Armia zabezpiecza planowaną trasę dostaw ropy do Iranu

Wojska irackie rozpoczęły operację zapewnienia bezpieczeństwa wzdłuż trasy, którą ropa naftowa ma być dostarczana samochodami cysternami z rejonu Kirkuku do Iranu. Plan zaopatrywania w ropę irańskiej rafinerii w Kermanszah Bagdad ogłosił w grudniu.

Zagraniczna prasa o podpisaniu ustawy o IPN. "Duda przekreślił możliwość negocjacji"

- Przez brak umiaru można osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego - pisze niemiecki dziennik "Die Welt", komentując działania polskich władz w sprawie ustawy o IPN. Jej podpisanie przez prezydenta skomentował szereg zagranicznych mediów. "Andrzej Duda przekreślił możliwość negocjacji politycznych, na które w ostatnich dniach liczyły Stany Zjednoczone i Izrael" - zaznacza "Washington Post". #PisząoPolsce.

Europarlament odwołał Czarneckiego

"Dziś to jestem ja, jutro możesz to być ty" - przekonywał Ryszard Czarnecki na ulotkach przekazywanych europosłom. Apelował, by wstrzymali się od głosu w czasie głosowania nad odwołaniem go z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a gdy zasady głosowania zostały zmienione - do opowiedzenia się przeciw. Te zabiegi mu nie pomogły. Za jego usunięciem opowiedziały się największe frakcje polityczne w europarlamencie. Czarnecki stracił stanowisko.

"Będziemy dalej stali ramię w ramię"

Stany Zjednoczone będą dalej stały ramię w ramię z Japonią, Koreą Południową i innymi sojusznikami, dążąc do rozbrojenia nuklearnego na Półwyspie Koreańskim – zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence, który przebywa z oficjalną wizytą w Tokio.

Trzy sukcesy i porażka w jednym locie. Wielka rakieta może wiele zmienić

Dlaczego pierwszy lot Falcon Heavy jest tak ważny i przełomowy? Nowa rakieta Elona Muska jest zaliczana do kategorii "superciężkich". Takie pozwolą ludzkości wrócić do wysyłania dużych statków na Księżyc i dalej. Jednocześnie Falcon Heavy jest w znacznej mierze pojazdem wielokrotnego użytku i ma być drastycznie tańsza od konkurencji. Otwiera to pole do budowy prywatnych stacji kosmicznych czy kosmicznego górnictwa i przyśpieszy drogę SpaceX na Marsa.

Tak powstał gigantyczny karambol. Nie wszystkim udało się uciec

Oto jak tworzył się karambol z udziałem ponad siedemdziesięciu pojazdów. Departament transportu w amerykańskim stanie Iowa upublicznił nagranie z jednej z przydrożnych kamer, która w poniedziałek filmowała, co działo się na międzystanowej trasie numer 35. W serii wypadków zginęła jedna osoba. Po pierwszej stłuczce na zaśnieżonej i oblodzonej drodze samochodom na początku udawało się wyhamować. Ruch na międzystanowej trasie był jednak duży, a widoczność fatalna. Kierowcy kolejnych nadjeżdżających pojazdów ratowali się przed zderzeniem zjeżdżając na pobocze - a nawet na położoną z prawej strony trasy drogę lokalną. Miejsca robiło się jednak coraz mniej, a wtedy zaczęły nadjeżdżać ciężarówki z naczepami i furgonetki. W karambolu uczestniczyło w sumie ponad siedemdziesiąt pojazdów. Jednej z kobiet rannych w zderzeniu nie udało się uratować.

Napięcie na Zachodnim Brzegu nie maleje

Palestyński napastnik, który zaatakował nożem strażnika przy wjeździe na teren żydowskiego osiedla na północ od miasta Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu, został zabity.

Trump chciałby wojskowej parady. Nie wszyscy są zachwyceni

Amerykański prezydent Donald Trump chce zorganizowania parady wojskowej, której celem byłoby zamanifestowanie militarnej potęgi USA - podał we wtorek Biały Dom. Według mediów miałaby się ona odbyć 4 lipca, gdy w USA obchodzi się Święto Niepodległości.

Syryjskie media: kolejny izraelski akt agresji

Wojsko izraelskie rano ostrzelało ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja pod stolicą Syrii, Damaszkiem - poinformowały syryjskie media państwowe, powołując się na źródła w rządzie. Jak dodano, syryjska armia zdołała zestrzelić w locie część pocisków.

Verhofstadt ofiarą fryzjerskiego żartu Junckera

Tuż przed wtorkową debatą w Parlamencie Europejskim przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pozwolił sobie na żart kosztem Guya Verhofstadta - lidera Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) i głównego negocjatora w sprawie brexitu. Juncker postanowił poprawić fryzurę swojemu współpracownikowi. Jak widać na zdjęciach, belgijski polityk nie był szczególnie z tego zadowolony.

Pierwsze takie widowisko w historii. Symultaniczny powrót z kosmosu

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunkiem maszyny jest sportowy samochód, który wysłano w drogę ku Marsowi. Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce - początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

Koniec unijnej kariery Czarneckiego? Wyprowadzka z gabinetu może być trudna

Europoseł PiS w środę może pożegnać się z unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki się broni, ale w tej sprawie nawet drukowane ulotki, mówiące, że to zamach na wolność słowa, mogą mu nie pomóc. Po raz pierwszy - w przypadku powodzenia głosowania - odwołany zostanie wiceszef europarlamentu przed końcem kadencji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

Już do ponad 200 rannych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,42, które nawiedziło we wtorek wschodni Tajwan - podały władze. Dotychczas spod gruzów ratownikom udało się wydobyć prawie 150 żyjących osób.

Ślub księżniczki przełożony o dwa lata

Zaplanowana na 4 listopada 2018 roku ceremonia zaślubin najstarszej wnuczki cesarza Japonii Akihito, księżniczki Mako, zostanie przełożona na rok 2020 ze względu na "brak czasu na konieczne przygotowania" - powiadomiło biuro prasowe dworu cesarskiego.

Enklawa pod bombami Asada. Kilkadziesiąt ofiar jednego dnia

Co najmniej 47 cywilów, w tym 10 dzieci, zginęło we wtorek w Syrii w nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę - podało po południu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wschodnia Guta to kontrolowana przez rebeliantów enklawa w pobliżu Damaszku, oblegana przez siły rządowe od 2013 roku.