Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Szpyrkę. - Sprawa dotyczy korupcji w śląskiej służbie zdrowia - powiedziała portalowi tvn24.pl rzecznik Agencji Magdalena Stańczyk.
Osoby nielegalnie próbujące przekroczyć granicę imają się różnych sposobów, by to uczynić. Lubelscy celnicy zatrzymali człowieka, który chciał przekroczyć granicę chowając się w... torbie podróżnej pasażerki pociągu.
Na rok i 2 miesiące więzienia skazał sąd b. komendanta głównego policji gen. Antoniego Kowalczyka za niedopełnienie obowiązku służbowego, fałszywe zeznania i zatajanie prawdy w związku z tzw. aferą starachowicką. Sam Kowalczyk zapowiada, że odwoła się od tego nieprawomocnego jeszcze wyroku.
Podejrzany o korupcję burmistrz Helu Mirosław W. jeszcze w poniedziałek opuści areszt za kaucją. Zdaniem prokuratury nie ma już obawy, że zatrzymany podczas przyjmowania łapówki urzędnik będzie mataczył w śledztwie. W tej samej sprawie korupcyjnej zarzuty ma też b. posłanka PO Beata Sawicka.
- Ci ludzie przyjechali żeby nas zniszczyć - twierdzą mieszkańcy afgańskiej wioski Nanghar Khal, ostrzelanej w sierpniu przez polskich żołnierzy. Do świadków tragedii dotarli reporterzy "Superwizjera" TVN.
Prokuratura w Grudziądzu wydała nakaz tymczasowego aresztowania pielęgniarki podejrzewanej o podawanie pacjentom leków bez ich wiedzy. Zamiast szczepionki na zwykłą grypę, na pacjentach testowane były szczepionki przeciwko ptasiej grypie.
Prawie 6 ton drobiu z dwóch warmińsko-mazurskich ferm, gdzie wykryto ptasią grypę wywieziono już do spalarni. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo rozpoczęły kontrole innych ptasich ferm i podkreślają, że ludzie nie mają powodów do obaw.
Z sejmowych ław przesiadł się... do maszyny do szycia, a zamiast wygłaszać polityczne przemówienia... zaśpiewa. Jan Rokita wraca, choć na razie nie do polityki. Na występ w nietypowej roli dał się namówić Szymonowi Majewskiemu.
Od decyzji o wycofaniu polskich wojsk z Iraku nie ma odwrotu - powiedział w RMF FM minister obrony Bogusław Klich. I dodał: - Obiecaliśmy to w kampanii wyborczej. Taka jest też wola wola Polaków.
Były szef MON Aleksander Szczygło może wystąpić do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie obecnego wiceministra obrony gen. Piotra Czerwińskiego. Na antenie "Trojki" powtórzył, że przeciw Czerwińskiemu toczą się postępowania prokuratorskie, które trzeba wyjaśnić.
Szef MSZ Radosław Sikorski za konflikt z prezydentem Lechem Kaczyńskim wini urzędników. Do Anny Fotygi apeluje zaś w Polskim Radiu: - Powinna zdefiniować swoją rolę: czy jest szefową kancelarii ponadpartyjnego prezydenta, czy ministrem spraw zagranicznych na wygnaniu.
Sądy 24-godzinne, w kształcie zaproponowanym przez byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, przestaną istnieć - zapowiada minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski na łamach "Życia Warszawy". - Kosztują za dużo, a stają przed nimi głównie pijani kierowcy - tłumaczy.
Współczesna 60-latka z trwogą słucha debat o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Przeraża ją perspektywa dodatkowych pięciu lat pracy. Jednak w przyszłości Polki po 60. roku życia będą realizować się i w pracy, i w domu, a przechodzenie na emeryturę nie będzie już tak oczywiste - pisze "Dziennik".
B. minister rolnictwa Andrzej Lepper nagrody przyznawał wszystkim po kolei, bez weryfikacji, czy się komuś należały, czy nie. Z kontroli wynika, że nie trzeba było nawet uzasadniać wniosku, by nagrodę dostać - donosi "Rzeczpospolita".
Po raz pierwszy w historii Centralnego Biura Antykorupcyjnego agenci zatrzymali własnego funkcjonariusza. Jerzego P. aresztowano miesiąc temu. W mieszkaniu agenta znaleziono rzeczy i dokumenty będące dowodami w sprawie o porwanie, którą prowadził jeszcze jako funkcjonariusz policji - pisze "Newsweek".
W przeddzień Barbórki – tradycyjnego święta górników, na Śląsk przyjedzie premier Donald Tusk. Szef rządu odwiedzi kopalnię "Bobrek-Centrum" w Bytomiu, zjedzie na dół, aby zobaczyć pracę górników przy ścianie wydobywczej, a potem spotka się z kończącą i rozpoczynającą zmianę załogą kopalni.
- Samoobrona została odrzucona przez wyborców. Straciła swoją zdolność koalicyjną - ocenił Krzysztof Filipek, do niedawna członek prezydium Samoobrony, obecnie założyciel nowej Partii Regionów. Z tą opinią polemizował Janusz Maksymiuk, nadal członek Samoobrony. Obaj politycy byli gośćmi "Magazynu 24 Godziny".
- Drobne pomyłki nie powinny być przedmiotem takich reakcji – tak podsumował "aferę" z nieudaną wizytą szefa MSZ u prezydenta Adam Szejnfeld (PO). Emocje wywołała zaś wymiana kadr w MON. – Szczygło oszalał, krytykując nominację gen. Bojarskiego - stwierdził Marek Siwiec (SLD).
Wietrzna noc czeka mieszkańców województw: zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Meteorolodzy ostrzegają przed porywistym wiatrem i radzą dokładne zamykanie drzwi i okien.
- Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że ktoś się zarazi ptasią grypą. Nie ma więc potrzeby ujawniać listy sklepów, gdzie sprzedawano podejrzane mięso – zapewnia wojewoda pomorski Roman Zaborowski. Część potencjalnie zarażonych indyków trafiła do lodówek mieszkańców Trójmiasta.
Poza Sejmem, ale nie poza polityką - Andrzej Lepper znów przypomniał o sobie i swojej partii. Skrytykował stosunki rządu z prezydentem, zaapelował o zwiększenie środków na rolnictwo i zapewnił, że po przegranych wyborach nie ma masowych odejść z Samoobrony.
- Wszystko według zasady stołki, stołki, stołki... Przedmiotem zainteresowania PiS zawsze była polityka kadrowa - taka była reakcja szefa MON Bogdana Klicha na krytykę ze strony PiS dotyczącą zmian personalnych w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W ostatnią sobotę w 175 wypadkach zginęło 30 osób, a 215 zostało rannych, zatrzymano prawie 600 pijanych kierowców. Był to jeden z najtragiczniejszych dni tego roku na polskich drogach - alarmuje policja.
Prawo i Sprawiedliwość chce zwołania wspólnego posiedzenia komisji obrony i spraw zagranicznych – zapowiedzieli posłowie Paweł Kowal i Aleksander Szczygło. Ich partia chce w ten sposób wyjaśnić plany rządu w sprawie polityki zagranicznej.
-To nie ja powinienem przepraszać prezydenta, tylko urzędnicy jego Kancelarii, za to, że nie podali Lechowi Kaczyńskiemu proponowanych przeze mnie terminów spotkań - przekonuje szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Nieprzychylne media oraz brak doświadczenia i nadmierny temperament niektórych polityków - to, według prezydenta Lecha Kaczyńskiego, główne przyczyny porażki Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach. W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prezydent po raz pierwszy analizuje przyczyny przegranej PiS.
Najprawdopodobniej w poniedziałek zostanie odwołany zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking - informuje Radio Zet. Szef resortu sprawiedliwości czekał z dymisją na powrót Engelkinga ze zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie prokuratora kończy się na początku tygodnia.
- Do rozmowy ministra Radosława Sikorskiego z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pewno dojdzie w przyszłym tygodniu - poinformował w programie TVN "Kawa na ławę" Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta. Prezydent spotka się też z premierem Donaldem Tuskiem.
Do spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szefa MSZ Radosława Sikorskiego dojdzie bardzo szybko - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak w Radiu Zet.
- Nie ulega wątpliwości, że wygra Jedna Rosja - taki wynik wyborów typuje Jacek Mojkowski z tygodnika "Forum". Według niego, te wybory to wstęp do rozwiązania największej zagadki 2008 roku – w jaki sposób Władimir Putin przekaże władzę jednocześnie ją zachowując.