Pierwsza podróż nowego premiera. "Zaproszenie wyszło od strony francuskiej"

- Prezydent Emmanuel Macron zna się osobiście z premierem Morawieckim - zapewnił w "Jeden na jeden" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i wiceszef Parlamentu Europejskiego, dodając, że w pierwszą podróż zagraniczną nowy szef rządu wybierze się do Francji. Gość TVN24 podkreślał również, że "za wcześnie na spekulacje", czy nowy premier pokieruje w przyszłości PiS-em. - Nie ma mowy o emeryturze pana prezesa Kaczyńskiego - podkreślił.

Sondaż niekorzystny dla zwolenników i przeciwników secesji

Partie popierające oddzielenie się Katalonii od Hiszpanii mogą stracić większość w wyniku wyborów do regionalnego parlamentu 21 grudnia - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. Brak większości to prawdopodobny scenariusz także dla przeciwników secesji.

Amunicja obok meczetu i jarmarku w Berlinie. Wkroczyła policja

Niemiecka policja wkroczyła w niedzielę na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości o dwóch plastikowych torbach znajdujących się obok samochodu zaparkowanego w pobliżu jarmarku i meczetu. Policja nie łączy znaleziska z terroryzmem.

Biskupi przestrzegają przed "jakąkolwiek zmianą" w statusie Jerozolimy

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w wydanym w niedzielę oświadczeniu odnoszącym się do decyzji amerykańskiego prezydenta o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy zwróciła uwagę, że zmiany w statusie tego miasta mogą stworzyć nieprzyjazny klimat dla wysiłków na rzecz pokoju w regionie. Zaapelowała o poszanowanie status quo Jerozolimy.

Niemieckie firmy podejrzewane po katastrofie okrętu

Rząd Argentyny ocenia, że winę za katastrofę okrętu podwodnego ARA San Juan mogą ponosić dwie niemieckie firmy, które w 2011 roku przeprowadziły konserwację tej zaginionej od połowy listopada jednostki. O zarzutach informuje w niedzielę "Sueddeutsche Zeitung".

Spalona izraelska flaga i antysemickie hasła

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w niedzielę w marszu protestacyjnym w Berlinie przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida - informują niemieckie media.

"Autonomia Palestyńska odrzuca okazję do dyskusji"

Rzecznik wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Mike'a Pence'a wyraził w niedzielę ubolewanie z powodu odwołania przez władze Autonomii Palestyńskiej spotkania z amerykańskim wiceprezydentem. Doszło do tego w związku z decyzją USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Noble trafiły w ręce laureatów

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.

Netanjahu nie przyjmuje "pouczeń o moralności" od Erdogana

Kolejny wątek sporu o status Jerozolimy. Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że nie zamierza wysłuchiwać pouczeń od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. To odpowiedź na słowa Erdogana, który nazwał Izrael "państwem okupacyjnym".

Boris Johnson w "szczerej rozmowie" z prezydentem Iranu

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę odbył blisko godzinną rozmowę w Teheranie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Wizyta Johnsona w Iranie ma doprowadzić do uwolnienia więzionej w tym kraju Brytyjki - przypomina Reuters.

"Decyzja Trumpa to pogwałcenie prawa międzynarodowego"

- Nie jest tak, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa to jest jedynie uznanie realiów. To jest pogwałcenie prawa międzynarodowego - mówiła Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w programie "Horyzont" TVN24. Jak dodawał, "prawa międzynarodowego, które szczególnie dla Polaków jest ważne, bo dzięki niemu istniejemy".

Brytyjka oskarżona o szpiegostwo. Broni jej szef MSZ

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson spotkał się w sobotę z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem, by zabiegać o uwolnienie więzionej w Iranie Brytyjki Nazanin Zaghari-Ratcliffe. Ministrowie rozmawiali też o porozumieniu nuklearnym.

700 motocykli, tysiące ludzi. Macron pożegnał "francuskiego Elvisa"

Tysiące ludzi pożegnały w sobotę w Paryżu zmarłego w środę francuskiego gwiazdora rockowego Johnny'ego Hallydaya. Konwój złożony z 700 motocyklów Harley Davidson eskortował samochód z białą trumną, w której złożono ciało muzyka. Prezydent Emmanuel Macron, fan zmarłego piosenkarza, wygłosił mowę pogrzebową.

Patriarcha Koptów odmawia wiceprezydentowi USA

Patriarcha Kościoła koptyjskiego Tawadros II odmówił spotkania z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em podczas jego wizyty w Egipcie. Powodem jest decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - podała w sobotę egipska agencja prasowa MENA.

Niemieckie media o Morawieckim: cywilizowana twarz PiS

Zastanawiając się nad przyczynami desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera, niemieckie media dochodzą do wniosku, że głównym powodem tej decyzji jest próba ocieplenia przez rząd w Warszawie wizerunku Polski za granicą i poprawy relacji z Unią Europejską.