W Poznaniu zostało ponad 3400 uczniów bez szkoły. I tylko dziesięć miejsc w liceach

Ponad 3400 uczniów nie zostało przyjętych do żadnej szkoły w Poznaniu. I tylko dla połowy z nich są w tej chwili miejsca w szkołach średnich, z czego w liceach - tylko dziesięć. - Budynki szkół nie są z gumy i wszystkich przyjąć się po prostu nie da - komentuje wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Uspokaja jednak, że dla nikogo - w ostatecznym rozrachunku - miejsca nie zabraknie. Bo do poznańskich szkół - prawdopodobnie profilaktycznie - aplikowali też uczniowie z odległych powiatów w Wielkopolsce, a nawet z Lublina czy Częstochowy.

"Spychał z drogi ekspresowej auta, które go wyprzedziły". Kierowca z nagrania poszukiwany

Do sieci trafiło nagranie z kamerki samochodowej: kierowca na drodze ekspresowej wyprzedza lewym pasem samochód, spychając go z prawego pasa na pobocze. - Wcześniej to tamten kierowca go wyprzedził - informują policjanci. Po rejestracji dotarli do mężczyzny, który prawdopodobnie kierował tym autem. Nie było go w domu, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Kierowca jest wciąż nieuchwytny, ale w sprawie nastąpił nagły zwrot.

14 złotych na dzień żywienia pacjenta. Ministerstwo obiecuje zmiany

O tym, jak karmią szpitale, wie chyba każdy pacjent. Średnia stawka żywieniowa to 14 złotych na osobę, ale zdarza się, że na zakup składników na dzienne żywienie jednego pacjenta przeznacza się nie więcej niż cztery złote. Teraz ma się to zmienić, a jako pierwsze poprawę mają odczuć kobiety w ciąży i po porodach. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie standardów żywienia i obiecuje więcej pieniędzy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trzecie podejście Szydło? Wtedy ma się pojawić kontrkandydat i z nią wygrać

Prawo i Sprawiedliwość nie wycofało kandydatury Beaty Szydło na szefową parlamentarnej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. W środowy poranek wciąż była ona jedynym kandydatem na objęcie tego stanowiska. Jeżeli frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, nie zmieni zdania w tej kwestii, Szydło przepadnie w trzecim głosowaniu z kretesem, przegrywając z nowym kandydatem wystawionym w ramach porozumienia innych frakcji - wynika z informacji korespondenta TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Macieja Sokołowskiego.

"Minister Piontkowski został w ten chaos wplątany"

To, jak przeprowadzona została reforma, to jest wyłącznie wina osoby odpowiedzialnej, której, niestety, dziś nie możemy za to rozliczyć, ponieważ zajęła posadę w europarlamencie - powiedział w TVN24 Jakub Karpiński z Lubelskiego Komitetu Młodzieżowego, uczeń II klasy liceum. Jego zdaniem nowy szef MEN Dariusz Piontkowski "nie jest osobą, która spowodowała ten cały chaos". Dodał, że minister został w ten chaos "wplątany".

W wypadku autobusu zginęła kobieta, było wielu rannych. Śledczy oskarżają kierowcę

Lubińska prokuratura oskarżyła Jerzego Sz., kierowcę autobusu, który w grudniu 2018 roku przewrócił się na drodze S3. W wypadku zginęła kobieta, a 25 innych pasażerów zostało rannych. Mężczyźnie zarzucono, że znacznie przekroczył dozwoloną prędkość oraz zastosował "niewłaściwą technikę i taktykę jazdy". Oskarżony nie przyznaje się do winy. Za sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym grozi mu do 8 lat więzienia.

"Szanse na to, żeby to zakończyło się pozytywnie, są niestety bardzo małe"

Dzisiaj trzeba skłaniać się ku temu, że niestety, akcja poszukiwawcza pięcioletniego Dawida idzie w kierunku poszukiwania zwłok dziecka - ocenił w TVN24 były rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że biorąc pod uwagę znane okoliczności, "jest bardzo prawdopodobne to, że mamy do czynienia z tak zwanym samobójstwem rozszerzonym", czyli w tym przypadku z samobójstwem ojca połączonym z zabójstwem dziecka.

Rok po ślubie zabił żonę. Tłumaczył, że się bronił

Prokuratura Rejonowa w Opolu Lubelskim oskarżyła o zabójstwo żony 30-letniego Rafała S. W trakcie wieczornej kłótni mężczyzna kilkakrotnie ranił kobietę nożem. Grozi mu dożywocie. Po zatrzymaniu przyznał się do tego, że zabił żonę, ale tłumaczył się obroną własną.

Morawiecki rozmawiał z Merkel o porażce Szydło. "Umowa nie została dochowana"

Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wyraziłem dezaprobatę wobec łamania standardów Unii Europejskiej w związku z brakiem wyboru Beaty Szydło na stanowisko szefowej komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim - poinformował premier Mateusz Morawiecki. O rozmowach z unijnymi przywódcami szef polskiego rządu mówił na konferencji we wtorek.

Szydło kandydatką po raz trzeci? Sasin: nie ma jeszcze decyzji

Wielkie uznanie dla pani premier Beaty Szydło, że zdecydowała się po raz drugi wystąpić w roli kandydata - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin. Komentował drugą porażkę Szydło w głosowaniu na przewodniczącego komisji do spraw zatrudnienia i spraw społecznych w europarlamencie. Poinformował, że "w tej chwili nie ma decyzji", kto będzie kolejnym kandydatem na to stanowisko.

Razem czy osobno? Platforma podejmie decyzję w sprawie startu w wyborach

Władze Platformy Obywatelskiej mają w środę zdecydować o formule startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Najprawdopodobniej nie zostanie odtworzona koalicja, którą w wyborach do europarlamentu współtworzyły PO, Nowoczesna, PSL, SLD i Zieloni. Taką formułę odrzuca przede wszystkim PSL, które stworzyło własną Koalicję Polską.

Głosy PiS "języczkiem u wagi", premier "ostrożnym optymistą"

Ursula von der Leyen daje nadzieję na nowe otwarcie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, komentując wybór dotychczasowej niemieckiej minister obrony na szefową Komisji Europejskiej. W jego ocenie wtorkowe głosowanie w europarlamencie "pokazało, że głosy Prawa i Sprawiedliwości były języczkiem u wagi".

"Mam nadzieję, że zbudujemy taką relację, jaka była między prezydentami Kaczyńskim i Adamkusem"

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Litwy Gitanas Nauseda złożył we wtorek wraz z małżonką Dianą Nausediene wizytę w Warszawie. Była to pierwsza zagraniczna podróż nowej litewskiej pary prezydenckiej. - Mam nadzieję, że zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem. To była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Kosiniak-Kamysz: nic się już nie zmieni, idziemy jako Koalicja Polska

- Dwa bloki: blok liberalno-lewicowy i blok centrowy ma szansę doprowadzić do tego, że nie będzie dzisiaj rządów partii, która zawładnęła w stu procentach całą Polską - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, mówiąc o sytuacji opozycji przed wyborami parlamentarnymi. Zapowiedział, że PSL pójdzie do wyborów w ramach Koalicji Polskiej.

Doprowadzenie do "wyścigu szczurów" i "płacz uczniów, którzy się nie dostali"

Dzisiaj mamy kwintesencję tego, nad czym rząd pracował przez ostatnie trzy lata. Wszyscy biliśmy na alarm, że reforma jest nieprzygotowana, nieprzemyślana i niepoliczona - mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy do spraw oświaty. Zdaniem Krystyny Starczewskiej "ta sytuacja jest tragiczna i będzie miała nieodwracalne skutki dla psychiki" nastolatków. - Jest płacz, niezadowolenie uczniów, którzy się nie dostali do szkoły - opowiadał z kolei w "Faktach po Faktach" Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX LO im. Jana Śniadeckiego w Warszawie o rekrutacji do szkół średnich.

Von der Leyen zastąpi Junckera. "To jest wasz majstersztyk dyplomatyczny"

We wtorek Parlament Europejski zatwierdził kandydaturę Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej. - Podchodzę do tego z umiarkowanym optymizmem, widząc szansę na odzyskanie autorytetu przez Komisję Europejską – powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Posłanka PO-KO Izabela Leszczyna zwróciła natomiast uwagę, że "oczkiem w głowie" von der Leyen są "praworządność, ustawa antyprzemocowa i ustawa klimatyczna".

PiS chce nowelizacji kodeksu wyborczego. Chodzi o stwierdzanie ważności wyborów

Usprawnienie procedur i doprecyzowanie regulacji to powody, dla których Prawo i Sprawiedliwość złożyło we wtorek w Sejmie projekt noweli Kodeksu wyborczego. Według niego o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Minister edukacji: może trzeba coś zmienić w ogóle w systemie rekrutacji

Uczniowie są w pierwszym etapie rekrutacji. Ci z nich, którzy nie zostaną przypisani do szkół, które wybrali, będą mogli uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej. Ostatecznie zostaną przypisani do szkół, w których są wolne miejsca - powiedział we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Jego zdaniem "zdecydowanie uczniowie mają w czym wybierać".

Pawłowicz znów zapowiada odejście z polityki

"Jestem wdzięczna Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że umożliwił mi udział w obronie i naprawie polskich spraw. Jestem dumna, że mogłam to robić, reprezentując w Sejmie i Krajowej Radzie Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość" - napisała na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Zapowiedziała, że odchodzi z polityki.

F-35 wylądowały pod Poznaniem. Na razie tylko gościnnie

Cztery amerykańskie maszyny F-35, których zakup zapowiedział polski rząd, wylądowały we wtorek w bazie w Powidzu. - To było rutynowe przyjęcie, chociaż sam fakt przyjęcia maszyn tej klasy budzi podziw - mówi TVN24 płk Krzysztof Szymaniec, dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Żołnierz przyszłości może nie polecieć

Nowa broń i ochrona balistyczna, komputery i środki łączności, systemy monitorujące stan zdrowia i zapewniające obserwację otoczenia, a nawet egzoszkielety i roboty-muły – to niektóre elementy projektów tak zwanego żołnierza przyszłości, nad którymi pracują armie wielu państw. Do tej pory żaden z nich nie obejmował jednak możliwości lotu dla pojedynczego piechura.