Obrońca praw człowieka aresztowany, ambasador Turcji wezwany do MSZ

Ostry spór między Niemcami a Turcją uległ dalszemu zaostrzeniu. Po aresztowaniu przez służby tureckie niemieckiego obrońcy praw człowieka Petera Steudtnera do MSZ w Berlinie wezwany został w środę ambasador Turcji. Szef MSZ Sigmar Gabriel przerwał urlop, by zająć się tą sprawą.

Polacy na Litwie protestują. "Jesteśmy zbulwersowani"

Polacy na Litwie protestują przeciwko decyzji przerwania naboru na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. W środę zwrócili się do władz kraju z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

Po Polsce czas na Niemcy. William i Kate w Berlinie

Pierwszego dnia pobytu w Niemczech książę i księżna Cambridge spotkali się z kanclerz Angelą Merkel, odwiedzili Bramę Brandenburską i Pomnik Ofiar Holokaustu oraz rozmawiali z działaczami organizacji charytatywnych.

"Sankcje USA nałożone na Iran naruszają porozumienie nuklearne"

Iran "przeciwstawi się USA" i "przygotuje adekwatną odpowiedź" - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani, odpowiadając na nałożone we wtorek na jego kraj nowe amerykańskie sankcje. Naruszają one treść oraz ducha porozumienia nuklearnego - dodał Rowhani.

Francja już z nowym szefem sztabu generalnego

Generał Francois Lecointre został mianowany nowym szefem sztabu generalnego francuskiej armii - podały w środę źródła wojskowe. Zastąpi generała Pierre'a de Villiersa, który podał się do dymisji, gdyż nie zgadzał się z planem cięć wydatków na obronność w tym roku.

"Projekt Małorosji będzie istniał może jeden dzień"

Projekt ogłoszonego przez separatystów z Doniecka państwa, tak zwanej Małorosji, nie jest trwały i jest efektem impasu w realizacji porozumień mińskich - ocenia w komentarzach rosyjska prasa. Pyta też o stopień kontrolowania przez władze w Moskwie sytuacji w okupowanych przez rebeliantów terenach Donbasu.

"Opcja atomowa". Co zawiera artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej?

Komisja Europejska jest bliska uruchomienia artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej - zapowiedział w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Jest to odpowiedź na zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapisy artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest nazywany "opcją atomową", a ich zastosowanie oznacza wprowadzenie sankcji wobec kraju członkowskiego.

"Czy Polska wyjdzie z Unii?". Timmermans nie ma wątpliwości

- Najkrótsza odpowiedź to byłoby zwykłe nie, ale chciałbym to rozwinąć - w ten sposób wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpowiedział w środę w Brukseli na pytanie dziennikarza o to, czy Polska zdecyduje się na opuszczenie Unii Europejskiej. Timmermans dodał, że "rządy prawa, otwartość, pluralizm, równe możliwości i gospodarka rynkowa" to wartości, jakie Polacy wybrali "wyzwalając się z komunistycznego ucisku".

Timmermans o Polsce: KE blisko skorzystania z artykułu 7 przewidującego sankcje

To, co się dzieje wokół polskiego sądownictwa "dotyczy każdego polskiego obywatela i każdej osoby, która będzie chciała odwiedzić Polskę" i "wpływa na całą Unię Europejską i jej obywateli" - powiedział w środę Frans Timmermans, oceniając zmiany w systemie sądownictwa wprowadzone i proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Oświadczenie w sprawie słów wiceszefa Komisji Europejskiej wydało po południu polskie MSZ.

Putin i Trump mieli w Hamburgu drugą rozmowę

Podczas szczytu G20 w Niemczech odbyło się drugie, nieujawnione wcześniej, spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Biały Dom. Nie ujawniono, czego dotyczyło.

Orban: współpraca z nazistami była grzechem

Współpraca Węgier z niemieckimi nazistami podczas II wojny światowej była grzechem, ale w przyszłości Węgry obronią każdego swego obywatela bez względu na pochodzenie – powiedział premier Viktor Orban po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie.

Topniejący lodowiec odsłonił dwa ciała. To może być poszukiwana od 75 lat para

Marcelin i Francine Dumoulin zaginęli w 1942 roku w szwajcarskich Alpach. 75 lat później na topniejącym lodowcu Tsanfleuron znaleziono leżące obok siebie zamarznięte ciała dwóch osób: kobiety i mężczyzny. Choć nie przeprowadzono jeszcze badań DNA, szwajcarskie media podają, że to prawdopodobnie małżeństwo Dumoulinów. - Spędziliśmy całe życie, szukając ich - komentowała jedna z córek pary, dziś 79-letnia Marceline Udry-Dumoulin.