Parlament nie wybrał prezydenta. Bo nikt nie kandydował

Albański parlament nie wybrał w środę w pierwszej turze nowego prezydenta z powodu braku kandydata. Rządząca lewicowa koalicja nie wystawiła żadnej kandydatury, chcąc wykazać dobrą wolę wobec centroprawicowej opozycji, bojkotującej od lutego prace parlamentu.

Pentagon: będziemy musieli przezwyciężyć wysiłki Iranu

Iran odgrywa destabilizującą rolę w regionie - oświadczył minister obrony USA James Mattis przebywający z wizytą w Rijadzie. Szef Pentagonu wskazał, że wpływy Teheranu mogłyby zostać przezwyciężone poprzez znalezienie pod auspicjami ONZ rozwiązania konfliktu wewnętrznego w Jemenie.

Ukraina skarży Rosję. Trybunał orzekł w kwestii Krymu

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości częściowo uznał słuszność pozwu Ukrainy przeciwko Rosji, której nakazał, by zezwoliła na zaanektowanym Krymie na nauczanie w języku ukraińskim. Trybunał nakazał również władzom w Moskwie, by nie blokowały na półwyspie działalności tatarskich organów przedstawicielskich.

"Współpraca Białorusi z NATO drepcze w miejscu"

W Mińsku trwa wizyta delegacji NATO, w czasie której odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Sił Zbrojnych Białorusi – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. Resort podał, że wizyta odbywa się w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

"Pasażerowie byli zaniepokojeni". F-16 obok dreamlinera

NATO upubliczniło nagranie z incydentu, podczas którego nad Europą utracono kontakt z indyjskim samolotem B787 Dreamliner. Na spotkanie samolotu pasażerskiego kolejno wysłano myśliwce węgierskie, czeskie, niemieckie, belgijskie i brytyjskie. Na udostępnionym nagraniu pokazano chwilę, gdy dreamliner leci w eskorcie maszyn F-16 lotnictwa Belgii.

"May zmierza po zdecydowane zwycięstwo"

Brytyjska prasa chwali zapowiedź premier Theresy May w sprawie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, spodziewając się zdecydowanego zwycięstwa konserwatystów oraz umocnienia mandatu szefowej rządu przed negocjacjami w sprawie Brexitu.

"Pełzający autorytaryzm", "skażony triumf Erdogana"

Wygrana prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w niedzielnym referendum to przykład globalnego zwrotu ku rządom autorytarnym - oceniają media w USA. Podkreślają, że referendum nasiliło polaryzację społeczeństwa i stało się "pyrrusowym zwycięstwem" Erdogana.

Nowe wybory mogą pomóc May

"Zaskakującym wyzwaniem" nazywa dziennik "La Repubblica" decyzję premier Wielkiej Brytanii Theresy May o rozpisaniu 8 czerwca przedterminowych wyborów parlamentarnych. Choć to wygląda jak próba sił w stylu Margaret Thatcher, to jest to wyraz słabości - dodaje gazeta.

Armada płynęła nie w tę stronę. Misterny plan floty zburzony

Choć Donald Trump już ponad tydzień temu sugerował, że silny zespół US Navy skoncentrowany wokół lotniskowca atomowego USS Carl Vinson zmierza w kierunku Korei Północnej, to okazuje się, iż dopiero teraz ruszył we wskazanym kierunku. Wcześniej płynął w zupełnie innym. Trwające od kilku dni zamieszanie z lotniskowcami pokazuje, jak trudno "zmusić je do posłuszeństwa".

Wybory w cieniu terroryzmu. "Fillon najbardziej zagrożony"

Koniec kampanii wyborczej pod znakiem zagrożenia – głosi na pierwszej stronie dziennik "Liberation". Dzień po aresztowaniu dwóch podejrzanych o planowanie zamachu "Le Parisien" pisze, że terroryzm, który dotąd oszczędzał kampanię, przypomniał o sobie.

Merkel liderką, poparcie dla Schulza zmalało

Dwa niezależne od siebie sondaże opublikowane w środę wskazują, że niemiecka kanclerz Angela Merkel i kierowana przez nią koalicja CDU/CSU niezmiennie pozostają faworytami zbliżających się wyborów parlamentarnych. Największy rywal Merkel, szef socjaldemokratów Martin Schulz, traci na poparciu.

"Test na pluralizm religijny" wygrał muzułmanin

Były minister edukacji Indonezji, muzułmanin Anies Baswedan, będzie gubernatorem Dżakarty - poinformował dziennik "Jakarta Post". W wyborach, nazywanych testem na pluralizm religijny w najludniejszym kraju islamskim świata, Baswedan walczył z chrześcijaninem.