Duda o utworzeniu "Fortu Trump". Trump o "miliardach dolarów" za bazy

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska będzie płaciła Ameryce miliardy dolarów za obecność stałych baz USA w Polsce - podkreślił na wspólnej konferencji prasowej Donald Trump. Amerykański prezydent skrytykował przy tym te kraje europejskie, które - jego zdaniem - przenoszą ciężar wydatków na obronę na Stany Zjednoczone. - Cieszę, że na terytorium Polski przebywają teraz amerykańscy żołnierze, ale zapraszam pana prezydenta do tego, żeby do Polski skierować więcej oddziałów amerykańskich - zaznaczał Andrzej Duda.

Timmermans po wysłuchaniu Polski: Nie mam dużo dobrych wiadomości. Obawy wzrosły

We wtorek odbyło się wysłuchanie Polski na posiedzeniu Rady do spraw Ogólnych Unii Europejskiej w Brukseli. Pytania, według nieoficjalnych informacji, koncentrowały się na wydarzeniach z ostatnich dwóch miesięcy dotyczących Sądu Najwyższego. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział po spotkaniu, że w sprawie tej KE użyje wszelkich instrumentów, jakie ma.

Moment powitania pary prezydenckiej przed Białym Domem

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek w południe czasu lokalnego zostali powitani w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i pierwszą damę Melanię Trump. Przed wejściem obie pary pozowały krótko do zdjęć. Następnie udały się na rozmowy w Gabinecie Owalnym.

Stałe bazy USA w Polsce? Trump: rozważamy coś takiego

Donald i Melania Trump powitali w Białym Domu Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Obie pary udały się następnie do Gabinetu Owalnego. Tam prezydenci rozmawiali krótko z dziennikarzami. Donald Trump był pytany między innymi o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Obywatele głodują. Prezydent przyłapany ze stekiem i cygarem

Prezydent Wenezueli odwiedził w Turcji restaurację popularnego kucharza znanego jako Salt Bae. Nagranie z tej wizyty wywołało falę krytyki pod adresem Nicolasa Maduro. Zarzucono mu wystawne życie, podczas gdy jego kraj od lat znajduje się w głębokim kryzysie. Poziom niedożywienia wśród dzieci jest rekordowo wysoki, a Wenezuelczycy masowo opuszczają ojczyznę.

Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. "Dyplomacja działa"

- Syria z zadowoleniem przyjęła ogłoszone w poniedziałek w Soczi porozumienie w sprawie utworzenia w syryjskim Idlibie strefy zdemilitaryzowanej - podała we wtorek agencja SANA, powołując się na informację przekazaną przez przedstawicieli syryjskiego rządu. Zadowolenie wyraził też szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Elon Musk pozwany przez nurka. "Wpływy i bogactwo nie mogą go chronić"

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, został pozwany przed sądem w Los Angeles za zniesławienie. To konsekwencje jego lipcowego wpisu w mediach społecznościowych, w którym nazwał pedofilem brytyjskiego nurka biorącego udział w akcji ratowania 12 chłopców uwięzionych w zalanej wodą tajlandzkiej jaskini.

Julian Assange "planował ucieczkę do Rosji"

Twórca Wikileaks Julian Assange planował opuścić Wielką Brytanię i szukać schronienia w Rosji - wynika z listu, który wyciekł z portalu Assange'a WikiLeaks. Plany te miało jednak pokrzyżować zatrzymanie i osadzenie go w areszcie domowym.

Syryjczycy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy. Moskwa wini Izrael

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 żołnierzami na pokładzie został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą - oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Minister Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej ze swym izraelskim odpowiednikiem Awigdorem Liebermanem "całkowitą" winą za zestrzelenie obciążył jednak Izrael.

USA ograniczają liczbę uchodźców. Historyczny rekord

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek, że w nowym roku fiskalnym Stany Zjednoczone przyjmą najwyżej 30 tysięcy uchodźców. To o 15 tysięcy osób mniej niż zakładał limit na 2018 rok. Jak wyjaśnił sekretarz stanu Mike Pompeo, decyzję tę podjęto zgodnie z "priorytetem bezpieczeństwa i dobra Amerykanów". Rok fiskalny w USA zaczyna się 1 października.

Słowacja i Czechy nie chcą wzmacniać Frontexu

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

"Gra o Tron" pokonała "Opowieść podręcznej"

Matthew Rhys i Claire Foy zdobyli nagrody Emmy w najbardziej prestiżowych kategoriach - Najlepszy aktor i Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym. "Gra o Tron" uznana została natomiast za najlepszy serial dramatyczny. W poniedziałek wieczorem w Los Angeles odbyła się 70. jubileuszowa ceremonia wręczenia Emmy Awards.

Polska para prezydencka już w USA

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wylądowali we wtorek rano czasu polskiego w Waszyngtonie, gdzie złożą oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi jej punktami mają być rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólna konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. O godzinie 17.30 w TVN24 i TVN24 BiS rozpocznie się wydanie specjalne.

Węgry chcą pozwać europarlament do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Stek kłamstw"

Rząd w Budapeszcie pozwie Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w związku ze zgodą PE na uruchomienie artykułu 7 traktatu unijnego wobec Węgier - oświadczył w poniedziałek Gergely Gulyas, szef kancelarii węgierskiego premiera. Szef rządu Viktor Orban określił raport, na podstawie którego europarlament podjął decyzję, jako "stek kłamstw".