Papież: potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo

Papież Franciszek na sobotnim spotkaniu z Rotą Rzymską, czyli trybunałem Stolicy Apostolskiej mówił, że ci, którzy się decydują na zawarcie małżeństwa, powinni czuć bliskość Kościoła. Przyznał, że "potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo" w obecnych czasach.

Rodziny ofiar zamachu zaproszone do Berlina

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zaprosił na spotkanie do swojej rezydencji - pałacu Bellevue - rodziny ofiar zamachu w Berlinie, w którym w grudniu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca Łukasz Urban. O inicjatywie głowy państwa poinformowały w sobotę media.

Zmarł lekarz czterech papieży, Renato Buzzonetti

W wieku 92 lat zmarł w Rzymie były lekarz czterech papieży, Renato Buzzonetti - podał w sobotę watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Buzzonetti był lekarzem Pawła VI, Jana Pawła I, następnie Jana Pawła II przez cały jego pontyfikat, a potem Benedykta XVI.

"Było mnóstwo dymu. Nikt nam nie pomagał". Klub spłonął doszczętnie, są ranni

Dziesiątki rannych i ludzie w panice skaczący z balkonów. W jednym z klubów w Bukareszcie wybuchł gigantyczny pożar. Budynek doszczętnie spłonął, 38 osób trafiło do szpitala, według rumuńskich władz w sumie rannych zostało 41 osób. Ogień pojawił się nad ranem, kiedy w klubie bawiło się jeszcze mnóstwo osób. Ludzie zaczęli uciekać wyjściem ewakuacyjnym, niektórzy rzucali się z balkonów. Na miejsce przyjechało 20 karetek. - Było mnóstwo dymu. Wszyscy uciekli do tylnych drzwi. Nikt nam nie pomagał - powiedział jeden z klubowiczów. Większość poszkodowanych to osoby, które zatruły się dymem albo zraniły się w czasie ucieczki. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Pojawiły się informacje, że ktoś zaprószył ogień, paląc papierosy, co w tym klubie jest zakazane. Prokuratura prowadzi dochodzenie.

Marine Le Pen proklamuje w Koblencji powstanie "nowego świata"

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego powiedziała w sobotę w Koblencji podczas spotkania liderów partii prawicowo-populistycznych, że w Europie powstaje "nowy świat" opierający się na państwach narodowych.

Merkel o stosunkach z USA: trzeba szukać kompromisów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w sobotę, iż we współpracy z USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa należy szukać kompromisów. Podkreśliła wagę kooperacji między Europą a USA w dziedzinie handlu oraz sojuszy wojskowych.

Kreml: rozbrojenie jądrowe "nie może być nieproporcjonalne"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w wywiadzie telewizyjnym w sobotę, że raczej niemożliwe jest powiązanie kwestii sankcji wobec Rosji z redukcją broni jądrowej. Ocenił też, że w kwestii Syrii potrzebna jest nie "transakcja" Rosji i USA, ale współpraca.

Inauguracyjna mowa Trumpa mocno krytykowana

Zdecydowana większość amerykańskich komentatorów negatywnie oceniła wstąpienie Donalda Trumpa na inauguracji prezydentury w piątek, zarzucając mu przedstawianie fałszywego obrazu współczesnej Ameryki.

Tak Barack Obama żegnał się z Białym Domem

W piątek Donald Trump został oficjalnie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tego samego dnia jego poprzednik wraz z żoną opuścił Waszyngton. Główny osobisty fotograf Baracka Obamy na kilku zdjęciach uwiecznił pożegnanie byłego już prezydenta z miejscem, które przez osiem ostatnich lat było dla niego domem.

18-latek podejrzany o terroryzm. "Sygnały o planowanym ataku"

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną - poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "Kronen Zeitung" na ten temat. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka przekazał natomiast na konferencji prasowej, że chodzi o 18-letniego obywatela Austrii z zapleczem migracyjnym.

Spotkanie z Putinem to "kwestia miesięcy". Rosyjscy deputowani liczą na Trumpa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że przygotowania do pierwszego spotkania pomiędzy Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem "potrwają miesiące". Tymczasem rosyjscy deputowani - komentując inauguracyjne przemówienie nowego amerykańskiego prezydenta - zwracają uwagę, że za swój główny priorytet uznał walkę z terroryzmem, do czego, jak przekonują, będzie mu potrzebna Rosja.

Pełnia władzy dla Erdogana. Parlament zagłosował za

Turecki parlament przegłosował w nocy z piątku na sobotę zmiany w konstytucji, które umożliwiają zmianę systemu politycznego w kraju - z parlamentarnego na prezydencki. Zmiany wejdą w życie, jeśli wiosną zaakceptują je w referendum obywatele Turcji.

Biały Dom opublikował cele polityki zagranicznej i militarnej Trumpa

Najważniejszym celem polityki zagranicznej administracji Donalda Trumpa będzie pokonanie "radykalnych islamskich grup terrorystycznych" - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Białego Domu, które pojawiły się tam tuż po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wzmocnienie siły militarnej kraju, w tym budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran.

Zamach bombowy na bazarze. Są zabici i ranni

Co najmniej 18 osób zginęło, a 52 zostało rannych w sobotę w wyniku eksplozji bomby na bazarze w Parachinarze, w szyickim regionie na północnym zachodzie Pakistanu, w pobliżu granicy z Afganistanem.

Kody nuklearne, tajna lista bunkrów. Co otrzymuje amerykański prezydent?

Nie tylko zaprzysiężenie, ale przekazanie atrybutów władzy - w tym kodów nuklearnych i dowództwa nad siłami zbrojnymi - to symbolizuje potęgę Stanów Zjednoczonych. Jak wygląda takie przekazanie władzy pomiędzy prezydentami i okres przejściowy, sprawdziła reporterka "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydent nie chciał oddać władzy następcy. Teraz zmienił zdanie

Wieloletni prezydent Gambii, Yahya Jammeh, który niespodziewanie przegrał grudniowe wybory i odmawiał uznania ich wyników, w wystąpieniu telewizyjnym poinformował, że odda władzę. Jammeh nie powiedział, czy wyjedzie z kraju. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję ze względu na dobro kraju i dzięki modlitwom.

Trump rozpoczął demontaż Obamacare

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął w piątek urzędowanie od podpisania dekretu, który zobowiązuje agencje federalne do "ograniczenia obciążeń" związanych z reformą ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzoną przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę.

Pierwszy taniec pierwszej pary

W dniu inauguracji swojej prezydentury Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump wziął udział w Waszyngtonie w trzech balach wydanych na jego cześć. Zgodnie z tradycją, pierwszy taniec należał do pierwszej pary. Dopiero po chwili dołączyli do nich wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką oraz najbliższa rodzina Trumpa.

Wypadek autokaru we Włoszech. Pojazd stanął w płomieniach

Szesnaście osób zginęło w wypadku węgierskiego autobusu pod Weroną w nocy z piątku na sobotę, jedna osoba jest w stanie zagrażającym życiu, a dwanaście jest ciężko rannych – podał w sobotę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Sekretarze obrony i bezpieczeństwa narodowego USA zaprzysiężeni

Wiceprezydent USA Mike Pence zaprzysiężył w piątek emerytowanego generała Jamesa Mattisa na stanowisko szefa Pentagonu a generała Johna Kelly'ego na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego USA. Wcześniej obaj członkowie gabinet Donalda Trumpa zostali zatwierdzeni przez Senat.

Oczekiwanie na "umocnienie strategicznego sojuszu". Przywódcy o inauguracji Trumpa

"Wszystkiego najlepszego, Panie Prezydencie" - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda gratulując nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w wywiadzie dla "Financial Times" (wydanie weekendowe), że spodziewa się "bardzo szczerych" rozmów z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych m.in. dotyczących przyszłości Unii Europejskiej i NATO.

"Najbardziej nieprawdopodobny prezydent USA" w najnowszej historii kraju

Komentatorzy największych niemieckich gazet nie zostawiają suchej nitki na Donaldzie Trumpie, komentując jego przemówienie podczas zaprzysiężenia na prezydenta. Było ich zdaniem nacjonalistyczne i obnażyło "pełen nienawiści" charakter polityka, który ma zadęcie na rewolucjonistę. Brytyjscy dziennikarze uznali, że przemówienie było agresywne i przypominające stylem te wygłaszane w toku kampanii wyborczej.

Biel połączyła Hillary Clinton i córki Trumpa. Jedna z kreacji hitem internetu

Choć nowa pierwsza dama wybrała strój błękitny, to uroczystość zaprzysiężenia Donalda Trumpa zdominowana została przez biel - zauważają amerykańscy eksperci od mody. Jedna ze stylizacji wzbudziła ich szczególne zainteresowanie. Chodzi o strój byłej rzeczniczki sztabu wyborczego Trumpa, Kellyanne Conway, który wywołał skojarzenia z Napoleonem i Misiem Paddingtonem.