Z Odolan do Miasteczka Wilanów. Największa inwestycja tramwajowa w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec Zachodni - Grójecka
Dworzec Zachodni - GrójeckaTramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Tramwaj do Wilanowa

To największa inwestycja tramwajowa w historii powojennej Polski. Pod hasłem "tramwaj do Wilanowa" kryje się sześć odrębnych zadań, które są na różnych etapach zaawansowania. Tylko na połowę z nich zapewnione jest unijne dofinansowanie. Dla żadnego nie wybrano jeszcze wykonawcy. A terminy gonią.

Trasa będzie liczyła ponad 20 kilometrów, z czego ponad dwa w tunelach. Pasażer, który wsiądzie na Kasprzaka na Odolanach, bez wychodzenia z tramwaju będzie mógł dojechać nim aż do Południowej Obwodnicy Warszawy w Wilanowie. Zajmie to około 35 minut.

- Zadanie podzieliliśmy na sześć odcinków. Każdy z nich może funkcjonować oddzielnie i połączy szynami punkty stolicy, które takiego połączenia nie miały - mówi nam Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Innymi słowy, inwestycja została pomyślana tak, że nawet jej częściowa realizacja, ma sens komunikacyjny. Etapowanie ułatwia też jej realizację i finansowanie. - Mamy już gotowe koncepcje wszystkich odcinków. A trzy kluczowe mają dofinansowanie z funduszy UE, które muszą być wykorzystane i rozliczone z upływem 2023 roku - dodaje Dutkiewicz.

Kwota dofinansowania wraz z tramwajami to 555 mlionów złotych. Cały koszt inwestycji szacowany jest na niemal 1,2 miliarda złotych.

TRAMWAJ DO WILANOWA - CAŁA TRASA W WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI
Tramwaj do Wilanowa - cała trasaTramwaje Warszawskie

Odcinek A

Najbardziej splątany i inżyniersko wymagający odcinek (2,5 km). Dwa "wąsy" będą wychodzić z ulicy Kasprzaka (tu też projektowana jest nowa linia, ale to inna inwestycja). Pierwszy będzie przebiegać ulicą Ordona, drugi Krzyżanowskiego. Na obu odcinkach, mniej więcej na tej samej wysokości, znajdą się po dwa przystanki. Potem tramwaje będą zjeżdżać pod ziemię. Tunel pierwszego rozgałęzienia znajdzie się jeszcze przed aleją Prymasa Tysiąclecia, drugiego – na Prądzyńskiego, tuż przy historycznych rotundach gazowni. Pasażerowie będą mogli wysiąść na jednym z dwóch podziemnych przystanków, potem oba odcinki połączą się, a tramwaje przetną prostopadle tory i perony Dworca Zachodniego.

Za budowę tunelu w tym miejscu będą odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe, bo spółka zamierza gruntowanie zmodernizować całą stację. Tramwajarze z dużym niepokojem patrzą, jak zakończy się przetarg na wykonawcę tych prac. W połowie lutego kolejarze otworzyli koperty, ale najtańsza oferta o prawie miliard przekroczyła kwotę, którą planowali na ten cel przeznaczyć. Choć Tramwaje Warszawskie będą partycypować w kosztach, decyzja, czy umowa z wykonawcą zostanie podpisana, leży w gestii spółki kolejowej.

Kiedy spodziewać się realizacji odcinka A? - Prace budowlane chcemy prowadzić po roku 2023, do tego czasu będziemy mieli gotową dokumentację projektową. Chcemy skorzystać z nowych środków Unii Europejskiej na lata 2021- 2027 - informuje Maciej Dutkiewicz.

Odcinek ATramwaje Warszawskie

Odcinek B

Odcinek inwestycyjny B (1,6 km) zaczyna się tuż za granicą wyznaczoną przez tory kolejowe. Zaraz za nimi, w okolicy peronów WKD, znajdzie się podziemny przystanek - pierwszy taki w Warszawie. - Będzie przypominał przystanek metra, tylko peron będzie niższy, bo tramwaje mają podłogę niżej niż wagony metra - opisuje rzecznik.

Podziemny przystanek przy Dworcu ZachodnimTramwaje Warszawskie

Tramwaje przetną ukosem Park Zachodni (kończy się właśnie jego remont, ale urzędnicy zapewniają nas, że uwzględniono, to iż część terenu zostanie wkrótce rozkopana), na powierzchnię wyjadą między jezdniami ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Na wysokości hotelu Ibis będzie można wsiąść i wysiąść z tramwaju.

- Następnie trasa pobiegnie aż do Grójeckiej, gdzie zbudujemy węzeł rozjazdowy tak zwaną pełną gwiazdę, pozwalającą tramwajom skręcać w każdym kierunku: do centrum, na Okęcie lub pojechać na wprost do pętli Banacha - tłumaczy rzecznik TW. I przypomina, że umowa na projekt odcinka został podpisana w połowie stycznia. - Wykonawca będzie musiał także uzyskać wszystkie zgody i pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę. Umowę na budowę zaplanowaliśmy tak, by prace budowlane móc prowadzić w 2022 i 2023 roku, ale prace przygotowawcze będą mogły rozpocząć się jeszcze w 2021 roku - dodaje.

Budowa odcinka B jest dofinansowana z kasy UE.

Odcinek BTramwaje Warszawskie

Odcinek C

Odcinek C można uznać za najbardziej malowniczy. Połączy on pętlę przy Banacha ze skrzyżowaniem Rakowieckiej i Boboli. Większa część ponad dwukilometrowej trasy pobiegnie wzdłuż uliczki Rostafińskich na skraju Pola Mokotowskiego. Na razie nie ma pieniędzy ani projektu. - Dokumentację projektową chcemy przygotować w takim czasie, by podczas budowy korzystać z nowych środków unijnych na lata 2021 – 2027 - zapowiada nasz rozmówca.

Odcinek CTramwaje Warszawskie

Odcinki D i E

Te dwa odcinki, o łącznej długości 12 kilometrów, są kluczowe. Przygotowaniem ich budowy zajmuje się jeden wykonawca. Umowę na projektowanie i pozyskiwanie pozwoleń podpisano w 2019 roku z krakowską firmą Progreg. Dostała na to 15 miesięcy. Za swoje usługi zainkasuje ponad 7,6 miliona złotych. Z gotowym projektem w ręku, Tramwaje Warszawskie będą mogły ogłosić przetarg na wykonawcę. Roboty budowlane będą prowadzone w 2022 i 2023 roku. Niepokoić może sytuacja na rynku budowlanym - w ostatnich kilku latach oferty w niemal wszystkich dużych przetargach przekraczają zaplanowane budżety. A im większa inwestycja, tym więcej pieniędzy trzeba dosypywać.

Trasa pobiegnie Rakowiecką od stacji metra Pole Mokotowskie. Na Puławskiej przetnie istniejąca linię na Ursynów. Spacerową tramwaje pojadą w dół i skręcą prawo, stąd - jak po sznurku - ulicą Sobieskiego i aleją Rzeczpospolitej aż do Miasteczka Wilanów. Końcowy terminal głównej trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego.

Trasa będzie miała dwie odnogi - pierwsza w ciągu Gagarina aż do Czerniakowskiej. Ta będzie realizowana wespół z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które pod ulicą mają swoje rury. Niedawno udało się rozstrzygnąć przetarg projekt i budowę. Na Gagarina powstanie kilometr torów i zwrotnica pozwalająca zawracać tramwajom dwukierunkowym, ale także nowy kolektor. Na projektowanie i budowanie przewidziano prawie trzy lata. Jak mówi Dutkiewicz, krótki odcinek pozwoli na obsługę pasażerów z Dolnego Mokotowa. Daje też "wyjście", by w przyszłości przedłużyć linię na Siekierki.

Druga odnoga będzie zabudowana na ulicy Świętego Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. - Dzięki temu będzie można zastąpić część autobusów, które obsługują rejon Stegien. Dziś jest ich bardzo dużo, bo nie ma alternatywy - zauważa rzecznik TW. Pętla daje także komunikacyjną elastyczność, która w przypadku systemu szynowego jest bardzo istotna. Możliwość zawrotki ułatwia organizowanie ruchu, gdy trzeba wyłączyć jakiś odcinek z powodu wypadku albo awarii.

Odcinki D i E są najbardziej zaawansowane i mają zapewniane finansowanie unijne. Muszą zostać zbudowane i rozliczone do końca 2023 roku.

Odcinek DTramwaje Warszawskie
Odcinek ETramwaje Warszawskie

Odcinek F

Ale na tym nie koniec. Częścią inwestycji, która połączy Wolę z Wilanowem przez Ochotę i Mokotów jest także krótki odcinek na Muranowie. - Będzie to tor odgałęziający się od ulicy Andersa, na północnym skraju Śródmieścia, który pozwoli tramwajom z Wilanowa kończyć bieg i zmieniać kierunek jazdy. Będzie miał znaczenie techniczne - tłumaczy Maciej Dutkiewicz. Innymi słowy: tu też chodzi o pętlę.

- W powojennej historii Polski nie budowano tak długiej trasy w ramach jednego projektu. Do 2023 roku będzie to 14,5 km, po 2023 roku - około 5 kilometrów - opowiada Dutkiewicz. - Przewidywany czas przejazdu z Wilanowa Zachodniego do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie - około 18 minut, a do Dworca Zachodniego - około 30 minut - wylicza.

Odcinek FTramwaje Warszawskie

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu dwóch aut na krajowej "62" do szpitala trafił jeden z kierowców. Odniósł poważne obrażenia, ale był też pijany. Wynik badania alkomatem to ponad cztery promile.

Zderzenie na "krajówce", jeden z kierowców z ponad czterema promilami 

Zderzenie na "krajówce", jeden z kierowców z ponad czterema promilami 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac na Mazowieckiej, która zmieni się w ulicę dwukierunkową. Powstaną nowe przystanki autobusowe, a także wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna.

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Centrum Leczenie Niepłodności uzyskało finansowanie z budżetu państwa. To efekt przegłosowanej przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro.

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie, podczas prac w ogrodzie, przypadkowo znaleziono cenny zabytek sprzed tysięcy lat. To krzemienna siekierka pochodząca z okresu neolitu.

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl