Próba sił nad Syrią. Rosyjskie myśliwce przechwycone przez F-22

Amerykańskie F-22 przechwyciły nad Syrią dwa rosyjskie myśliwce Su-25, które wleciały w przestrzeń powietrzną na wschód od Eufratu - poinformowały w czwartek amerykańskie media, powołując się na Pentagon. Jedna z rosyjskich maszyn miała wykonywać niebezpieczne manewry, a w powietrze wystrzelone zostały flary.

Donald Tusk dla TVN24 BiS: nie będę mówić głosem PiS na temat migracji

Będę zawsze chciał pomóc tym, którzy chronią Europę, ale nigdy nie przejdę na stronę tych, którzy mówią o drugim człowieku z pogardą czy lekceważeniem - powiedział szef Rady Europejskiej w rozmowie z TVN24 BiS. W ten sposób odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Tusk zaczyna mówić "w taki sposób jak Polska".

May "rozczarowana" głosowaniem w sprawie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May jest rozczarowana przyjętą przez brytyjski parlament poprawką do ustawy o brexicie, dającą mu prawo zatwierdzenia ostatecznego porozumienia wynegocjowanego przez rząd z Komisją Europejską. Zapewnia przy tym, że nie przeszkodzi to w brexicie.

"To ważny dzień dla europejskiej obronności"

Z zadowoleniem odnotowuję inicjatywę wzmocnienia europejskiej obrony. Uważam to za dobry krok zarówno dla Unii Europejskiej, jak i NATO - powiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do powołania PESCO, współpracy obronnej krajów Unii Europejskiej.

Premier: Tusk zaczyna mówić w taki sposób jak Polska

Polska chce pomagać ludziom, których dotknęła wojna, ale na miejscu, bo pomoc tam jest bardziej efektywna - podkreślił w Brukseli Mateusz Morawiecki. Według polskiego premiera w Unii Europejskiej słychać "coraz więcej głosów", według których "niefortunne stanowisko Niemiec" w sprawie migracji "powoli, ale odchodzi do historii".

Większość francuskich caracali nie lata. Afera, której nie ma

Francuska minister obrony ostro skrytykowała system odpowiedzialny za utrzymanie w gotowości samolotów i śmigłowców. Sytuacja ma być na tyle zła, że ponad połowa sprzętu latającego nie lata, choć w ostatnich latach zwiększono wydatki na ich serwisowanie. W przypadku śmigłowców H225M Carcal do lotu ma być zdatny co czwarty. Czy to oznacza, że Polska miała kupić ciągle psujący się "złom"?

Amerykański dezerter i porwana Japonka. Miłość, która zaczęła się od przymusu

Amerykański żołnierz Charles Jenkins zbiegł do Korei Północnej pewnej styczniowej nocy w 1965 roku. Sądził, że będzie to tylko krótki przystanek. Nie podejrzewał, że zostanie tam na niemal cztery dekady. Przetrwał dzięki miłości do żony, którą kazał poślubić mu reżim. Również dzięki niej udało mu się w końcu uciec i spędzić starość w Japonii. Jenkins zmarł w poniedziałek w wieku 77 lat.

Buziak dla Orbana i Fico. Uścisk dłoni dla Morawieckiego i Babisza

W czwartek w Brukseli premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z szefem rządu Włoch Paolo Gentilonim i przewodniczącym Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker wylewnie przywitał się z premierami Węgier i Słowacji. Nieco chłodniej potraktował debiutujących na unijnym szczycie nowych szefów rządów Polski i Czech: Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisza.

Morawiecki w Brukseli: nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie

- Cieszę się, że nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie w Unii Europejskiej - powiedział Mateusz Morawiecki przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej z szefem włoskiego rządu Paolo Gentilonim. Polski premier przybył w czwartek z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie unijnym. Spotka się też między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wśród ofiar ponad 700 małych dzieci

Co najmniej 6,7 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohindża, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy - poinformowała organizacja Lekarze bez Granic (MsF). Chodzi o okres od 25 sierpnia do 25 września.

"Nie ma czasu do stracenia". Wysłannik ONZ apeluje do Putina

Specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Syrii Staffan de Mistura wezwał w środę Rosję do przekonania syryjskiego rządu do osiągnięcia porozumienia pokojowego pod egidą ONZ. Jego zdaniem ewentualne fiasko rozmów pokojowych może doprowadzić do fragmentaryzacji Syrii.

Dwa przypadki na pięć kończą się śmiercią

Oprócz wojny domowej, głodu i katastrofalnej sytuacji humanitarnej Jemenowi zagraża wzrost zachorowań na błonicę wśród dzieci, co jest spowodowane brakiem szczepień - ocenili w środę eksperci pracujący dla jemeńskiego rządu.

Premier Czech chce wysłać wojsko do Libii

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w środę przy obejmowaniu urzędu przez nową minister obrony Karlę Szlechtovą, że chce, by w przyszłości Republika Czeska wysłała żołnierzy do Libii. Czesi mieliby pomóc w ochronie granic, by przeciwdziałać migracji.