Tusk gratuluje Zemanowi i liczy na "konstruktywną rolę" Czech

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście gratulacyjnym po wygranych przez Milosza Zemana wyborach prezydenckich wyraził nadzieję, że Czechy będą współpracować z Unią Europejską. 73-letni Zeman, który ubiegał się o reelekcję, prowadził mocno krytyczną kampanię wobec Unii.

Latanie na granicy możliwości. Dlaczego śmigłowce nie mogły wylądować wyżej?

Dwa śmigłowce pakistańskiej armii dostarczyły czterech ratowników na wysokość 4820 metrów, skąd ci musieli sami w morderczym tempie iść pod górę na ratunek Elisabeth Revol. Dlaczego nie wylądowali wyżej albo wręcz nie polecieli po Tomasza Mackiewicza? Śmigłowce nie są po prostu stworzone do latania na dużych wysokościach. Tylko specjalnie zmodyfikowana maszyna mogłaby się wznieść dość wysoko.

USA "nie rozpatrują" wycofania wojsk z okolic Manbidżu

Pomimo ostrzeżeń Turcji Stany Zjednoczone nie planują wycofania swych wojsk stacjonujących niedaleko miasta Manbidż w północnej Syrii - oświadczył szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel, cytowany przez telewizję CNN.

Spotkanie w sprawie Syrii bez Kurdów. Powód: ofensywa w Afrinie

Kurdowie oświadczyli, że nie wezmą udziału w spotkaniu na temat Syrii, które ma się odbyć 30 stycznia w Soczi. Tłumaczą to "sytuacją w Afrinie", kontrolowanej przez Kurdów enklawie na północnym zachodzie Syrii, gdzie od tygodnia trwa operacja armii tureckiej.

Seks pozamałżeński przestępstwem? Indonezja może zmienić prawo

Indonezyjski parlament pracuje nad projektem zmian w kodeksie karnym, który zakłada uznanie wszelkich stosunków seksualnych poza małżeństwem za przestępstwo. Projekt nowelizacji wzbudził obawy wśród lokalnych aktywistów, zdaniem których narusza on podstawowe prawa człowieka i mógłby zostać użyty przeciwko społeczności LGBT.

"Ruszyli w górę skały, mierząc się z mrokiem nocy". Światowe media o "heroizmie" Polaków

Ratunek w najbardziej nieprzyjaznym miejscu na Ziemi wydawał się niemożliwy, ale pojawiła się elitarna ekipa wspinaczkowa z Polski. Ryzykując życie, ruszyła w wyprawę, jakiej nikt do tej pory się nie podjął. Uratowała Francuzkę Elisabeth Revol. Tomasza Mackiewicza ocalić się nie udało - piszą światowe media. Coraz więcej z nich opisuje akcję ratunkową na Nanga Parbat i cytuje tych, którzy podkreślają, że to, czego dokonali Polacy, jest czymś niezwykłym.

Morawiecki o rozmowie z Netanjahu: nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust

- W rozmowie z premierem Izraela podkreśliłem, że państwo polskie było napadnięte i okupowane. Nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, pytany o niedzielną rozmowę telefoniczną z szefem izraelskiego rządu. W poniedziałek szef gabinetu prezydenta spotka się z ambasador Izraela, aby porozmawiać o wątpliwościach strony izraelskiej wobec nowelizacji ustawy o IPN.

Seria wybuchów i atak w pobliżu wojskowej akademii w Kabulu

Do 11 wzrosła liczba afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w poniedziałkowym ataku na ich posterunek w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu - poinformował resort obrony tego kraju. To kolejny w ostatnich dniach poważny atak terrorystyczny w stolicy Afganistanu.

Próba przewrotu w Jemenie. Zajęli siedzibę rządu

Po kilku godzinach krwawych walk z oddziałami rządowymi jemeńscy separatyści zajęli w niedzielę tymczasową siedzibę rządu prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego w Adenie. Swoim wojskom wydał on z Rijadu, gdzie stale przebywa, rozkaz przerwania ognia.

Berlusconi wraca do włoskiej polityki

Włoska centroprawica pod wodzą Silvio Berlusconiego prowadzi w najnowszym sondażu przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Wynika z niego, że blok sił centroprawicowych nie uzyska jednak 40 procent głosów potrzebnych do samodzielnego rządzenia.

Morawiecki i Netanjahu rozmawiali przez telefon

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiali przez telefon w niedzielę wieczorem. Tematem była przyjęta przez polski Sejm w piątek nowelizacja ustawy o IPN.

"Wojna może być bliżej, niż myślisz"

Konflikt na skalę, która nie była widziana od II wojny światowej, jest ponownie prawdopodobny - stwierdza brytyjski tygodnik "The Economist" w analizie pod tytułem "Następna wojna". Zwraca uwagę na zagrożenie ze strony Korei Północnej, Chin i Rosji. "Świat nie jest gotowy" - stwierdza.