CBA ujawnia. Kalendarium zdarzeń aż do decyzji prokuratury

Od "taśm Oleksego", przez pierwsze decyzje prokuratury i CBA, operacje "Krystyna" i Silver" przeprowadzone z udziałem Tomasza Kaczmarka i zakończone fiaskiem, aż po spowiedź "agenta Tomka" w "Superwizjerze" TVN24 i decyzję o odtajnieniu materiałów części dokumentów ze śledztwa. Kalendarium zdarzeń związanych z tzw. sprawą willi Kwaśniewskiego w Kazimierzu Dolnym.

CBA odtajniło materiały ze śledztwa. Nie ma dowodu, że willa należała do Kwaśniewskich

W ujawnionych przez CBA i prokuraturę dokumentach i nagraniach z podsłuchów nie ma twardego dowodu, że willa w Kazimierzu Dolnym w rzeczywistości należała do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Operacja specjalna przyniosła jedynie poszlaki, że za notarialnym właścicielem stała para prezydencka. Kosztowna operacja CBA nie przyniosła także żadnych dowodów ani nawet najdrobniejszych poszlak na rzekome łapówki Aleksandra Kwaśniewskiego.

Plantacja marihuany w dawnym hotelu

Niemal 900 krzaków konopi indyjskich, z których można byłoby uzyskać sto tysięcy porcji handlowych narkotyków, a także trzy kilogramy gotowego już suszu - policjanci zlikwidowali plantację marihuany działającą w pobliżu Szklarskiej Poręby (województwo dolnośląskie). Podejrzany o uprawę konopi 62-latek trafił do aresztu.

Premier chce 10 kwietnia pojechać do Smoleńska i Katynia

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu oraz ofiarom katastrofy - napisał premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda "wyraził oczekiwanie wobec premiera, żeby rząd podjął działania celem godnego przygotowania uroczystości". Pytany, czy jest brany pod uwagę wyjazd prezydenta do Rosji, odparł, że możliwe są "różne scenariusze".

Urzędnicy publikują nagrania z wandalami. "Widzimy was!"

Urzędnicy z Grodziska Wielkopolskiego wypowiadają wojnę wandalom i publikują nagrania pokazujące zniszczenia, jakich dokonali. I to z wyliczeniem poniesionych strat. "Takie zabawy i chwila wątpliwej sławy w wirtualnej rzeczywistości, niosą za sobą realne konsekwencje prawne i finansowe" - przypominają.

"Boją się prawdy o Smoleńsku". Lasek odwołany ze stanowiska szefa podkomisji

Sejmowa komisja obrony odwołała - głosami większości posłów PiS - posła Macieja Laska (KO) ze stanowiska szefa podkomisji stałej do spraw współpracy z zagranicą i NATO. Usunęła go także ze składu tej podkomisji. Uzasadnianiem wniosku był zarzut, że Lasek jest współautorem "kłamstwa smoleńskiego". - Posłowie PiS boją się prawdy o Smoleńsku - skomentował swoje odwołanie poseł KO.

Mama powiedziała, że musi ich zostawić. Czterech małych chłopców znalazło nowy dom

Najstarszy z chłopców - niespełna sześcioletni - był już świadomy tego, co się dzieje. Mama spakowała go i trzech młodszych braci. Wyszli z domu, do którego mieli już nigdy nie wrócić. Miesiąc spędzili w pogotowiu opiekuńczym. Po wielu dniach obaw opiekunów, że rodzeństwo zostanie rozdzielone, przyszedł w końcu ten, o którym marzyli: dzieci znalazły nowy dom.

Zostawiła 3-letnią córkę w lesie na kilka godzin. Usłyszała wyrok

Pijana wracała z imprezy, po drodze zostawiła w lesie swoją 3-letnią córkę. Zziębniętą dziewczynkę w wózku znalazł rano pracownik leśny. Sąd Rejonowy w Człuchowie (woj. pomorskie) uznał, że Anna K. naraziła dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. I skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu.

"To Ziobro wypowiedział wojnę przestępcom gospodarczym"

Doszło do gigantycznej manipulacji. To nie jest raport pana prezesa Mariana Banasia, tylko to jest raport jego poprzednika - mówił w czwartek wiceminister sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do opublikowanego dzień wcześniej raportu Najwyższej Izby Kontroli o odzyskiwaniu mienia z przestępstw.

"To jest kompletnie irracjonalne, żeby dotować telewizję rządową na propagandę, na hejt"

Intencja jest taka, żeby przekazać pieniądze na propagandę i hejt. My proponujemy co innego - dwa miliardy na onkologię - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował w ten sposób projekt nowelizacji, zgodnie z którą media państwowe mają dostać blisko dwa miliardy złotych z budżetu państwa. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos przekonywał, że "budżet jest o ponad 100 miliardów złotych większy niż w czasach rządów PO-PSL, więc wszystko jest proporcjonalnie".

Horała: Materiały CBA każdy może sobie ocenić. Udowodnienie jest czymś innym

Sprawa była przedmiotem publicznej, wieloletniej debaty, oceny działania służb, byłego prezydenta, jego uczciwości. Myślę, że dostęp do tych informacji opinii publicznej się należał - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała (PiS). Odniósł się do opublikowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dokumentów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ujawnione materiały zawierają wiele intymnych szczegółów. Były prezydent i jego żona nigdy nie zostali w sprawie willi przesłuchani.

"Mało, wolno, drogo i pod dyktando władzy"

Klub PiS uczyni wszystko, aby wsparcie państwa dla Trybunału Konstytucyjnego zawsze było mocne - mówił poseł tej partii Marek Ast podczas środowej debaty nad informacją o działalności Trybunału w 2018 roku. Posłowie opozycji zarzucali Trybunałowi Konstytucyjnemu między innymi upolitycznienie i wolne rozpoznawanie spraw. - Przez 21 lat nie zdarzyło się tak, by aktywność Trybunału Konstytucyjnego była na tak niskim poziomie - przekonywała Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze tylko dziś unijny trybunał czeka na wyjaśnienia PiS

W czwartek mija czas, jaki polski rząd dostał od unijnego Trybunału Sprawiedliwości na złożenie wyjaśnień w sprawie funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się 10 maja, a ewentualna druga tura - 24 maja. Dotychczas swój start w nich ogłosili: urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat Lewicy Robert Biedroń, kandydat PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.

Prymas: nie lekceważymy sygnałów od osób zranionych w Kościele 

Nie lekceważymy sygnałów od osób, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie przez duchownych - powiedział w środę na konferencji prasowej "Pomoc zranionym w Kościele" prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Przedstawił działania na rzecz osób skrzywdzonych, między innymi powołanie Fundacji świętego Józefa i uruchomienie infolinii.

"Akcja, która upublicznia prywatne rozmowy, nie służy absolutnie żadnemu interesowi państwa"

Jaki jest interes państwa w poczytaniu o dosyć prywatnych sprawach państwa Kwaśniewskich, dziś już osób zupełnie prywatnych? - pytała w "Kropce nad i" w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. Odniosła się do opublikowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiałów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przekonywał, że nie jest tak, że zarzuty wobec byłej pary prezydenckiej "miały się opierać tylko na jednych zeznaniach".

Wiceminister zdrowia: 48 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem

W Polsce hospitalizowanych jest 48 osób, w tym 30 osób, które wróciły na początku lutego z Chin i przebywają w szpitalu we Wrocławiu – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mówił również, że w Chinach przebywa łącznie od 600 do 1000 Polaków, ale nikt spośród nich nie zgłosił się do konsulatu z problemami zdrowotnymi.

Opozycja wygrała głosowanie. "PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał"

Sejmowa komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała w środę odrzucenie noweli ustawy przewidującej rekompensatę w wysokości niemal dwóch miliardów złotych dla państwowej telewizji i państwowego radia za "utracone wpływy z opłat abonamentowych". - Być może posłowie PiS zaspali, a być może gryzie ich sumienie - skomentowała wynik głosowania posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska. - W Sejmie mamy bezpieczną większość i z całą pewnością Sejm odrzuci wniosek Senatu - oświadczyła natomiast Joanna Lichocka z PiS.