Były premier, byli ministrowie. Kim są "jedynki" w okręgu nr 13?

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Nie ma żadnej rozmowy na temat tego, czym naprawdę zajmuje się Parlament Europejski"
"Nie ma żadnej rozmowy na temat tego, czym naprawdę zajmuje się Parlament Europejski"TVN24
wideo 2/4
"Nie ma żadnej rozmowy na temat tego, czym naprawdę zajmuje się Parlament Europejski"TVN24

Politycy od lat związani z regionem i "spadochroniarze". Postaci aktywne w krajowej polityce i ci z doświadczeniem pracy w Parlamencie Europejskim. Kim są "jedynki" ubiegające się o mandat do PE z województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w naszym kraju w najbliższą niedzielę. Polacy zdecydują o tym, kto zostanie eurodeputowanym na lata 2024-2029. W okręgu nr 13 siedem komitetów wyborczych wystawiło kandydatów. Na "jedynkach" znajdziemy między innymi byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza, byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i byłego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Co wiadomo o liderach list w okręgu nr 13?

Kandydaci do europarlamentu. Okręg 13tvn24

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

LISTA NR 1. Michał Kamiński

Michał Kamiński startuje z pierwszego miejsca Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe (lista nr 1). Wicemarszałek Senatu idzie do wyborów, stawiając na pierwszym miejscu pokój w Europie. - Idziemy do Parlamentu Europejskiego, bo my widzimy w Unii Europejskiej gwaranta polskiej niepodległości, a nie dla tej niepodległości zagrożenia. Idziemy jako Trzecia Droga do PE, żeby być tam sobą jako Polacy - przekonuje polityk.

Urodził się w 1972 roku. Z wykształcenia politolog, ukończył Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. W latach 90. pracował jako dziennikarz i reporter sejmowy, następnie został asystentem marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego. Przed wyborami prezydenckimi w 1995 roku został rzecznikiem prasowym komitetu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. Od 2007 do 2009 roku był rzecznikiem prasowym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W roku 2015 został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poseł na Sejm III, IV i VIII kadencji (lata 1997-2005 i 2015-2019) oraz poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji (2004, 2004-2014). Po wyborach parlamentarnych 2019 roku dostał się do Senatu i został wicemarszałkiem tej izby. Obecnie członek Unii Europejskich Demokratów, wcześniej związany był z PO, PJN, PiS, Przymierzem Prawicy i ZChN.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Trzeciej Drogi - lista "jedynek"

LISTA NR 2. Magdalena Sosnowska

Magdalena Sosnowska to "jedynka" na liście nr 2, czyli Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Ekonomistka, specjalistka ds. handlu zagranicznego i transportu morskiego, pełnomocniczka Ruchu Narodowego na województwo zachodniopomorskie. Sosnowska bez powodzenia kandydowała w ostatnich wyborach do Rady Miasta Szczecin oraz w wyborach do Sejmu.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Konfederacji - lista "jedynek"

LISTA NR 3. Krzysztof Łopatowski

Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Liderem na tej liście jest Krzysztof Łopatowski, bezpartyjny adwokat. Z list Konfederacji startował w wyborach do Sejmu 2023 roku. Uzyskał 4228 głosów i nie zdobył mandatu. 

Urodził się w 1960 roku. Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1986-1990 pełnił funkcję prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie był prokuratorem Prokuratury Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim (1990-1992) oraz szefem wspomnianej prokuratury rejonowej (1992-1993) i wojewódzkiej (1993-1994). 

LISTA NR 4. Janusz Żurek

Jedynką Komitetu Wyborczego Polexit jest Janusz Żurek, elektryk z Krakowa, członek partii PolExit i jej skarbnik.

LISTA NR 5. Bartosz Arłukowicz

Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej otwiera Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, który w wyborach do PE w 2019 roku uzyskał najwięcej głosów w okręgu szczecińsko-gorzowskim (239 893), startując jako "dwójka" na liście KE. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych poparło go ponad 67 tys. wyborców, kandydował w okręgu koszalińskim.

Urodził się w 1971 roku. Z wykształcenia lekarz. Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i podyplomowo Uniwersytetu Szczecińskiego. Poseł na Sejm czterech kadencji, w izbie niższej parlamentu zadebiutował w 2007 roku. Wcześniej, od 2002 roku, zasiadał w Radzie Miasta Szczecin. Na początku kariery politycznej związany z SLD, w 2011 roku dołączył do klubu parlamentarnego PO.

W tym samym roku objął stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W latach 2011-2015 był ministrem zdrowia. Od 2021 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego PO. Jest członkiem sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci KO - lista "jedynek"

LISTA NR 6. Włodzimierz Cimoszewicz

Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica w okręgu nr 13 otwiera Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier w poprzednich wyborach europejskich startował z Warszawy i jako lider listy Koalicji Obywatelskiej zdobył ponad 200 tys. głosów.

Eurodeputowany i kandydat Lewicy w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego mówił w TVN24 o prognozowanym wyniku swojej partii. - Nie spodziewam się jakichś wielkich fajerwerków. Mówię to niby z uśmiechem, ale tak naprawdę ze smutkiem - przyznał. Jak dodał, ma nadzieję, że Lewica ma szansę na trzy mandaty. - Gdybym nie miał takiej nadziei, to sam bym nie kandydował - dodał.

Urodził się w 1950 roku. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1978-1985 pracował w Instytucie Prawa Międzynarodowego UW. Jest doktorem prawa międzynarodowego. W latach 1980-1981 stypendysta Fundacji Fulbrighta. Poseł na Sejm pięciu kadencji (1989-2005), wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego w latach 1995-1996.

Od 1992 roku do 1996 roku członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wicepremier i minister sprawiedliwości w latach 1993-1995, a od lutego 1996 roku do października 1997 roku szef rządu. Minister spraw zagranicznych w latach 2001-2005. W 1990 i 2005 roku bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Polski.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Lewicy - lista "jedynek"

LISTA NR 7. Joachim Brudziński

Listę Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość otwiera Joachim Brudziński - były szef MSWiA, europoseł, który w wyborach europejskich w 2019 roku uzyskał 185 168 głosów, wiceszef PiS.

Urodził się w 1968 roku. Absolwent Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz studiów politologicznych i Międzywydziałowego Instytutu Wiedzy Humanistycznej w Uniwersytecie Szczecińskim. Na początku lat 90. został członkiem Porozumienia Centrum. W 2002 roku objął stanowisko prezesa zarządu regionalnego PiS. W 2005 po raz pierwszy dostał się do Sejmu. Mandat uzyskiwał również w kolejnych wyborach parlamentarnych: był posłem łącznie czterech kadencji. W latach 2015-2018 wicemarszałek Sejmu, od 2018 do 2019 roku stał na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego

W ramach tak zwanej afery mailowej w sierpniu 2021 roku ujawniono wiadomość adresowaną do Brudzińskiego. Z jej treści wynikało, że Brudziński miał składać propozycje dotyczące zatrudnienia w państwowych spółkach członkom swojej rodziny. "Cześć Wujku. W załączeniu przesyłam nasze aktualne CV. Myśleliśmy nad twoją propozycją, jednak nadal bardziej skłanialibyśmy się w stronę Rzeszowa, nawet ze względu na studia czy możliwość wynajęcia mieszkania. Nie chcemy jednak robić kłopotów i jeśli będzie problem ze znalezieniem czegoś w Rzeszowie, to Grupę Azoty Tarnów również bierzemy pod uwagę. (...) Zdajemy sobie sprawę, że nie tak łatwo spełnić takie oczekiwania, dlatego cierpliwie czekamy na propozycje wujka" - czytamy w mailu. Do wiadomości zostały załączone dwa pliki z CV - autorki maila, wówczas 25-letniej, i 22-letniego mężczyzny.

Jak przekonywał później Brudziński, "to była prośba o możliwość, zorientowanie się, czy jest szansa przeniesienia się na równorzędne stanowisko w ramach tej samej firmy, tego samego doświadczenia, tej samej pensji". - Nie załatwiam pracy członkom swojej rodziny. Jestem europosłem, nie zajmuję się pośrednictwem pracy - mówił w wywiadzie dla RMF FM.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci PiS - lista "jedynek"

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 13 - kto kandyduje w województwie zachodniopomorskim i lubuskim [pełna lista]

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl, PAP