Sędzia odrzucił wnioski prokuratury. W ciągu godziny miało wpłynąć pismo o odwołaniu z delegacji

Sędzia Krzysztof Ptasiewicz odrzucił wnioski prokuratury o zastosowanie aresztu w sprawie karnej. Uznał, że są niedostatecznie uzasadnione. Tuż po tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie przyszło pismo mówiące o odwołaniu Ptasiewicza z delegacji. Sędzia wydał postanowienie po godzinie 11., a o 11.50 pojawił się mail z Ministerstwa Sprawiedliwości w jego sprawie - informuje "Rzeczpospolita".

"Model, który się proponuje, to sędzia, który będzie wyprzedzał oczekiwania władzy"

Unia Europejska oczekiwałyby, że PiS wycofa się i zapobiegnie powstaniu dalszych elementów chaosu prawnego, a PiS nie wycofuje się, tylko idzie jeszcze dalej - powiedział w TVN24 adwokat Piotr Schramm z kancelarii Gessel. Zdaniem profesora Jerzego Zajadły z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w proponowanych przepisach "mamy do czynienia z całkowitym zaprzeczeniem niezawisłości sędziowskiej".

75 lat temu harcerze pomogli ocalić Gdynię i zniszczyć część niemieckiej floty

18 grudnia 1944 roku nad Trójmiastem przeleciało 230 angielskich bombowców. Jednak, gdy ucichły eksplozje i opadł kurz, mieszkańcy Gdyni z ulgą zobaczyli, że miasto jest prawie nietknięte. Płonął za to między innymi pancernik Schleswig-Holstein, dla wielu symbol rozpoczęcia II wojny światowej. Stało się tak dzięki bohaterskiej akcji polskich harcerzy.

"Została ogłoszona ustawa, która nie była z nami skonsultowana"

Nie byliśmy uprzedzeni o tym, że stanie się to w takiej formie i w takim czasie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego zmian w sądownictwie. - Dowiedziałem się kilka godzin wcześniej od kolegów z Solidarnej Polski, że będą taką inicjatywę ogłaszać - dodał i zapowiedział zgłoszenie poprawek.

Atak nożownika na przystanku autobusowym

Wysiadł z autobusu i na przystanku wdał się w sprzeczkę z czekającym tam pasażerem. W trakcie szarpaniny ugodził nożem ofiarę w nogę, a następnie uciekł. Tak, według ustaleń policji, wyglądało zajście, do którego doszło we wtorek w Krakowie.

Izba Dyscyplinarna zajmie się sprawą sędziego Juszczyszyna. Wyznaczono datę posiedzenia

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się w poniedziałek sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia ten zażądał w listopadzie od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, za co spotkał go szereg konsekwencji służbowych. Do 29 grudnia jest zawieszony w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecyduje o ewentualnym przedłużeniu tego okresu.

Gotowi wyjść Rosjanom na spotkanie. Polacy na straży bałtyckiego nieba

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.

Naczelna Rada Adwokacka pisze do marszałek Witek. Prosi, by podjęła się mediacji

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się z propozycją do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby podjęła się mediacji w "zaistniałym konflikcie pomiędzy władzą wykonawczą a sądowniczą". Chodzi o sytuację związaną z orzeczeniem Sądu Najwyższego i wcześniejszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mediacja miałaby zmierzać do "wypracowania rozwiązań ustawowych wygaszających konflikt" - napisano w uchwale Rady.

Jackowski: ludzie są wściekli, nie rozumieją tego całego sporu

Przy okazji tego projektu jest bardzo dużo publicystyki, bardzo dużo polityki - stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, który komentował w "Kropce nad i" projekt nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa złożony przez klub PiS. Wicemarszałek Sejmu i posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak odpowiadała na to, że PiS "ukuł dla potrzeb tego, co robi hasło: sędziowie uprawiają politykę".

"Stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym"

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

"Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową"

Nie będę respektował polecenia Prokuratora Krajowego Bogdana Świeczkowskiego. Nie chcę się nigdy wstydzić tego, że pracowałem w prokuraturze i wykonywałem polecenia niezgodne z prawem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator Krzysztof Parchimowicz. - Jedna dyscyplinarka czy dwie więcej - nie ma to dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową, bez względu na to, czy zostanę zmuszony do tego przez orzeczenie dyscyplinarne, czy dokonam sam takiego wyboru - podkreślił.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w "Kropce nad i"

Nie żyjemy i nie chcemy żyć w państwie autorytarnym - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. To reakcja na złożony przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Pierwsza prezes SN była we wtorek gościem specjalnego wydania "Kropki nad i" w TVN24.

"Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem"

Nie popadajmy w sytuacje skrajne, które będą anarchizowały wymiar sprawiedliwości - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do opinii, jaką w sprawie projektu dotyczącego zmian w sądownictwie wydał Sąd Najwyższy i jego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf. - Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem. Ale rzeczywistość wygląda tak, że średnia wieku sędziów to jest około czterdziestu lat - zwracała uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Karczewski: Nie mam żadnych wyrzutów sumienia. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo

Praca dla idei i praca związana z misją i służbą są ze sobą powiązane ściśle. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się w ten sposób do informacji tvn24.pl, że jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił płatne dyżury, a w październiku 2017 roku w czasie protestu lekarzy rezydentów pouczał młodych medyków, że powinni pracować "dla idei". - Ja mówiłem wtedy do lekarzy młodych, rezydentów, żeby pracowali również dla idei, ale nie dla idei w sensie za darmo, bez pieniędzy - tłumaczył.

Kopnął i złamał obojczyk uczestnikowi Marszu Równości. Jest akt oskarżenia

Po kilkumiesięcznym postępowaniu Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, który podczas Marszu Równości w Białymstoku kopnął nastolatka i złamał mu obojczyk. Napaść nagrał świadek zdarzenia. Także we wtorek przed białostockim sądem zapadł pierwszy wyrok po incydentach w czasie marszu.

Premier: żadne poważne państwo nie może pozwolić na chaos w sądownictwie

Jakie poważne państwo, na przykład Zachodniej Europy mogłoby sobie pozwolić na to, że jedni sędziowie kwestionują możliwość powoływania oraz wydawania wyroków i podejmowania decyzji przez innych sędziów? Do jakiego stanu taka sytuacja by prowadziła? - pytał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem projekt PiS ma zapobiec chaosowi w sądownictwie.