298 pustych krzeseł, na każdym biała róża. "Wierzę, że winni poniosą odpowiedzialność za ich śmierć"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że wierzy w to, iż winni zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem w 2014 roku poniosą odpowiedzialność. W poniedziałek w Holandii ruszył proces w tej sprawie. Rodziny ofiar katastrofy na znak protestu wobec braku współpracy Rosji przy śledztwie postawiły w niedzielę przed rosyjską ambasadą w Hadze 298 białych krzeseł. Każde symbolizowało jedną z ofiar. Na niektórych położono białe róże.

Muzea Watykańskie zamknięte do kwietnia

Muzea Watykańskie będą nieczynne do 3 kwietnia - ogłosiło w niedzielę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Wyjaśniono, że decyzję tę podjęto w koordynacji z rozporządzeniem władz Włoch o krokach mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa.

Zakaz eksportu masek ochronnych. Bułgaria walczy z koronawirusem

Rząd w Bułgarii podjął decyzję o wprowadzeniu w życie posunięć, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Na zwołanym w niedzielę nadzwyczajnym posiedzeniu zaordynowano między innymi całkowity zakaz eksportu masek ochronnych, odzieży oraz innych środków ochrony przed zakażeniem.

"Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka"

Włoskie telewizje ostrzegają mieszkańców kraju. "Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka" - między innymi takie apele kierowane były w niedzielnych programach w związku z koronawirusem. Tego dnia wszedł w życie dekret zaostrzający działania w walce z szerzeniem się patogenu.

Kolejny amerykański żołnierz z koronawirusem. Armia wprowadza ograniczenia

Ze względu na epidemię koronawirusa dowództwo sił zbrojnych USA podjęło decyzję o ograniczeniu podróży żołnierzy do i z Włoch oraz Korei Południowej - poinformował w niedzielę rzeczniczka wojsk amerykańskich. W sobotę wieczorem odnotowano kolejny przypadek zakażenia koronawirusem u żołnierza z tego kraju.

"Większość z nich przeżyła Holokaust". Dyskusja o "Liście Ładosia" w Berlinie

Żydów z Niemiec i Austrii na Liście Ładosia jest 407. Większość z nich przeżyła Holokaust - powiedział w Berlinie doktor Jakub Kumoch, jeden z autorów opracowania "Listy Ładosia". Publikacja zawiera nazwiska Żydów, którym polscy dyplomaci w Szwajcarii wystawiali podczas II wojny światowej fałszywe paszporty, dając w ten sposób szansę na przeżycie Holokaustu. - To okazja, by po raz pierwszy w Niemczech przedstawić listę Żydów uratowanych dzięki działaniom grupy polskich dyplomatów z ambasady w Bernie - powiedziała dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.

Gwałtowny skok liczby zgonów. Najnowsze dane z Włoch

Ponad 130 zgonów z powodu koronawirusa odnotowały w niedzielę włoskie służby. Tym samym w ciągu doby liczba osób, które zmarły we Włoszech w wyniku zakażenia wirusem, wzrosła z 233 do 366 - poinformowano na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. W całym kraju jest ponad 7300 zarażonych.

"Czy lekarstwo nie jest gorsze od choroby?"

Podczas gdy koronawirus rozprzestrzenia się na kolejne kraje, a ich władze szukają skutecznego rozwiązania na powstrzymanie epidemii, w Chinach liczba przypadków zakażenia regularnie spada. "New York Times" zwrócił jednak uwagę na koszty, które obywatele tego kraju płacą za walkę z wirusem. "Czy lekarstwo nie jest gorsze od choroby?" - pyta nowojorski dziennik.

"Trochę dziwna modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece"

Papież Franciszek po raz pierwszy w historii nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański z okna na placu Świętego Piotra. Z powodu epidemii koronawirusa zwrócił się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Jak powiedział, "trochę dziwna jest ta dzisiejsza modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece, ale ja was widzę, jestem blisko was". Zapewnił o modlitwie osoby zakażone koronawirusem, a także ogarniętą wojną Syrię.

Prezydent Piemontu zakażony koronawirusem

Alberto Cirio, prezydent włoskiego regionu Piemontu jest zarażony koronawirusem - podało biuro prasowe lokalnych władz w Turynie. Jak dodano, polityk czuje się dobrze i wykonuje obowiązki w izolacji.

Zamiast wody z kranu popłynęło wino

Awaria i wielkie zdziwienie mieszkańców. We włoskim miasteczku Castelvetro, niedaleko Bolonii, przez kilka godzin - zamiast wody - z kranu leciało wino. Według przedstawicieli lokalnej winnicy miało trafić bezpośrednio do butelek. Przez uszkodzony silos dostało się jednak do lokalnego źródła wody i tym samym trafiło do wielu domów.