Malezja odda Pjongjangowi ciało brata Kima

Malezja przekaże Korei Północnej ciało przyrodniego brata Kim Dzong Una - zapowiedział w czwartek wicepremier Ahmad Zahid Hamidi, trzy dni po zabójstwie Kim Dzong Nama na lotnisku w Kuala Lumpur.

Izrael wezwał USA do uznania aneksji Wzgórz Golan

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do Donalda Trumpa o oficjalne uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan, poinformowała w czwartek agencja Reutera. Wzgórza te Izrael siłą odebrał Syrii w 1967 roku, ale ich aneksja nigdy - w tym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - nie została uznana na arenie międzynarodowej.

Niemcy chcą wspólnych oddziałów z Czechami i Rumunami

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek tworzenie wspólnych jednostek wojskowych z Czechami i Rumunią na wzór kooperacji z Francją i Holandią. Potwierdziła, że celem Niemiec jest zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Akt uległości czy uszanowanie prawa? Delegacja ze Szwecji w hidżabach

Członkinie szwedzkiego rządu podczas spotkania z prezydentem Iranu miały na głowach chusty. Gest ten odebrano w Szwecji jako uległość wobec zasad, które nie powinny być akceptowane. Ale kobiety nie miały dużego wyboru - noszenie chusty zakrywającej głowę, hidżabu, jest w Iranie nakazane kobietom przez prawo i muszą go one nosić w każdym miejscu publicznym. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Gabriel: Europa sama musi o siebie zadbać

Porozumienie UE z ekipą prezydenta USA Donalda Trumpa będzie możliwe, jeśli Waszyngton pokieruje się w polityce interesami, ale gdyby w grę wchodziła ideologia, byłoby to trudne - wskazał w opublikowanym w środę wywiadzie nowy minister spraw zagranicznych Niemiec, Sigmar Gabriel.

Trump wezwał do uwolnienia wenezuelskiego opozycjonisty

Prezydent USA Donald Trump zaapelował w środę czasu lokalnego na Twitterze do wenezuelskich władz, by uwolniły opozycjonistę Leopoldo Lopeza, skazanego na prawie 14 lat więzienia za podżeganie do antyrządowych protestów studenckich, do których doszło w 2014 roku.

Sprawa Flynna nie ucichnie? Demokraci i republikanie chcą wyjaśnień

Jedenastu senatorów z Partii Demokratycznej wezwało ministra sprawiedliwości Jeffa Sessionsa do wyznaczenia specjalnego prokuratora, który wyjaśniłby okoliczności rezygnacji Michaela Flynna ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa państwa. Choć republikanie są temu przeciwni, to wielu senatorów tej partii wsparło dążenia niektórych kongresmenów do rozszerzenia śledztwa w kierunku badania wpływu Rosji na wybory prezydenckie w USA.

Wraca dialog po kryzysie. Delegacja USA przyjedzie do Meksyku

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly w przyszłym tygodniu złożą wizytę w Meksyku - poinformowało meksykańskie MSZ. Przedstawiciele Waszyngtonu mają odbyć szereg rozmów z członkami władz Meksyku.

"Musi robić więcej". Ajatollah skrytykował prezydenta Iranu

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei ocenił w środę, że irański prezydent Hasan Rowhani musi robić więcej, by poprawić gospodarczą sytuację kraju - pisze agencja Reutera, oceniając, że to rzadka w Iranie publiczna krytyka ze strony ajatollaha.

"Telebot" atakuje. Kijów: Rosjanie mają nowe wirusy

Wspierani przez Rosję hakerzy korzystają z nowego wirusa komputerowego do prowadzenia ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną - poinformował w środę przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Tkaczuk.

Trump nie chce "dyktować" rozwiązania. Izrael i Palestyna nie muszą być dwoma państwami?

Prezydent USA Donald Trump dał w środę do zrozumienia, że w kontekście uregulowania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami dopuszcza inne rozwiązanie, niż oparte na zasadzie dwóch państw, na które naciska wspólnota międzynarodowa - pisze agencja Reutera, komentując konferencję prasową prezydenta z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, który przybył w środę do Waszyngtonu.

Amerykańscy żołnierze przybyli do Bułgarii

120 żołnierzy amerykańskich z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), która wzmacnia bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, przybyło do bazy wojskowej Nowo Seło we wschodniej Bułgarii - poinformował w środę bułgarski resort obrony.

ONZ zawiesza działania humanitarne w Mosulu

Koordynatorka działań humanitarnych ONZ w Iraku Lise Grande poinformowała w środę, że w związku z obawami o bezpieczeństwo podjęto decyzję o zawieszeniu działań pomocowych we wschodnim Mosulu. W zeszłym tygodniu w zamachu w tej części miasta zginęło 14 osób.

Protest przeciwko misji OBWE w Doniecku

Około tysiąca osób protestowało w środę w zajętym przez prorosyjskich separatystów Doniecku, na wschodzie Ukrainy, przeciwko działalności obserwatorów OBWE, których uczestnicy akcji oskarżali o współpracę z władzami w Kijowie.

Najważniejsi wojskowi Rosji i USA spotkają się w Baku

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford i szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, generał Walerij Gierasimow, spotkają się w czwartek w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Tematy ich rozmów nie zostały ujawnione.

Pjongjang chce wydania zwłok brata dyktatora. Reuters: Malezja odmówiła

Przedstawiciele władz komunistycznej Korei Północnej w Malezji sprzeciwiają się przeprowadzanej w środę w Kuala Lumpur sekcji zwłok zamordowanego przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nama - podaje w środę Reuters. Wywiad Korei Południowej podejrzewa, że zabiły go dwie agentki Pjongjangu.

Frontex: Włochy czeka nowa, wielka fala migracyjna

Podobnie jak w 2016 roku, gdy do kraju przybyło ponad 180 tysięcy osób, tak teraz Włochy powinny się przygotować na wielką falę migracji - stwierdził w środę w rozmowie z agencją Ansa dyrektor wykonawczy unijnej agencji ds. granic Frontex Fabrice Leggeri.

"Kotlety niezgody" w stołówce rosyjskiego MSZ

Moskiewski korespondent gazety "The New York Times" zauważył w stołówce rosyjskiego MSZ znaczące zmiany. Z tamtejszego jadłospisu zniknęło danie "kotlet po kijowsku". Pojawiło się za to nowe: "kotlet po krymsku".

Trump przypomina aneksję Krymu. "Obama był zbyt łagodny wobec Rosji?"

W jednym ze swoich środowych tweetów prezydent USA Donald Trump wskazał na aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję za prezydentury Baracka Obamy i tym samym najprawdopodobniej zarzucił swojemu poprzednikowi "zbyt łagodną" politykę wobec Rosji - pisze agencja AP. Prezydent zarzucił też tego dnia wywiadowi USA przekazywanie niejawnych informacji mediom.