"Palikot czuje się bezkarny"

Maria Nowińska, była żona Janusza Palikota przerywa milczenie. Jak mówi - "ma dość czytania o sobie kłamstw". Jednak w rozmowie z "Dziennikiem" mówi nie tyle o sobie, co o swoim byłym mężu. - Gdyby nie zaplecze finansowe pana Palikota, to jego wybryki nie byłyby tolerowane. On o tym wie, dlatego czuje się bezkarny - Nowińska na Palikocie nie zostawia suchej nitki.

„Premier był w złej formie”

Różnica zdań w sprawie dotacji dla partii nie zakończy koalicji – przekonywał Sebastian Karpiniuk w „Magazynie 24 godziny”. PO i PSL poprą projekt SLD. – To sprawiedliwe rozwiązanie. Ograniczamy się, ale demokratycznie - uważa Ryszard Kalisz.

Jak emeryci i studenci kochają posła Platformy

- Emeryt wyciągnął 20 tysięcy, żeby wpłacić na kampanię Janusza Palikota? - Być może dostał to od swoich dzieci, które nie chciały tego robić z różnych powodów. Poprosiły ojca, matkę, czy właśnie dziecko, żeby dokonał tej wpłaty, skoro tak kocha Palikota - mówi poseł PO Janusz Palikot w "Kropce nad i" o finansowaniu swojej kampanii wyborczej z 2005 roku. - Nie znam tych ludzi (...) dostaję od nich tysiące listów.

Kurski: nie mamy Misiaków, potrzebujemy dotacji

Sporów o dotacje dla partii ciąg dalszy. – PO nie potrafi żyć w standardach demokratycznego państwa. To chore – ogłosił w "Faktach po faktach" Jacek Kurski. – PiS jest nieporadne i niezdolne, dlatego sięga po państwowe pieniądze – odparował Stefan Niesiołowski.

17 posłów od spraw finansowania partii

Sejm powołał nadzwyczajną komisję, która zajmie się projektem Lewicy ws. ograniczenia budżetowego finansowania partii politycznych. Na jej czele stanął zaś szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Pierwsze posiedzenie komisji - jeszcze w czwartek.

"Panie Kurtyka, pan jest chory"

Lech Wałęsa odpowiada na list prezesa IPN Janusza Kurtyki. - Pan jest niepoważny albo chory, albo nie nadaje się na to stanowisko. A pisze pan bzdury – stwierdził były prezydent. Zasugerował też, że następnym krokiem IPN będzie podrabianie dokumentów na jego temat.

Wyrok za katowanie kolegi

Nieletni sprawca pobicia 14-latka - decyzją sądu - trafił na trzy miesiące do schroniska dla nieletnich. O sprawie stało się głośno, kiedy media ujawniły drastyczne nagrane wideo. Widać na nim, jak 16-letni Daniel B. katuje młodszego kolegę. Taka dramatyczna scena rozegrała się w Pogotowiu Opiekuńczym w Elblągu

W Warszawie opalisz się nago

Już wkrótce w Warszawie może powstać całkiem legalna plaża dla nudystów. Radny Lewicy Sebastian Wierzbicki złożył w czwartek interpelację do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Domaga się w niej utworzenia takiego właśnie miejsca.

Za starzy, by dostać 60 tys.

Czy specustawa stoczniowa chroni pracowników? Na pewno nie wszystkich. Okazuje się, że zatrudnieni w stoczni emeryci otrzymają odszkodowanie, o ile nie ukończyli 65. roku życia. A dwóch cenionych przez firmę fachowców, mimo 40-letniego stażu pracy, nie dostanie nic. Bo lat mają więcej, niż ustawa przewiduje.

Prof. Ceynowa: Nie byłem Jamesem Bondem SB

Towarzyski, inteligentny, ale przede wszystkim pozytywnie nastawiony do współpracy – taki miał być według pracownika SB TW o ps. "Lek". W archiwach IPN odnalazła się niedawno jego charakterystyka. Dotarliśmy do niej. Informacje, które zawiera, dotyczące m.in. wieku, wykształcenia, przebiegu kariery zawodowej, zgadzają się z życiorysem b. rektora UG Andrzeja Ceynowy, który procesuje się z "Wprost" o nazwanie go agentem. – Nigdy nie współpracowałem z SB - stwierdza kategorycznie w rozmowie z nami profesor.

Karnowski: nie ma nagrania, umorzyć śledztwo

Jacek Karnowski złoży wniosek o umorzenie śledztwa we własnej sprawie oraz skargę na działanie prokuratury w Trybunale w Strasburgu. Powód? Śledczy mają tylko kopię nagrania rozmowy biznesmena Sławomira Julke z prezydentem Sopotu.

Rozwiąż test szóstoklasisty

Ponad 400 tys. uczniów napisało dzisiaj swój pierwszy poważny test na zakończenie szkoły podstawowej. W 12,5 tys. szkół podstawowych w całej Polsce szóstoklasiści pisali tzw. test kompetencyjny. Poniżej cały test - zobacz co muszą wiedzieć szóstoklasiści.

2 mln za zamianę niemowląt

Zapadł wyrok w precedensowej sprawie o zamianę przed laty niemowląt w szpitalu. Warszawski sąd przyznał rodzinom zamienionych dzieci łącznie 1 mln 900 tys. zł zadośćuczynienia plus odsetki. - Czujemy ulgę, że wreszcie ten horror się skończył - mówiły po ogłoszeniu wyroku poszkodowane rodziny.

Premier o IPN: będzie zmiana

Dla IPN konsekwencje najnowszej biografii Lecha Wałęsy są coraz poważniejsze: premier zapowiedział nowelizację ustawy o Instytucie. - Nie stać nas na to, żeby takie instytucje niszczyły narodową legendę. To uderza w pozycję Polski – uważa Donald Tusk. Szczegóły projektu poznamy w sobotę.

Krzyki i oskarżenia. W Sejmie awantura o pieniądze

Najpierw była awantura i krzyki, a później głosowanie, w którym Sejm odrzucił projekt PO. Przewidywał on zawieszenie finansowania partii politycznych z budżetu. Projekt odrzucili zgodnie posłowie PiS, SLD i PSL. - To rozpaczliwa próba obrony stanu posiadania - powiedział premier Donald Tusk. Politycy PO zapowiedzieli już, że skoro ich projekt przepadł, to poprą projekt Lewicy.

Mali pacjenci ewakuowani z "Korczaka"

Koniec protestu rodziców w łódzkim szpitalu im. Korczaka. Po trwającym ponad dobę sporze doszło do porozumienia. Troje dzieci wymagających opieki szpitalnej przewieziono do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Do pokrycia kosztów pobytu pacjentów i ich rodziców zobowiązała się dyrekcja "Korczaka".

Rektor UJ: kontrolerów przyjmiemy jak przyjaciół

Profesorowie będą się tłumaczyć za Pawła Zyzaka, autora kontrowersyjnej książki o Lechu Wałęsie. Minister nauki Barbara Kudrycka zdecydowała o kontroli na Wydziale Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Każdą kontrolę przyjmujemy jak przyjaciół - zapowiada rektor UJ prof. Karol Musioł. Dodaje, że minister, jeśli ma wątpliwości, ma prawo je wyjaśnić.

Lipiec oskarżony o wzięcie ćwierć miliona łapówek

Powoływanie ludzi na państwowe stanowiska za pieniądze, fikcyjne zatrudnienia oraz przyjęcie ponad ćwierć miliona łapówek. Właśnie takie praktyki - według prokuratora - stosował były minister sportu w rządzie PiS, Tomasz Lipiec. Oskarżony zapowiedział już, że wyjaśni to wszystko przed obliczem Temidy.

Śnieżka bez dysku

Na Śnieżce rozpoczęła się rozbiórka górnego dysku Obserwatorium Meteorologicznego czyli części, która w połowie marca zawaliła się pod naporem śniegu i wiatru. - Dysk nie zostanie on zrekonstruowany - mówi rzecznik IMGW Łukasz Legutko.

Wałęsa odpowie Kurtyce

Będzie odpowiedź Lecha Wałęsy na list prezesa IPN. Janusz Kurtyka tłumaczy w nim sprawę publikacji Pawła Zyzaka, dodając, że Lech Wałęsa pozostaje dla niego przywódcą polskiej drogi do wolności. Tymczasem Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO, zapowiedział w czwartek rano w RMF FM, że w ciągu kilku tygodni do Sejmu trafi nowela ustawy o IPN, która będzie pozwalała m.in. zmienić Kolegium IPN i szefa Instytutu.

Komorowski odwołał konferencję z powodu Wałęsy

Bronisław Komorowski odwołał zaplanowaną na sobotę konferencję z okazji 20. rocznicy podpisania porozumień Okrągłego Stołu. Powodem jest zapowiedziana nieobecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Pitbull pogryzł dziewczynkę

9-letnia dziewczynka została pogryziona przez mieszańca pitbulla. Do wypadku doszło w środę wieczorem w jednej z kamienic w centrum Kalisza. Dziecko trafiło do szpitala z licznymi poważnymi ranami. Miało m.in. odgryzione lewe ucho. Pies był szczepiony.

"Dziś to On jest ze mną, a nie ja z nim"

Ostatnie słowa Jana Pawła II nagrał, ale od czterech lat ani razu ich nie odtworzył. Dlaczego? - Bo one i tak brzmią w moich uszach. Czasem przecież tak jest, że ma się coś w sercu i nie chce się tego uzewnętrzniać - mówił Katarzynie Kolendzie-Zaleskiej kardynał Stanisław Dziwisz. Ten, który całe swoje życie był przy ramieniu papieża-Polaka, czuje dziś, że z opiekującego stał się tym opiekowanym. - Doświadczam tego na każdym kroku. W tej chwili to On jest ze mną, a nie ja z nim - dodał kardynał.

Po burzy PSL się burzy

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - to powiedzenie pasuje idealnie do burzy, która przeszła nad Sejmem przy okazji głosowania ws. projektu PO o zawieszenie finansowania partii w budżetu. Donald Tusk ostro skrytykował PiS, SLD i PSL, które się temu sprzeciwiają. PSL już zastanawia się czy sporna kwestia partyjnych pieniędzy zakończy koalicję z PO. - Będziemy dyskutować nad jej sensem. Jestem przygnębiony słowami premiera. Chyba czuje, że przegiął - komentował Eugeniusz Kłopotek z PSL.

PSL odrzuci projekt PO

PO zyskała na czasie, ale czy udało jej się przekonać koalicjanta do poparcia projektu ustawy zawieszającego na dwa lata subwencje dla partii? Okaże się w czwartek - Sejm zajmie się rano wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu autorstwa Platformy. Domaga się tego PiS i Lewica. Eugeniusz Kłopotek z PSL nie ma jednak wątpliwości - Będziemy głosować przeciwko.

Gabinet cieni PiS nie zaskakuje

Trwają prace nad wytypowaniem członków gabinetu cieni Prawa i Sprawiedliwości, pisze "Rzeczpospolita". Gazeta twierdzi, że ustaliła już listę kandydatów na rządowe stołki. Listę, w której nikt nie zaskakuje czyli... PiS na bis.

Dziury w asfalcie? Winny kalendarz

Chociaż jak twierdzą specjaliści, polski asfalt pod względem używanych materiałów nie ustępuje temu na Zachodzie, jest dziurawy jak ser szwajcarski. Dlaczego? Otóż winny jest zły harmonogram prac drogowych, pisze "Metro".

Lustracji Kwaśniewskiego ciąg dalszy

Janusz Kurtyka zapowiada opublikowanie nowych materiałów, które mają potwierdzać, że TW "Alkiem" był Aleksander Kwaśniewski. W 2000 roku Sąd Apelacyjny na podstawie dostępnych wtedy dokumentów z IPN uznał, że "zabezpieczenie operacyjne" w materiałach służby bezpieczeństwa i późniejsza zmiana jego kwalifikacji na "tajnego współpracownika" o pseudonimie "Alek" dotyczą Aleksandra Kwaśniewskiego. Sąd zaznaczył jednak, że nie ma możliwości sprawdzenia, czy zakwalifikowanie go jako TW było zgodne ze stanem rzeczywistym. Czy nowe dokumenty Instytutu to udowodnią?

Szef policyjnych związków przeciwko PO

Nie głosujcie na Platformę - wzywa szef związków zawodowych policji Antoni Duda. Funkcjonariusze mają w ten sposób "wypełnić swój patriotyczny obowiązek", przeciwstawiając się reformom PO w służbach mundurowych.

Nowe fakty o samolotach CASA

Tydzień przed katastrofą wojskowego samolotu CASA 019 w Mirosławcu bliźniacza maszyna miała poważne kłopoty z silnikiem. Armia nie ujawniła tego faktu – i nikt nie podjął decyzji o wstrzymaniu lotów CASAMI. Czy to mogło zapobiec wypadkowi od Mirosławcem?