Pogarsza się stan Sencowa. "Następują zmiany w organizmie"

Stan zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, odbywającego w Rosji karę więzienia, wciąż się pogarsza - podał w niedzielę portal RBK, powołując się na adwokata Dmitrija Dinze, którego dopuszczono w piątek do prowadzącego głodówkę Sencowa.

Atak nożownika w Paryżu. Wśród rannych turyści

Uzbrojony w nóż i metalowy pręt mężczyzna zaatakował w niedzielę późnym wieczorem w Paryżu przypadkowych przechodniów. Według mediów, rannych zostało siedem osób, w tym cztery poważnie. Napastnika aresztowano. Prawdopodobnie atak nie miał związku z terroryzmem.

Przed Szwedami czas niepewności. Nie wiadomo, kto będzie rządził

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji, po przeliczeniu 99 procent głosów, zwyciężają rządzący socjaldemokraci. Na drugim miejscu centroprawica, a trzecie antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci (SD). Żaden z dwóch największych bloków nie osiągnął jednak większości, a sukces nacjonalistów sprawia, że mogą się stać języczkiem u wagi między dotychczasowymi koalicjami.

Szwedzi zagłosowali. Dobry wynik nacjonalistów i niejasny zwycięzca

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne w Szwecji. 7,2 miliona Szwedów wybierało 349 przedstawicieli do jednoizbowego Riksdagu. Wstępne wyniki nie przesądzają o zwycięzcy. Według sondaży exit poll najwięcej głosów zdobyli socjaldemokraci, centroprawica i nacjonalistyczne ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

Podpalił się w proteście 50 lat temu w Warszawie. Wspominają go Czesi

Czeska prasa i portale w sobotę wspominały Ryszarda Siwca, byłego żołnierza Armii Krajowej, który 50 lat temu na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie podpalił się w proteście przeciw interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Czyn ten został przez służbę bezpieczeństwa w PRL skazany na zapomnienie - podkreślono.

Pierwsza taka wizyta małej księżniczki

Córka króla Hiszpanii Filipa VI, Eleonora, odbyła w sobotę pierwszą oficjalną wizytę jako następczyni tronu. Dwunastoletnia reprezentantka dynastii Burbonów odwiedziła Asturię, której jest księżniczką.

Pokaz siły w Korei Północnej

W Pjongjangu odbyła się w niedzielę rano wielka parada wojskowa z okazji 70. rocznicy proklamacji socjalistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD). Obserwatorzy zauważają, że w trakcie imprezy nie zaprezentowano rakiet dalekiego zasięgu, co może wskazywać na postępujący proces denuklearyzacji.

Rosyjska Cerkiew grozi zerwaniem z Konstantynopolem

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zagroziła w sobotę, że zerwie kontakty z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Jej władze nie chcą, by przyznał autokefalię Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Kijowskiego, co uniezależniłoby ukraińskie prawosławie od Moskwy.

"Proszę młodszych o zakrycie uszu". Obama zdradza, dlaczego wyrzucono go z Disneylandu

Były Prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał się, że kiedy był na studiach, doszło do "strasznej sytuacji" z jego udziałem w Disneylandzie. - Za pierwszym razem miałem 11 lat i uwierzcie mi - nie ma lepszego wieku na to, żeby po raz pierwszy pojechać do Disneylandu - opowiadał Barack Obama w sobotę na spotkaniu z sympatykami w Kalifornii. - Za drugim razem pojechałem, kiedy byłem na studiach. I razem ze znajomymi poszliśmy do parku po koncercie. Trochę wstyd się do tego przyznać, więc bardzo proszę młodszych o zakrycie uszu, ale kilkoro z nas paliło. Spokojnie, paliliśmy papierosy. I stała się straszna rzecz - nagle zobaczyliśmy dwóch bardzo rosłych ochroniarzy, którzy poprosili nas o opuszczenie Disneylandu - wspominał. - Tak, to prawdziwa historia. Zostałem wyrzucony z Magicznego Królestwa - przyznał na koniec, wywołując śmiech u zgromadzonych.

"Nie można być w Białym Domu, złożyć przysięgę, a potem robić coś takiego"

Nie da się uniknąć stwierdzenia, że Trump dostarcza liczby skandali do tej pory nieznanej - przekonywał w sobotę w programie "Horyzont" w TVN24 Marcin Wojciechowski z kwartalnika "Liberte". Odniósł się do artykułu z "New York Timesa", w którym anonimowy urzędnik pisze o istnieniu w Białym Domu "ruchu oporu". Amerykanista Zbigniew Lewicki nazwał tę publikację "paskudnym pomysłem". - Nie można być w Białym Domu, korzystać z przywilejów, złożyć tam przysięgę, a potem robić coś takiego - argumentował.

Premier Abchazji zginął w wypadku

Premier nieuznawanego państwa Abchazji Gennadi Gagulia zginął w sobotę w wypadku samochodowym - poinformowała rosyjska agencja TASS. W kolumnie rządowych samochodów jechał też prezydent tego kraju Raul Chadżymba, którego auto uniknęło zderzenia.

Gerard Depardieu w Korei Północnej na jej 70-leciu

Francuski aktor Gerard Depardieu przybył do stolicy Korei Północnej w przeddzień uroczystości z okazji 70. rocznicy utworzenia państwa socjalistycznego. W piątek został sfilmowany przez reporterów w holu hotelu Yanggakdo w Pjongjangu. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Macron i Merkel "afiszują się ze swoją bliskością"

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel "afiszują się ze swoją bliskością" – pisze w sobotę francuski dziennik "DNA", omawiając ich piątkowe spotkanie w Marsylii, które ma być przygotowaniem do nieformalnego szczytu Unii Europejskiej 20 września.

Gorączkowe poszukiwania "zdrajcy" w Białym Domu

Współpracownicy Donalda Trumpa twierdzą, że zawęzili do zaledwie kilku osób krąg podejrzanych o autorstwo kontrowersyjnego artykułu, który pojawił się ostatnio na łamach "New York Timesa" - pisze w sobotę CNN powołując się na źródło w amerykańskiej administracji. W tekście, który wywołał burzę w Waszyngtonie, anonimowy urzędnik pisze o istnieniu w Białym Domu "ruchu oporu".