Erdogan: porozumienia prawne z USA tracą ważność

Ankara uznała za ingerencję w wewnętrzne sprawy Turcji "niesprawiedliwy wyrok", wydany przez sąd w Nowym Jorku w sprawie wiceprezesa tureckiego HalkBanku Mehmeta Hakana Atillę, który - jak ustalili śledczy - przetransferował miliardy dolarów na irańskie konta, omijając sankcje wobec Teheranu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w piątek, że dwustronne porozumienia prawne między jego krajem a USA "tracą ważność".

Trump: prawa dla "marzycieli" za pieniądze na mur

Prezydent Donald Trump naciska na Kongres, by ten zajął się sprawą nielegalnej imigracji. W czwartek przed spotkaniem z kongresmenami Partii Republikańskiej oświadczył, że system zawiódł Amerykanów. Po raz kolejny domagał się budowy muru na południowej granicy USA.

Prawie 50 tysięcy dzieci urodzi się w obozach dla uchodźców w Bangladeszu

Dzieci będą rodzić się w namiotach, w złych warunkach sanitarnych i już od przyjścia na świat będą w grupie podwyższonego ryzyka - grozi im śmierć z powodu chorób lub niedożywienia. W obozach w Bangladeszu przebywają członkowie mniejszości Rohingja, którzy uciekli z Birmy przed prześladowaniami.

Fujimori opuścił szpital. Czekał na niego syn

Były prezydent Peru, Alberto Fujimori, którego ułaskawienie 23 grudnia przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało protesty w stolicy kraju, opuścił w czwartek szpital i bez przeszkód udał się do domu - podała agencja Associated Press.

Waszyngton wstrzymuje pomoc. Pakistańczycy palą flagi USA

Stany Zjednoczone zawieszają pomoc finansową dla Pakistanu przeznaczoną na wzmacnianie bezpieczeństwa w tym kraju do czasu podjęcia przezeń zdecydowanych działań przeciwko afgańskim talibom i powiązanej z nimi siatce Hakkanich - podał w czwartek Biały Dom.

Berlińscy policjanci będą mogli pokazywać tatuaże

Dzięki dokonanej przez resort spraw wewnętrznych Senatu (rządu krajowego) Berlina zmianie w przepisach służbowych, tamtejsi policjanci będą mogli publicznie pokazywać swe tatuaże - poinformowały w czwartek media w stolicy Niemiec.

AI: Irańczycy trafili do "otoczonych złą sławą więzień"

Stany Zjednoczone mogą pociągnąć władze Iranu do odpowiedzialności za brutalność wobec protestujących - ostrzegł w czwartek Departament Stanu USA w komunikacie, w którym "potępił w najmocniejszych słowach" Teheran w związku ze śmiertelnymi ofiarami zamieszek. Obrońcy praw człowieka informują tymczasem o losie wielu zatrzymanych Irańczyków.

Złodziej wpadł w pułapkę. Błagał o litość

Policja w Houston w USA pokazała, jak pracownica sklepu zachowała zimną krew i udaremniła napad z bronią w ręku. Kobieta wybiegła ze sklepu, wypychając z niego jeszcze inną pracownicę i klientkę, i zamknęła uzbrojonego napastnika na klucz od zewnątrz. 22-latek próbował rozbić szybę w drzwiach wejściowych, strzelał do zamka, a nawet błagał, by go wypuścić. Został aresztowany, a pod koniec grudnia skazano go na pięć lat więzienia. Film z monitoringu ze sklepu policja pokazała w środę.

Dzieci wymknęły się z przedszkola, wsiadły do pociągu

Trzej chłopcy w wieku 3-4 lat niezauważeni przez wychowawców wyszli w środę z przedszkola w Swietłahorsku w obwodzie homelskim na Białorusi, a następnie wsiedli do pociągu jadącego do oddalonego o około 50 kilometrów Żłobina. Nieobecność dzieci zauważyli dopiero rodzice.

Kolejne zarzuty dla byłej prezydent Korei Południowej

Południowokoreańska prokuratura postawiła sądzonej za korupcję i odsuniętej od władzy prezydent kraju Park Geun Hie kolejne zarzuty, które dotyczą sprzeniewierzenia środków o równowartości kilku milionów euro z tajnych funduszy agencji wywiadowczej.

Pierwsze nagranie "UFO" dla US Navy

Koncern Boeing postanowił podgrzać atmosferę wokół swojego najnowszego futurystycznego dzieła, pokazując jego pojedyncze zdjęcia i krótkie nagranie. Maszyna MQ-25, oferowana US Navy w konkursie na bezzałogowy latający tankowiec, najwyraźniej zaczęła być poddawana próbom na lotnisku przed pierwszym lotem.

"Bezprecedensowy test" dla Unii Europejskiej. Brytyjskie media o spotkaniu w Budapeszcie

Brytyjskie dzienniki "Financial Times" i "The Times" zrelacjonowały w czwartek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. - Państwa unijne zawsze tworzyły sojusze i podgrupy, ale w przeszłości te podgrupy dążyły zazwyczaj do głębszej integracji. Obecnie po raz pierwszy w Unii istnieje podgrupa, która odrzuca solidarność w kwestii migracji i podziału obciążeń - oceniła cytowana przez "FT" ekspertka.