Min. Legutko: W szkole potrzebne dyscyplina i szacunek

- Uczniowie i nauczyciele nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o poziom nauczania w polskiej szkole - mówi minister edukacji Ryszard Legutko na inauguracji roku szkolnego. W ten sposób potwierdza dość powszechną, choć zaskakującą opinię.

Kaczmarek nie był źródłem przecieku?

Nie mam stuprocentowej pewności, że Janusz Kaczmarek był źródłem przecieku w sprawie akcji CBA – powiedział minister koordynator specsłużb Zbigniew Wassermann w radiu RMF FM. Dodał, że takiej pewności nie ma również prokuratura.

Rosyjska cienka czerwona linia

- Plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej Europie i problem Kosowa, to dla Rosji "czerwone linie" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Lepper: Kilka razy zdradziłem żonę

- Kobiety chciały rozmawiać, alkohol ośmielał. Kilka razy zdradziłem żonę, nie były to jednak romanse, tylko chwilowe słabości - wyznaje były wicepremier Andrzej Lepper w "Super Expressie".

Pierwszy dzwonek w nowej szkole

Ponad 5,5 mln uczniów rozpoczyna dzisiaj nowy rok szkolny. Na swój pierwszy dzwonek czeka 376 tysięcy pierwszoklasistów, którzy prawdopodobnie najmniej odczują zmiany wprowadzone w szkołach. Pozostali uczniowie pewnie dłużej będą musieli przyzwyczajać się do mundurków szkolnych, a nauczyciele - do nowego kanonu lektur.

RPO przeciw ideologizacji w szkołach

Szkoła, tworzona w partnerskim dialogu z rodzicami, powinna umożliwiać młodzieży dostęp do najnowszej wiedzy oraz wychować ją na członków wspólnoty obywatelskiej; zarówno lokalnej, jak i państwowej. Uspołecznienie szkoły to najpewniejszy sposób na wyeliminowanie pokusy ideologizacji - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski na łamach "Rzeczpospolitej".

Uczniowie też wyjeżdżają do Londynu

Wyludniają się warszawskie szkoły, ale powodem nie jest niż demograficzny. Dzieci uczące się w nich emigrują za granicę - za swoimi rodzicami - alarmuje "Życie Warszawy".

Premier: Giertych jest już szefem czterech partii

- To co można było zrobić dla Polski w tej koalicji, to żeśmy zrobili, ale tak dalej już się nie da - mówi premier w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" i tłumaczy, że Samoobrona z LPR utraciły już zdolność koalicyjną z PiS. - Roman Giertych stanął na czele całej opozycji - mówi premier.

Sondaż: Polacy wierzą w istnienie "układu"

Ponad połowa (52 proc.) Polaków uważa, że informacje prokuratury o powiązaniach Janusza Kaczmarka, Konrada Kornatowskiego i Jaromira Netzla dowodzą istnienia "układu", o którym mówią politycy PiS - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

Marcinkiewicz sam będzie się tłumaczył premierowi

- Wystąpienia Premiera Jarosława Kaczyńskiego na mój temat traktuję z całą powagą i postaram się wyjaśnić wszystko bez pośrednictwa mediów - zapowiada Kazimierz Marcinkiewicz na swoim blogu w onet.pl. i oznajmia, że nie będzie komentował publicznie sytuacji kraju, do czasu ukończenia swojej książki.

Krauze interweniował u prezydenta podczas akcji ABW?

- Interwencja ABW w naszym biurze rzeczywiście była, Ryszard Krauze rzeczywiście dzwonił do prezydenta - potwierdza doniesienia "Gazety Wyborczej" współpracownik biznesmena. Nie chce jednak sprecyzować, czy rozmowa odbyła się w obecności funkcjonariuszy. Zapewnia jednak, tak jak i kancelaria prezydenta, że rozmowa nie miała wpływu na zachowanie funkcjonariuszy.

"Przecieku nie wypuścił Kaczmarek, tylko samo CBA"

Roman Giertych dowodzi, że Janusz Kaczmarek nie mógł być źródłem przecieku. - 6 lipca koło godziny 11, tuż przed akcją CBA spotkałem się w Sejmie z Andrzejem Lepperem - powiedział w TVN24 Roman Giertych. - Zdradził mi wtedy takie szczegóły dotyczące tej akcji, o jakich nie mógł mu opowiedzieć Kaczmarek - tłumaczy Giertych.

Wczasowicze nie dali się zaskoczyć korkom

Nie sprawdziły się przewidywania policjantów, którzy zapowiadali znaczny wzrost ruchu wieczorem. W ostatni dzień wakacji kierowcy nie stoją w gigantycznych korkach, przede wszystkim dlatego, że nie odkładali powrotu na ostatnią chwilę.

Groźny wypadek autobusu miejskiego w Warszawie

Trzynaście osób jest rannych, w tym trzy ciężko po wypadku autobusu miejskiego na stołecznych Bielanach, na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Horacego. Życiu żadnego z rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ziobro: "Przyjdzie czas na kolejne materiały"

Było prawdopodobieństwo zatrzymania wicepremiera rządu. Tylko szef MSWiA mógł zdecydować o zdjęciu ochrony BOR - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro, dlaczego Janusz Kaczmarek został poinformowany przez ministerstwo sprawiedliwości o akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Krasilica, co "daje krzepę i krasi lica"

Gdzie można prosto z rurki spróbować słynnej łąckiej śliwowicy? Tylko u górali z Łącka koło Nowego Sącza. Jak co roku, we wrześniu, sadownicy z tego rejonu obchodzą Święto Śliwowicy - śliwowicy, uznanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za "niematerialne dobro kultury".

SLD: Ziobro ma chore pomysły

Zbigniew Ziobro traci zimną krew i atakuje wszystkich na oślep, uderza w partie opozycyjne, które doprowadzą do upadku PiS-u - stwierdził w TVN 24 Grzegorz Napieralski z SLD. - Działania PiS to "pic na wodę fotomontaż" - wtórował Sławomir Nowak z PO.

Kaczmarek: są dowody na moją wiarygodność

- Istnieją dowody, które potwierdzają moją wiarygodność - zapewnia Janusz Kaczmarek. Dodaje, że wskazał już sejmowej speckomisji gdzie można je znaleźć. Były szef MSWiA domaga się komisji śledczej w sprawie akcji CBA.

Polityka, kłamstwa i taśmy wideo

Piątkowa konferencja prokuratury i ujawnienie dowodów, mających świadczyć o winie Janusza Kaczmarka wciąż wywołuje duże emocje. Część opozycji ma zastrzeżenia co do roli Zbigniewa Ziobry w całej sprawie.

Poznańska pyra ma swój pomnik

Poznań ma od soboty nowy pomnik. Waży on 5 ton, a jego odsłonięcie było jedną z atrakcji Dni Pyrlandii - dwudniowego festynu miejskiego.

Święto miodu w Przelewicach

W Przelewicach w zachodniopomorskiem w niedzielę drugi dzień Święta Miodu. Pszczelarze nie tylko z tego regionu oferują różnorodne gatunki miodów oraz wyroby z wosku.

Rodziny zabitych jadą na cmentarz w Miednoje

Siedem lat temu w Miednoje koło Tweru w Rosji otwarto cmentarz polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina. W niedzielnych obchodach rocznicy wezmą udział rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.

Warszawa Singera wraca na tydzień

Koncertem kantora Josepha Malovany'ego z Nowego Jorku oraz jego studentów i chóru kantorów "Hasidic Cappella" z Moskwy rozpoczyna się w niedzielę IV edycja warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Premier: poprzyjcie nas

Wszechogarniająca korupcja i metody, jakimi walczy z nią rząd - to główne tematy orędzia Jarosława Kaczyńskiego. Premier zaapelował do Polaków o poparcie w tej walce.