"W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności"

- Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość - mówiła Batszewa Dagan, była więźniarka obozu, w swoim przemówieniu w trakcie głównych uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj - przestrzegał inny więzień obozu Marian Turski.

"Naszym obowiązkiem jest wiedzieć wszystko, aby móc powiedzieć wszystko"

- Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dodał, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

"Element naszej dobrej, wspólnej historii". Prezydent Duda z propozycją dla Zełenskiego

Zaproponowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy. - My jesteśmy braćmi i siostrami, o tym nigdy nie możemy zapominać - podkreślił Zełenski.

Prezydent o "wielkim ostrzeżeniu dla świata"

Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Dodał, że utworzone w byłym obozie koncentracyjnym muzeum to "świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata".

Pierwsze F-35 w Polsce na przełomie 2025 i 2026 roku. W piątek umowa na ponad 4,5 miliarda dolarów

W piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A dla Sił Powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Informację tę potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2030, ale pierwsze maszyny początkowo będą służyły do szkolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych. W bazach nad Wisłą F-35 mają wylądować na przełomie 2025 i 2026 roku.

Billie Eilish z pięcioma statuetkami. Grammy rozdane

Nastoletnia piosenkarka Billie Eilish znokautowała rywali podczas niedzielnej ceremonii rozdania nagród Grammy w Los Angeles. Zdobyła statuetki w zaliczanych do najważniejszych kategoriach: Album roku, Piosenka roku, Debiut, a także Nagranie roku oraz Album wokalny pop.

Wybory miały pomóc wyjść z kryzysu. Klęska opozycji

Według sondaży exit poll niedzielne wybory parlamentarne w Peru nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy, a klęskę poniosła posiadająca dotychczas większość Fuerza Popular (Siła Ludowa - FP). Przewodzi jej Keiko Fuijmori, córka byłego prezydenta Alberto Fujimori.

"Nowy spisek przeciwko Palestynie jest skazany na porażkę"

Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija oświadczył w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu "nie przejdzie". W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"O historii trzeba nam zawsze i wszystkim mówić jednym głosem"

Kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się w niedzielę wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w intencji ofiar tego niemieckiego obozu i ocalonych. - Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą - mówił w homilii biskup Piotr Greger.