Dwóch kandydatów z Polski. Korespondent TVN24 tłumaczy, co to oznacza

Najgorszym scenariuszem jest sytuacja, gdy do gry wkroczą inni gracze, tylko czekający, by przejąć stanowisko Donalda Tuska - zauważa korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli. Maciej Sokołowski wyjaśnia, co w praktyce oznacza zgłoszenie przez polski rząd kontrkandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego.

"Niepokoi nas stan szkolnictwa polskiego na Białorusi"

Jako Związek Polaków na Białorusi, który walczy i dba o szkolnictwo polskie, jesteśmy zaniepokojeni próbą wprowadzenia zmian do białoruskiego kodeksu edukacyjnego - mówiła prezes tej organizacji Andżelika Borys, która była gościem specjalnym programu "Babilon" w TVN24 BiS.

Szef MSZ: od jutra będę lobbował w Brukseli na rzecz Saryusz-Wolskiego

Nie wyobrażam sobie, żeby państwa europejskie popierały kandydata, którego nie wysunął własny rząd - powiedział Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji komentował w sobotę w programie "Horyzont" decyzję o nieudzieleniu poparcia dla Donalda Tuska w walce o reelekcję na szefa Rady Europejskiej oraz zgłoszenie w to miejsce kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego.

"Donald 'nic nie mogę' Tusk" i "niezaspokojone ambicje Saryusz-Wolskiego"

- Pan Donald "nic nie mogę" Tusk, co zrobił dla Unii Europejskiej przez ostatnie dwa i pół roku? - pytała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS, w programie "Babilon" TVN24 BiS. Zdaniem Moniki Wielichowskiej, posłanki PO, Tusk to jedyny poważny kandydat na stanowisko szefa Rady Europejskiej. O Donaldzie Tusku i Jacku Saryuszu-Wolskim w programie dyskutowały też Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, Dorota Olko z Partii Razem i Ewa Kierzkowska z PSL.

Saryusz-Wolski kandydatem Polski na szefa Rady Europejskiej. Oficjalna nota MSZ

Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej tego samego dnia komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze pełniącego tę funkcję dotychczas - i ubiegającego się o kolejną kadencję - Donalda Tuska.

Przeprosin nie było. Malezja wyrzuca ambasadora Korei Północnej

Malezja wydaliła w sobotę ambasadora Korei Północnej, ogłaszając go osobą niepożądaną - persona non grata. Kang Chol otrzymał 48 godzin na opuszczenie tego państwa. Decyzja została podjęta niespełna trzy tygodnie po zabójstwie na lotnisku w Kuala Lumpur Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Mogherini ponagla kosowską opozycję

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do opozycji w Kosowie, by podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą. Jest ono ostatnim warunkiem dla Czarnogóry, która ubiega się o prawo wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Po Oscara nie pojechał, w domu owacje

W Teheranie odbył się specjalny pokaz "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Farhadi został nagrodzony owacjami na stojąco i otrzymał od Irańczyków oficjalne gratulacje. Reżyser zbojkotował ceremonię w Los Angeles w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym Iranu, ogłoszonym dekretem prezydenta Donalda Trumpa.

"Totalny hipokryta!". Trump się broni i atakuje

Prezydent Trump zarzucił na Twitterze hipokryzję przywódcom demokratów w Kongresie. Rozpoczął tę potyczkę po tym jak dziennik "The Washington Post" oskarżył jego ministra sprawiedliwości o to, że zataił swoje spotkania z ambasadorem Rosji.

Piętnastu skazanych zawisło na szubienicy

Piętnastu Jordańczyków skazanych na śmierć za terroryzm i inne zbrodnie zostało powieszonych w sobotę o świcie. Informację tę przekazał rzecznik prasowy rządu i minister stanu do spraw mediów Mohammad Momani.

Proszą byłego prezydenta, by ponownie kandydował

400 brazylijskich intelektualistów i artystów podpisało się pod listem, w którym proszą byłego lewicowego prezydenta Luiza Inacio Lula da Silvę, by ponownie kandydował w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

Brazylijki bronią się przed "zalotami" kierowców taksówek

Na razie funkcjonują tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte. Wkrótce mają powstać także w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicą i przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Są takie miejsca, gdzie Iranki mogą poczuć "wiatr we włosach"

Kobiet z odsłonięta głową i ramionami, z gołymi nogami nie spotyka się na irańskich ulicach. Są jednak w przestrzeni publicznej miejsca, w których nie obowiązują sztywne reguły ubioru podyktowane przez ortodoksyjny islam - to miejskie parki dla kobiet.

"Chcę spróbować czegoś nowego". Dlaczego Francuzi popierają Le Pen?

Według najnowszych sondaży Marine Le Pen może liczyć na 27 proc. poparcia w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji. Front Narodowy stara się unikać skandali, a reputacja skrajnej prawicy poprawia się z tygodnia na tydzień. Aż trzy czwarte mieszkańców czternastu miast, w których rządzi ugrupowanie Le Pen, jest zadowolonych ze swoich merów. Co przyciąga Francuzów do Frontu Narodowego? ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

"Przecież nie mam bomby". Może trafić za kraty na pięć lat

5 lat więzienia w Tajlandii grozi 70- letniemu włoskiemu turyście, który na lotnisku na wyspie Phuket powiedział w czasie kontroli bagażu: "Przecież nie mam bomby". Policjantka słysząc te słowa po włosku zrozumiała tylko "bomba". Mężczyzna został aresztowany.

Wielu rzeczy nie mogą, ale na tle regionu i tak mają dużo

Kobiety w Iranie nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, ani wchodzić na stadiony. Są dyskryminowane przy zawieraniu małżeństw czy rozwodów. Farnaz Hosseini, Iranka mieszkająca w Polsce, tłumaczy, że kobiety w jej kraju i tak mają więcej swobód niż w innych państwach regionu. - Problem w tym, że często nie znają swoich praw - zauważa. Jak żyje się kobietom w Iranie? ("Polska i świat")

Banksy w Betlejem. Jedyny taki hotel na świecie

W Palestynie powstał niezwykły hotel. Jest pełen dzieł Banksy'ego - jednego z najsławniejszych i najbardziej tajemniczych twórców świata. Hotel znajduje się w Betlejem, a jego wystrój ma prowadzić do popularyzowania przekazu twórczości artysty. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Rozpędzony pojazd staje w miejscu. Ta blokada ma powstrzymać atak

Belgijscy policjanci testują urządzenie, które może zapobiec atakom terrorystycznym z użyciem rozpędzonych pojazdów - takim jakie miały miejsce w Nicei i Berlinie. Skonstruowano przenośną ramę, która skutecznie zatrzymuje samochody poruszające się z dużą prędkością. Twórcy twierdzą, że może ona być stosowana do zabezpieczania ulic podczas imprez masowych. Materiał magazynu "24 godziny" TVN24 BiS.

Krótkie oświadczenie i masa pytań. Co wiemy o książęcej wizycie?

Można mówić, że to przeżytek, ale niewątpliwie bez brytyjskiej rodziny królewskiej świat straciłby masę uroku. I choć to przecież nie jedyna monarchia w Europie, to bez wątpienia ostatnia, która ma w sobie taki majestat. Czego zatem należy się spodziewać po wizycie księżnej Kate i księcia Williama w Polsce? ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)