Macierewicz: ustalenia NPW cofają nas do etapu "wczesnej Anodiny"

Załoga Tu-154 działała nieadekwatnie do panujących warunków atmosferycznych, a jej członkowie nie mieli uprawnień do tego typu lotu - wynika z opinii biegłych przedstawionych w piątek przez Naczelną Prokuraturę Wojskową. Na konferencji prasowej poinformowano również, że zadecydowano o postawieniu zarzutów dwóm obywatelom Rosji, kontrolerom z lotniska w Smoleńsku. Jednocześnie podkreślono, że stan techniczny samolotu był dobry oraz nie odnaleziono jakichkolwiek śladow działania ognia. Ustalenia biegłych natychmiast skomentował Antoni Macierewicz.

Licencja pilota bez orzeczenia psychologa? "Umożliwiają to przepisy"

- Zupełnie inne wymagania zdrowotne stawiane są wojskowym kandydatom i później pilotom, a inne muszą spełnić cywilni piloci, którzy latają m.in. w ramach linii lotniczych – mówił we "Wstajesz i wiesz" mjr lek. Robert Drozdowski z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Pytania ws. badań pilotów pojawiły się po katastrofie airbusa i informacji śledczych, że świadomie doprowadził do niej jeden z pilotów.

"Elka" wyprzedziła radiowóz. Kursant pędził 135 km/h

Kursant pędzący 135 km/h, przeładowany samochód, brak ważnego ubezpieczenia, ani śladu po apteczce. Aż trudno uwierzyć, że to samochód nauki jazdy. A jednak. Taki pojazd zatrzymali warmińsko-mazurscy policjanci prowadzący akcję "prędkość". Instruktor został ukarany mandatem i punktami karnymi.

"Mało estetyczne, ale zgodne z prawem. Takie jest życie"

- To jest mało estetyczne, ale jest zgodne z prawem. Takie jest życie - mówił o sprawie Grzegorza Biereckiego Jacek Kurski w "Jeden na jeden" w TVN24. Tłumaczył, że podobnie można interpretować sprawy związane z fundacją założoną przez Donalda Tuska czy Jerzego Owsiaka.

Polscy piloci i kontrolerzy ze Smoleńska winni katastrofy? Zarzuty dla Rosjan

W piątek prokuratorzy przedstawią wnioski zawarte w kompleksowej opinii biegłych różnych specjalności ws. katastrofy smoleńskiej. Według nieoficjalnych informacji, prokuratura przygotowuje zarzuty wobec kontrolerów lotu ze Smoleńska - podało Radio ZET. Mają one dotyczyć nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Pożegnano ofiary zamachu w Tunezji

Lublin pożegnał w czwartek dwóch pracowników Służby Więziennej, którzy zginęli w zamachu w Tunisie. Minister sprawiedliwości nadał im pośmiertnie stopnie pułkownika i kapitana.

Siedmiolatka wysiadła, autobus z dziadkiem odjechał. "Biegła, ale kierowca nie chciał się zatrzymać"

Prawie pół kilometra biegła za autobusem 7-letnia dziewczynka, która wysiadła na jednym z przystanków z autobusu. W środku został jej dziadek. - Prosiliśmy kierowcę, żeby się zatrzymał, ten jednak nie reagował i pojechał do kolejnego przystanku - relacjonuje pasażerka, która złożyła skargę do łódzkiego przewoźnika. MPK odpowiada, że wina może leżeć po stronie opiekuna.

Brutalny atak w sanatorium. Kobietę uratował guzik bezpieczeństwa

81-letni pensjonariusz brutalnie zaatakował 77-latkę w sanatorium w Ciechocinku. Mężczyzna rzucił się na nią z butelką, bo nie chciała uprawiać z nim seksu - dowiedział się reporter TVN24. Udało jej się przeżyć tylko dlatego, że wcisnęła guzik bezpieczeństwa znajdujący się w sanatoryjnym pokoju. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

"Wszystko bym dla syna zrobiła, tak bardzo go kocham". Dwa lata walczy o zasiłek

Matka choruje, więc pomoc społeczna odmówiła jej zasiłku na chorego syna. Drugi powód - nie mniej absurdalny od poprzedniego - to taki, że kobieta nie zrezygnowała z pracy. Problem w tym, że nie mogła zrezygnować, bo w trakcie choroby syna po prostu nie pracowała. Kobieta ma po swojej stronie ministerstwo pracy i rzecznika praw obywatelskich. Ale lokalni urzędnicy nie ustępują. Materiał "Blisko ludzi" TTV.

Sikorski doktorem honoris causa. W Lizbonie

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski odebrał w środę wieczorem w stolicy Portugalii tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nowego w Lizbonie (UNL) w uznaniu za wkład w proces transformacji ustrojowej w Polsce oraz pracę na rzecz integracji Polski z NATO i UE.

„Załoga musiała być nieprzytomna, nie żyć, albo nie mogła działać”

- Można sobie wyobrazić, że był taki natłok zdarzeń, iż piloci nie mieli czasu zająć się komunikacją z ziemią - mówił w „Faktach po Faktach” kpt. Jan Czyżewski, pilot samolotów pasażerskich. Zdaniem Wojciecha Łuczaka załoga airbusa linii Germanwings musiała być nieprzytomna, nie żyć albo coś jej uniemożliwiało działanie, ponieważ inaczej niemożliwością jest - przekonywał - po prostu wlecieć w ziemię mimo "dobitnych" ostrzeżeń ze strony systemów pokładowych.