Decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sędzia Barbara Pankiewicz oraz sędzia Agnieszka Senisson z Sądu Okręgowego w Krakowie odzyskały immunitet sędziowski i mogą wrócić do orzekania. Prokuratura chciała im postawić zarzuty przekroczenia uprawnień. Poniedziałkowe orzeczenie jest prawomocne. Izba Dyscyplinarna jest nieuznawana przez sędziów trzech innych Izb Sądu Najwyższego, a jej funkcjonowanie zostało zakwestionowane także przez TSUE.

Trzech mężczyzn z Lubelszczyzny ma odpowiedzieć za wyłudzenie funduszy unijnych. Podejrzani są o obrót "pustymi" fakturami. Jeden został aresztowany, dwóch ma dozór policyjny. Na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 milionów złotych.

Restrykcje wprowadzone w związku z epidemią COVID-19 przynoszą zamierzony skutek. Liczba zakażeń spada - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. "Cierpliwość, dyscyplina i solidarność opłacą się nam wszystkim. Razem zwyciężymy wirusa" - dodał. Konkret24 rozmawiał m.in. z ekspertami opisującymi matematyczne modele rozwoju epidemii. Zwracają oni uwagę, że władze nie śledzą rozwoju epidemii dostatecznie dobrze, dlatego dane przekazywane przez resort zdrowia mogą nie być wiarygodne. Za nami też tydzień z najwyższą liczbą zgonów od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

W poznańskim biurze poselskim wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka ktoś zniszczył drzwi, windę i tablicę. Tolerancja? - pyta polityk Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa została zgłoszona policji.

Policjanci nie mają obowiązku znać każdego posła, a tym bardziej jak jest w masce - tak szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował incydent z udziałem Barbary Nowackiej podczas sobotniego protestu. Posłanka Koalicji Obywatelskiej została spryskana gazem łzawiącym, choć okazywała legitymację poselską. - Po co machać legitymacją, jak można z daleka spokojnie ją okazać i nie wdawać się w awanturę? No niestety policja ma rację - ocenił. Wcześniej rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z TVN24 mówił, że "w przeciwieństwie do rożnego rodzaju pseudoekspertów czy niektórych mediów", policja nie może sobie pozwolić na "wydanie wyroku w pięć minut". - To wymaga szczegółowego wyjaśnienia - dodał.

Jacek B., mężczyzna oskarżony o spowodowanie pożaru w jednym z byłych pensjonatów w Szklarskiej Porębie (województwo dolnośląskie) i zabójstwo czterech osób, został skazany na dożywocie. I choć obrona oskarżonego podkreślała, że proces jest poszlakowy, to sąd nie miał wątpliwości, że działanie mężczyzny było "celowe i umyślne". Wyrok nie jest prawomocny.

Nawet 50 kilogramów materiałów wybuchowych może zawierać radziecka bomba lotnicza znaleziona w Lubaniu (województwo dolnośląskie). Saperzy będą musieli zneutralizować ładunek na miejscu, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców miasta. Zrezygnowano jednak z ewakuacji szpitala, w którym leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. A to oznacza więcej pracy dla wojskowych.

Kierowca osobowego samochodu uderzył w wiatę przystankową, a następnie wjechał na tory tramwajowe. Jak informuje policja, starszy mężczyzna najprawdopodobniej zasłabł za kierownicą.