"Tybet płonie" w Warszawie

Kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę w obronie Tybetu. Najpierw złożyli kwiaty na rondzie Tybetu pod tablicą upamiętniającą powstanie tybetańskie, potem demonstrowali przed ambasadą Chin. Przynieśli transparenty z hasłem "Tybet płonie. Mamy dość".

"Nie chcemy atomu w naszym domu"

Żółte beczki symbolizujące odpady radioaktywne przynieśli w sobotę przed Kancelarię Premiera działacze Zielonych 2004 w ramach akcji "Nie chcemy atomu w naszym domu". Akcja zorganizowana została w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy w japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

"My, masoni, rozmnażamy się tak, jak duchowieństwo"

Sekretny uścisk ręki, białe rękawiczki czy charakterystyczny fartuch - to tylko niektóre z symboli, używanych podczas obrzędów przez masonerię. Ich działalność wywołuje sensacje, a wszelkie zwyczaje znane są jedynie zamkniętym, wewnętrznym kręgom. Dla nas polscy masoni uchylili rąbka swojej tajemnicy.

Zderzenie busa i osobówki. W akcji śmigłowiec

Trzy osoby zostały ranne w zderzeniu busa i samochodu osobowego, do którego doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Rusiec (powiat pruszkowski, woj. mazowieckie). Informacje oraz zdjęcia z miejsca wypadku otrzymaliśmy od naszych internautów.

Wycięli 4 tysiące drzew

Dobiega końca wycinka drzew i krzewów po praskiej stronie Wisły. Wszystko w ramach oczyszczania terenów zalewowych. W sumie pod topór poszło 4 tysiące drzew między mostem Grota Roweckiego a mostem Siekierkowskim.

Wybuch gazu w Kole. Ranni

Dwie osoby trafiły do szpitala po wybuchu gazu w bloku mieszkalnym w Kole (woj. wielkopolskie), do którego doszło w sobotę w nocy. Na czas zdarzenia z budynku ewakuowano 25 osób.

Koniec z chorowaniem i podróżami

Nie mogą chorować, podróżować, nawet rodzenie dzieci trzeba precyzyjnie rozplanować... W koalicji PO-PSL, której sejmowa przewaga od wczoraj nieco stopniała, dyscyplina to rzecz święta. Żartów nie ma, bo historia naszego parlamentaryzmu już nie raz pokazała, że brak jednego głosu może wiele popsuć... a nawet obalić rząd.

Matiz zawisł na barierkach

Kierowca Daewoo Matiza trafił do szpitala w wyniku kolizji na ul. Paderewskiego w Przemyślu. Samochód wypadł z jezdni i zatrzymał się na barierkach schodów. Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór.

Po chłodnej nocy ciepły dzień

W sobotę znaczny obszar Polski znajdzie się pod wpływem frontu atmosferycznego. Oznacza to opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem. Dodatkowo powieje umiarkowanie i silnie, zwłaszcza na Wybrzeżu, a biomet będzie niekorzystny.

Kard. Dziwisz poprosił o lustrację

Kardynał Stanisław Dziwisz poprosił IPN o lustrację w związku z sugestiami jakoby miał współpracować z komunistycznymi służbami. Okazało się, że był obiektem inwigilacji - informuje "Rzeczpospolita".

Arabski ubolewa nad kontrolą NIK

Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski wyraził ubolewanie nad sposobem prowadzenia kontroli NIK ws. lotów VIP-ów oraz informowania o jej ustaleniach. Jak zaznaczył w oświadczeniu, zamieszczonym w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "w ocenie Kancelarii, Najwyższa Izba Kontroli nie przeanalizowała w sposób wnikliwy i rzetelny licznych zastrzeżeń zgłoszonych przez szefa KPRM w toku wielomiesięcznej kontroli".

Brudziński: Rozumiem, że winny Błaszczak i Kaczyński?

- Wiem jedno, tragedia wydarzyła się za rządów pana premiera Donalda Tuska - mówił w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Joachim Brudziński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości powtórzył też słowa szefa swojego klubu Mariusza Błaszczaka, który stwierdził, że katastrofa pod Smoleńskiem była wynikiem "wojny" prowadzonej przez rząd Donalda Tuska z kancelarią prezydenta. Dodatkowo, w opinii Brudzińskiego, zwracając uwagę na błędy popełnianie przy planowaniu wizyt w latach 2005-2007, "przerzuca się odpowiedzialność" za katastrofę na PiS.

"Procedur nie ma tam, gdzie wkrada się polityka"

- W wielu dziedzinach w Polsce bądź nie ma procedur, bądź nie są przestrzegane, szczególnie tam, gdzie wkrada się polityka - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (SLD), odnosząc się do raportu NIK, w którym stwierdzono, że przy organizacji lotów do Smoleńska "brakowało spójnego systemu procedur, a istniejące przepisy były w wielu wypadkach lekceważone". Dla Kalisza apogeum naruszania procedur była walka agrarna między PiS a PO. Zgodził się z tym Ludwik Dorn, (Solidarna Polska) jednak, jak podkreślił, "uderzenia były tylko z jednej strony".

21-latek wjechał w tira. Zginął na miejscu

21-letni kierowca zginął na miejscu w wyniku zderzenia z Tirem, do którego doszło w Szebniach (woj. podkarpackie, droga krajowa nr 28 na odcinku Jasło-Krosno). Według wstępnych ustaleń policji, kierowca osobówki zjechał swoim autem na lewy pas i wjechał wprost pod prawidłowo jadącą ciężarówkę.

"Nie jestem rozczarowany. I tak wolałem prezydenta"

- Nie jestem rozczarowany. I tak wolałem prezydenta - dość bezpośrednio skomentował brak rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem przebywający z wizytą w Polsce Francois Hollande, kandydat lewicy w wyborach prezydenckich we Francji. Polityk zamiast z premierem rozmawiał z Bronisławem Komorowskim o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i pakcie fiskalnym, który jego zdaniem wymaga zmian. Hollande wcześniej spotkał się też z szefem SLD Leszkiem Millerem.

Runął pustostan w Świebodzicach. Nie ma ofiar

Nikt nie ucierpiał w wyniku zawalenia się hali produkcyjnej po byłych zakładach Silena w Świebodzicach (dolnośląskie). Początkowo ekipy ratunkowe poszukiwały czterech osób, które mogły znaleźć się pod gruzami. Informację o nich przekazali świadkowie katastrofy. Jak poinformował tvn24.pl rzecznik prasowy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - Krzysztof Gielsa policji udało się ustalić personalia zaginionych. - Okazało się, że wszyscy są bezpieczni w domach - powiedział strażak.

MSZ "nie zgadza się ze stwierdzeniem" w raporcie NIK

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych (...) nie zgadza się ze stwierdzeniem użytym w raporcie, że MSZ otrzymał od strony rosyjskiej jedynie telefonicznie zgodę na przelot i lądowanie rządowego samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku oraz że nikt z polskich urzędników nie był w posiadaniu zgody dyplomatycznej (w formie pisemnej noty) na przelot i lądowanie" - czytamy w komunikacie MSZ wydanym w reakcji na raport NIK, w którym stwierdzono, że do lotu prezydenckiego samolotu tamtego dnia "w ogóle nie powinno dojść". "Wskazywanie przez NIK, że zgoda dotyczyła jedynie przelotu, a nie lądowania, może skutkować błędnym interpretowaniem takiego stwierdzenia przez odbiorców" - stwierdza w jednym z listów do prezesa NIK Radosław Sikorski.

Zmarł ranny górnik

26-letni górnik, najciężej ranny w wyniku czwartkowego tąpnięcia w kopalni "Marcel" w Radlinie koło Rybnika, zmarł w piątek szpitalu w Jastrzębiu Zdroju, do którego trafił z urazem głowy - potwierdził rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Chcą wlepić mandat Wałęsie

Policja w Sierpcu wystąpiła za pośrednictwem Komendy Głównej Policji do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności europosła PO Jarosława Wałęsy. Chodzi o wykroczenie drogowe w związku z wypadkiem w 2011 r.

Był pasażerem, zarządzał akcją tuż po zderzeniu

Za bohaterską postawę i dzielność podziękował st. sierż. Dominikowi Kasoniowi małopolski komendant policji Mariusz Dąbek. Policjant był pasażerem jednego z pociągów, który zderzył się czołowo z innym pod Szczekocinami. Funkcjonariusz zaraz po katastrofie rozpoczął koordynowanie akcją ratowniczą i uczestniczył w ratowaniu innych pasażerów.

"Gigantyczne tąpnięcie" u Palikota

- Jesteśmy dziś świadkami początku końca Ruchu Palikota. Dziś nastąpiło gigantyczne tąpnięcie w okręgu nr 36 [kaliskim - red.] - oświadczył Łukasz Waniak, dotychczasowy wiceprzewodniczący RP w okręgu ogłaszając przejście ok. 40 działaczy Ruchu Palikota z regionu kaliskiego do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Siedmioro z nich poinformowało o tym dziennikarzy na konferencji prasowej w Kaliszu. Jednak, jak zapewnia rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek, "Ruch Palikota ma się dobrze": - Nie zwijamy się.

Mistrzowie szybkiego cięcia

"Złota siekiera" jedzie do Lipowca w Warmińsko-Mazurskim. To tam mieszka najlepszy drwal w województwie, który w piątek wygrał z 11 rywalami w zawodach zorganizowanych przez Nadleśnictwo Spychowo. Była ścinka, okrzesywanie, dokładność przerzynki i przygotowanie pilarki do pracy, czyli testy ze wszystkich umiejętności, które sprawiają, że pracę pilarza wykonuje się szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Owsiak dziękuje TVN24

Pamiątkowy medal z podziękowaniem za współpracę otrzymała stacja TVN24 od Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Nagrodę odebrał zastępca redaktora naczelnego, Michał Samul.

Ukradli 1,5 tony masła

Pięciu pracowników jednej z podwarszawskich firm ukradło z niej ponad 1,5 tony masła. Czterech z nich dobrowolnie poddało się każe roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Piątemu grozi za kradzież do pięciu lat więzienia.

"Lista przesłuchanych będzie bardzo, bardzo długa"

W przyszłym tygodniu zostanie opracowany szczegółowy plan śledztwa wszczętego po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformował w piątek Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury. Plan określi m.in. jacy biegli zostaną powołani do wyjaśnienia przyczyn katastrofy oraz uwzględni liczbę osób, które zostaną przesłuchane w tej sprawie. - Na pewno ta lista będzie bardzo, bardzo długa - dodał Ozimek.

Policjantki wiatropylne? Szef związkowców złożył rezygnację

- Trudno mi uwierzyć, że ktoś, a zwłaszcza inny policjant, mógł coś takiego publicznie powiedzieć. To niesprawiedliwa opinia, poniżej krytyki - oceniła na antenie TVN24 Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiej policji. Inne policjantki mówią wprost: żenada. To reakcja na słowa szefa związkowców opolskiej policji Ignacego Krasickiego, który wywiadzie dla lokalnego radia stwierdził, że "policjantki są wiatropylne, zachodzą w ciążę i już po służbie". Dziś szef związków złożył rezygnację.

Raport NIK. "Zaniedbania wszystkich rządów" czy Tuska?

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił w piątek w Sejmie, że raport NIK "rozmywa odpowiedzialność" za katastrofę prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. - Różnica podstawowa między rządem naszym, a Donalda Tuska polegała na tym, że nasz rząd nie prowadził wojny z prezydentem, a rząd Donalda Tuska taką wojnę prowadził - podkreślił. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska z PO stwierdziła, że zaniedbania, na które wskazuje dokument, "to wieloletnie zaniedbania wszystkich kolejnych rządów".

Krytykuje za retusz w reklamach, sama się "upiększa"

Katarzyna Piekarska protestuje przeciwko wprowadzaniu w błąd konsumentów przez retuszowane reklamy, jednak sama nie stroni od zamieszczania "podrasowanych" zdjęć. Jedno z nich możemy obejrzeć na facebookowym profilu wiceszefowej SLD. - To zdjęcie jest zrobione przez profesjonalnego fotografika i jest nie tyle poprawione, co bardzo dobrze zrobione - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl.

400 tysięcy złotych dla zamienionych bliźniąt

Skarb Państwa ma zapłacić 400 tys. złotych zadośćuczynienia dwóm mężczyznom z dwóch par bliźniąt, którzy tuż po urodzeniu zostali zamienieni w szpitalu w Przeworsku. Pieniądze dostaną też ich rodziny. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w tej sprawie wyrok sądu I instancji.

Uratował chłopca przez telefon. "Nie czuję się bohaterem"

- Akcja się udała, ale nie czuję się bohaterem - powiedział TVN24 Rafał Karasiński, 38-letni policjant z komendy w Opocznie, który pomógł uratować życie półtorarocznego chłopca. Dziecko przestało nagle oddychać, a funkcjonariusz przez telefon instruował rodziców, jak je reanimować.