcja popiera jedność narodową Syrii i jednostronne kroki, jak ogłoszenie federacji przez syryjskich Kurdów, są nieważne - oznajmił przedstawiciel tureckiego MSZ. To reakcja na zapowiedź stworzenia systemu federalnego na północy Syrii przez Kurdów, co jest ważnym krokiem w kierunku ich niezależności, czego bardzo obawia się Turcja.

Zimna kawa i plastikowe sztućce. Breivik narzeka przed sądem

W środę, drugiego dnia przesłuchań przed sądem w sprawie, w której Anders Breivik pozwał Norwegię za "nieludzkie traktowanie", masowy morderca stwierdził, że państwo norweskie "chce go zabić" i wrzucenie go na lata do izolatki jest drogą do celu.

Rosja głównym zagrożeniem. Poroszenko podpisał dekret

"Groźba działań agresywnych Rosji w celu osłabienia gospodarki ukraińskiej, a także stabilności społeczno-politycznej, pozostaje aktualna" – taki zapis znalazł się w ukraińskiej Koncepcji Rozwoju Sektora Bezpieczeństwa i Obrony. Prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret, wprowadzający dokument w życie.

Przy ciele zabitego flaga IS. Trzech zatrzymanych po strzelaninie w Brukseli

Policja zatrzymała łącznie trzech podejrzanych w związku z wczorajszą strzelaniną w Brukseli. Nie ma jednak pewności, czy są wśród nich dwie osoby, które uciekły z miejsca starcia. Przy zabitym mężczyźnie, który otworzył ogień do policjantów, znaleziono flagę tzw. Państwa Islamskiego. Był nielegalnym imigrantem z Algierii.