"Niebezpieczna gra" wokół Kosowa. W tle wybory w Serbii

Premier Kosowa Isa Mustafa wezwał w środę władze Serbii, by powstrzymały się od gróźb pod adresem Prisztiny i zwróciły się ku dialogowi i współpracy. Między Prisztiną a Belgradem trwa niepokojąca wojna na słowa - pisze agencja AFP.

Tusk o wystąpieniu May: więcej Churchilla niż Trumpa

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk pochwalił w środę w Parlamencie Europejskim brytyjską premier Teresę May za jej słowa dotyczące integracji europejskiej, które jego zdaniem były bliższe narracji Winstona Churchilla niż prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.

Polityk AfD: berliński Pomnik Holocaustu to hańba

Czołowy polityk niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Bjoern Hoecke określił Pomnik Holokaustu w Berlinie mianem "hańby". Zarzucił Niemcom pielęgnowanie mentalności pokonanego narodu, a Angelę Merkel porównał do przywódcy NRD, Ericha Honeckera.

Paryż: około 200 francuskich dżihadystów wróciło do kraju

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli tego kraju walczy w szeregach dżihadystycznego tzw. Państwa islamskiego (IS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu.

Dziennikarz "NYT" nie wpuszczony do Turcji

Służby graniczne nie wpuściły do Turcji dziennikarza "New York Timesa" Roda Nordlanda, gdy przyleciał do Stambułu. Bez wyjaśnień nakazały mu wracać do Londynu - podaje amerykańska gazeta.

Para prezydencka w palestyńskim sierocińcu

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w środę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej siostrę Szczepanę Hrechorowicz, jedną z misjonarek prowadzących w Betlejem sierociniec Dom Pokoju dla palestyńskich dzieci.

Prezydent Duda: Trumpa poznamy po owocach

Prezydent Andrzej Duda pytany w środę na konferencji prasowej w Betlejem, czego się spodziewa po prezydencie elekcie Donaldzie Trumpie i jak przewiduje jego aktywność, jeśli chodzi o Bliski Wschód, oświadczył, że to "poznamy po owocach".

Co dalej z Tuskiem?

Jeszcze zanim Antonio Tajani zasiadł w fotelu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, jeszcze zanim ucichły oklaski po jego zwycięstwie w Strasburgu, głośno wybrzmiały pytania o przyszłość Donalda Tuska. Były polski premier przewodniczy zupełnie innej instytucji, ale wątpliwości się pojawiły, bo zarówno szef Parlamentu (Tajani), Komisji, (Juncker), jak i Rady (Tusk) pochodzą z tej samej grupy politycznej - EPL. Teraz ich konkurenci z lewicy będą używać tego argumentu, by walczyć o wpływy w unijnych instytucjach. Odsunąć Donalda Tuska może być najprościej, bo jego kadencja kończy się za kilka miesięcy.

Zamachowiec ze Stambułu "zaczął mówić"

Uzbek, który w noc sylwestrową zabił 39 osób w Stambule, powiedział policji, że w ostatnim momencie musiał zmienić cel ataku, bo było tam za dużo policji - twierdzą tureckie media. Ich zdaniem mężczyzna twierdzi, że działał na bezpośrednie polecenie tzw. Państwa Islamskiego.

"W Europie nie ma dziś zgody i nie wszędzie panuje pokój"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w przemówieniu na zakończenie swojej upływającej w marcu kadencji, że liberalna demokracja i "polityczny normatywny projekt Zachodu" stały się celem ataku po ponad 25 latach od upadku muru berlińskiego. Gauck mówił też, że jego kraj musi być aktywniejszy na arenie międzynarodowej.