"Na historycznych konfliktach między Polską a Ukrainą wygrywa Rosja"

Musimy dbać o to, żeby za wszelką cenę dążono do prawdy i by nieprawda i pomówienia nie kładły się cieniem na relacje Polski i Ukrainy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą na Ukrainie. Prezydent Petro Poroszenko podkreślił, że historia nie powinna wpływać na strategiczny charakter relacji polsko-ukraińskich. - Należy iść do przodu - zaznaczył.

Pierwsza wizyta prezydenta Korei Południowej w Chinach

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In przybył w środę do Pekinu, rozpoczynając swoją pierwszą oficjalną wizytę w Chinach. Jej celem jest normalizacja stosunków nadszarpniętych sprawą instalacji amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD w Korei Południowej.

"Waszyngton wysłał jasny komunikat do rządzących"

Jedyne co jest w stanie powstrzymać PiS, to protestujący na ulicach oraz reakcja wolnego, demokratycznego świata, w tym Waszyngtonu - powiedział senator Bogdan Klich, odnosząc się prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym, nad którymi obradują senatorowie. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekazała, że departament "z uwagą przygląda się pracom nad reformą wymiaru sprawiedliwości".

Komisja Europejska krytykuje Tuska

Komisja Europejska skrytykowała w środę list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska do przywódców Unii w sprawie uchodźców. Tusk napisał w nim, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie.

Rosyjski admirał: będziemy mieli dużą bazę nad Morzem Śródziemnym

W syryjskim Tartusie powstanie w pełni funkcjonalna rosyjska baza wojskowa – oświadczył admirał Wiktor Krawczenko, były szef sztabu rosyjskiej marynarki wojennej. Dotychczas port Tartus służył Rosjanom za ważne centrum logistyczne, gdzie miedzy innymi przeładowywano ciężki sprzęt i gdzie znajdowały schronienie mniejsze okręty.

Ludzie Szojgu w Pjongjangu. Cel wizyty nieznany

Delegacja rosyjskiego ministerstwa obrony przybyła do Pjongjangu – poinformowały w środę rosyjskie agencje. Cel wizyty nie został ujawniony. Zdaniem rosyjskich ekspertów, przedstawiciele resortu mogli przyjechać do Korei Północnej, by przekonać władze tego kraju do zaproponowanych przez Rosję i Chiny działań zmierzających do zmniejszenia napięcia w regionie.

Rosyjscy dyplomaci opuścili Jemen

Wszyscy pracownicy ambasady Rosji w stolicy Jemenu Sanie opuścili ten kraj - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Ambasador i część personelu będzie tymczasowo pełnić swe funkcje ze stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadu.

Zasądzono konfiskatę domu byłego premiera Katalonii

Hiszpański Trybunał Obrachunkowy (TC) zasądził we wtorek wieczorem konfiskatę domu byłego premiera Katalonii Artura Masa. Orzeczenie ma związek z organizacją przez polityka referendum niepodległościowego w tym regionie w 2014 roku.

Merkel odwiedziła miejsce zamachu w Berlinie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła niespodziewanie we wtorek jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, gdzie rok temu doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 12 osób, w tym polski kierowca. Rodziny ofiar zarzucały Merkel brak zainteresowania i empatii.

Republikanie stracili senatora. Przegrali w swoim bastionie

Demokrata Doug Jones wygrał w stanie Alabama wybory uzupełniające do Senatu USA - poinformowały we wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego amerykańskie media, po przeliczeniu ponad 90 procent głosów. Zwycięzcy pogratulował już prezydent Donald Trump.

Macron: czas wygrać walkę z przeznaczeniem

Prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając do przywódców zgromadzonych na szczycie klimatycznym w Paryżu, ostrzegł, że świat "przegrywa walkę" z globalnym ociepleniem. Zapowiedział 12 międzynarodowych projektów na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Kim: nasz kraj podąża zwycięsko

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest zdecydowany, by uczynić swój kraj "najsilniejszą potęgą nuklearną na świecie" - podała w środę północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Departament Stanu USA: wolne i niezależne media są filarem demokracji

Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni kierunkiem, w jakim zdaje się zmierzać Polska - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów demokratycznego państwa - oświadczyła, komentując decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania przez TVN24 kryzysu politycznego w grudniu ubiegłego roku. Departament Stanu USA wydał też oświadczenie w tej sprawie.