Dwa uderzenia w beczkę i polało się piwo. Festiwal Oktoberfest rozpoczęty

W sobotę na błoniach Theresienwiese w Monachium w Niemczech uroczyście rozpoczęto 185. festiwal Oktoberfest, czyli największe święto piwa na świecie. Przez 16 dni w mieście będzie panował "stan wyjątkowy”. Burmistrz Monachium Dieter Reiter odszpuntował pierwszą beczkę piwa, a potrzebował do tego zaledwie dwóch uderzeń drewnianym młotkiem, co uważane jest za świetny rezultat. Pierwszy kufel specjalnie warzonego piwa otrzymał - jak każe tradycja - premier Bawarii. Wśród znanych osobistości na obchodach święta pojawił się były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder z małżonką, a także wielu innych byłych i obecnych polityków, aktorów, celebrytów. Na Oktoberfest kufel piwa kosztuje w tym roku 11,50 euro. Organizatorzy wydarzenia spodziewają się około 6 milionów gości. Na miejscu jest około 50 lekarzy, 600 sanitariuszy i tyle samo policjantów.

"Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała"

Jestem za tym, żeby rozmawiać, bo to nie jest decyzja, którą można podjąć w pięć minut. To, co jest ważne, to mocny sygnał dotyczący relacji z USA, który został wysłany do Polski - powiedziała była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Tacikiem dla programu "Horyzont", w którym skomentowała możliwość powstania stałej bazy amerykańskiej w Polsce.

Żywy człowiek odnaleziony we wraku promu

Żywy mężczyzna został odnaleziony w sobotę we wraku promu pasażerskiego, który w czwartek przewrócił się na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii. Jak informują służby, liczba ofiar katastrofy wzrosła do 207 osób. Ciągle prowadzona jest akcja poszukiwawczo-ratunkowa.

Trump o wymiarze sprawiedliwości i FBI. "Znaleźli się tam źli, nieodpowiedni ludzie"

Amerykański prezydent chce "zdemaskować złe rzeczy w FBI" i odtajnić między innymi dokumenty związane ze śledztwem dotyczącym ingerencji Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie oraz kontaktów ludzi z jego otoczenia z przedstawicielami Kremla. Na początku tego tygodnia Donald Trump nakazał ujawnić dokumenty między innymi resortowi sprawiedliwości, ale teraz wstrzymał swoją decyzję. Zamiar odtajnienia dokumentów, w tym SMS-ów śledczych i tożsamości byłych szefów FBI, został skrytykowany i przez opozycję, i przez "bliskich sojuszników" Stanów Zjednoczonych, co przyznał w mediach sam prezydent. Odebrano to jako próbę chronienia Białego Domu przed efektami śledztwa w sprawie nazywanej "Russiagate". Trump twierdzi, że FBI było do niego "totalnie uprzedzone".

Otworzyli drzwi, doszło do wybuchu. Dwie osoby są w ciężkim stanie

Dwie osoby trafiły do szpitala w krytycznym stanie po potężnej eksplozji domu w Harper Woods na wschodzie amerykańskiego stanu Michigan. Według świadków do wybuchu doszło w chwili, gdy właściciele domu chcieli wejść do środka i otworzyli drzwi. Wtedy ogromna siła wyrzuciła ich na dużą odległość, a sam dom został zrównany z ziemią. Służby badają przyczyny eksplozji.

Atak podczas parady wojskowej. Zabici i ranni

Co najmniej 25 osób zginęło w ataku na uczestników wojskowej parady w Iranie. Rannych zostało 60 ludzi. Do zamachu doszło w sobotę w mieście Ahwaz w południowo-zachodnim Iranie podczas obchodów narodowego dnia sił zbrojnych.

Sondaż: antyimigrancka AfD drugą siłą w Niemczech

28 proc. Niemców chce głosować na chadeków z CDU i CSU, według opublikowanego w piątek sondażu Deutschlandtrends. To najgorszy wynik tej koalicji od 21 lat, odkąd to badanie jest prowadzone. Na drugie miejsce wysunęła się antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Wspólne amerykańsko- tureckie patrole w Syrii

Turcja i Stany Zjednoczone prawie zakończyły przygotowania do wspólnych patroli w mieście Manbidż na północy Syrii. Patrole te i wspólne szkolenia rozpoczną się wkrótce - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Dodał, że Turcja oczekuje, iż wspólnota międzynarodowa wniesie wkład w polityczny proces w Syrii.

Reuters: sprawa Polski zostanie skierowana do unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Komisja Europejska zdecydowała w tym tygodniu o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z przeprowadzanymi zmianami w Sądzie Najwyższym - podał w piątek Reuters, powołując się na swoje źródła w instytucjach unijnych. Decyzja ma zostać ogłoszona oficjalnie w poniedziałek - poinformowała agencja.

Papież przyjmuje dymisje biskupów. Zamieszani w skandale seksualne

W związku ze skandalem pedofilii i jego tuszowania w Kościele w Chile papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację dwóch biskupów z tego kraju. Są to kolejne dymisje chilijskich hierarchów. W maju podczas wizyty w Watykanie na ręce papieża rezygnacje złożyli wszyscy tamtejsi biskupi.

Mun spotkał się z Kimem i zyskał na popularności

Poparcie dla prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina, które osiągnęło niedawno rekordowo niski poziom, wzrosło gwałtownie, gdy spotkał się on z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem na szczycie w Pjongjangu – wskazują opublikowane w piątek wyniki sondażu.