Wesołe życie na zielonej wyspie

Mój przyjaciel, który przeżył wojnę dzięki matce – przerzuciła go przez mur getta - powiedział, że gdyby w czasie wojny ludzie tak się bali, jak dziś boją się koronawirusa, to nikt by się nie uratował. Felieton Macieja Wierzyńskiego.

Z magazynu firmy zniknęło 750 tysięcy maseczek

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi śledztwo ws. kradzieży 750 tys. maseczek ochronnych o wartości 750 tys. zł na szkodę jednej z podkaliskich firm. Aresztowany został mężczyzna, który kupił połowę towaru. - Wiedział, że pochodzi on z nielegalnego źródła - tłumaczy Maciej Meler z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Podwyżki dla parlamentarzystów. "Zaskakuje mnie, że są na tyle bezczelni"

To jest wyciągnięcie tego tematu z konfliktu politycznego i ustanowienie pensji na poziomie przyzwoitym, ale to nie są złote spadochrony - ocenił w "Ławie polityków" w TVN24 poseł Lewicy Maciej Gdula, który zagłosował za przyjęciem ustawy podwyższającej wynagrodzenia między innymi parlamentarzystom. Paweł Kukiz z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 powiedział, że "to rzecz bulwersująca", że posłowie przyznają sobie podwyżki, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym.

Jak zbierać bursztyn i nie narazić się na kłopoty

Bursztyn, szczególnie ten samodzielnie znaleziony, to wciąż ceniona pamiątka z wakacji nad Bałtykiem. Trzeba jednak pamiętać, że amatorsko bursztyn można zbierać wyłącznie na plażach i płytkim pobrzeżu. Nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach i w parkach narodowych.

Amerykańskie media o Bitwie Warszawskiej: sto lat temu Polacy powstrzymali marsz bolszewików na Zachód

"W Bitwie Warszawskiej oddziały polskie marszałka Józefa Piłsudskiego pokonały nacierającą Armię Czerwoną. Bitwie przypisuje się powstrzymanie marszu bolszewików na Zachód, co pozostaje źródłem ogromnej dumy narodowej w Polsce" – podkreśliła telewizja ABC News. "Washington Examiner" wspomniał z kolei jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej - hollywoodzkiego producenta Meriana C. Coopera.

"Łukaszenka ma apetyt na władzę jak rekin"

Łukaszence białoruskie społeczeństwo dało czerwoną kartkę, on już właściwie powinien zniknąć - ocenił w sobotnich "Faktach po Faktach" w TVN24 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Stwierdził też, że Białorusini, którzy wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, "ocalili przyszłość" tego kraju.

"Heniu byłby szczęśliwy widząc, że 40 lat po wybuchu Solidarności w Polsce, mamy taką samą sytuację na Białorusi"

Heniu potrafił dogadać się z każdym. On słuchał i w sposobie prowadzenia rozmowy, zadawania pytań, naprowadzał ludzi na to, co należy zrobić - mówiła o zmarłym Henryku Wujcu działaczka opozycji antykomunistycznej Ewa Kulik-Bielińska. Profesor Andrzej Friszke pamięta zaś Wujca jako człowieka, który cały czas pracował: - Jego praca polegała na kontakcie z ludźmi, załatwianiu miliona zwykłych, drobnych, codziennych spraw.

Zagraniczne media o współpracy obronnej między Polską a USA

Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA toruje drogę do przerzutu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski - informuje telewizja ABC. Agencja Bloomberg akcentuje zaś, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych.

Michnik o Wujcu: był zawsze fair wobec Jarosława Kaczyńskiego

Kontakt z Heńkiem, to było jak spotkanie z ludzką przyzwoitością, to było jak łyk świeżego powietrza, czystej wody w obrzydliwym świecie - tak o zmarłym Henryku Wujcu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Wspominał także o relacjach, jakie Wujec miał z obecnym prezesem PiS. - Wobec Jarosława Kaczyńskiego był zawsze fair, on nigdy nie używał chwytów poniżej pasa, nie posługiwał się oszczerstwem - dodał.

Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO i bezpieczeństwo europejskie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni działania odstraszające NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w komunikacie na stronie Białego Domu. Ocenił też, że porozumienie "służy jako wzór dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie o podpisanej umowie wyrazili się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz amerykański minister obrony Mark Esper.

Prezydent o Henryku Wujcu: jestem pewien, że wiele mu zawdzięczamy

Choć różniło nas wiele w ocenie współczesnych i przyszłych polskich spraw, jestem pewien, że My, żyjący dziś w wolnej, suwerennej i prawdziwie niepodległej Polsce, w której sami decydujemy o naszych sprawach, wiele Mu zawdzięczamy - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda o zmarłym w sobotę działaczu opozycji demokratycznej z czasów PRL.

"Na Białorusi podnosi się demokracja, na Białorusi podnosi się rewolucja"

Polska, Litwa i Łotwa, mają wspólną granicę z Białorusią, dlatego musimy być w pierwszych szeregach, pracować nad tym, aby Białoruś była krajem demokratycznym - mówił w sobotę w Sejmie przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, po spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek. - Nie chcemy - i Polska, i Litwa - skończyć tylko i wyłącznie na deklaracjach słownych. Za tym powinny pójść czyny, konkretna pomoc, konkretne wsparcie. I my to robimy - zapewniła zaś Witek.

"Świat bez pani będzie tańczył dalej, ale pani brak zauważymy na parkiecie"

Gigantycznie utalentowana, niepodobna do nikogo na świecie, nikogo nie naśladowała - tak o zmarłej Ewie Demarczyk mówiła jej koleżanka z dawnych lat Joanna Rawik, piosenkarka i aktorka. Artystkę, nazywaną "Czarnym Aniołem" polskiej piosenki, wspominają w sobotę nie tylko ludzie kultury, ale także politycy. "Pani Ewo, ten świat bez Pani będzie tańczył dalej, ale Pani brak zauważymy na parkiecie. Po takich odejściach zawsze pozostaje smutna, niezapełniona cisza"- napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

"Na taką decyzję nigdy nie ma odpowiedniego momentu". Nowacka tłumaczy, dlaczego zagłosowała za podwyżkami

"Poparliśmy podwyżki, gdyż uważamy, że zmiany systemowe w wynagradzaniu osób sprawujących funkcje publiczne są niezbędne" - w taki sposób posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka tłumaczyła we wpisie na Facebooku, dlaczego zagłosowała za przyjęciem przepisów, które podwyższają wynagrodzenie między innymi parlamentarzystom i ministrom. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonywał, że "to jest systemowe uregulowanie, które obowiązuje w innych krajach".