Zatrzymanie po zabójstwie 10-latki. Bodnar docenia policję, ale nie zgadza się na "niegodne traktowanie człowieka"

"Dziękuję wszystkim, którzy w praktyce respektują prawo do godności i ze zrozumieniem podeszli do stanowiska Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w związku z zatrzymaniem i traktowaniem mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wydanym w piątek oświadczeniu. W czwartek KMPT, którego zadania wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich, wydał stanowisko, w którym ocenił, że sposób zatrzymania Jakuba A. narusza jego godność i "stanowi pogwałcenie praw człowieka". Policja krytycznie oceniła pismo KMPT.

Dwoje dzieci w nagrzanym aucie, matka poszła "tyko na chwilkę" na zakupy

W środę w Łukowie doszło do groźnego incydentu. Matka zostawiła dwójkę małych dzieci - 6-letnią dziewczynkę i siedmiomiesięcznego chłopca - w rozgrzanym samochodzie. Kiedy odnalazł ją jeden z policjantów blisko miejsca, w którym zaparkowała samochód, tłumaczyła, że "przecież zostawiła dzieci tylko na chwilkę".

"Nie znam powodów, dla których Rzecznik Praw Dziecka miałby zostać odwołany"

Dla mnie ważne jest oficjalne stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, które jest absolutnie jednoznaczne: nie wolno bić dzieci - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odniósł się do słów Mikołaja Pawlaka na temat stosowania klapsów jako metody wychowawczej. Jego zdaniem "klaps nie zostawia wielkiego śladu". Zdaniem posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza, trzeba poważnie się zastanowić nad wystąpieniem o odwołanie Rzecznika Praw Dziecka. Podobnego zdania był europoseł PO Andrzej Halicki.

Merkel, Babisz, Grybauskaite, Tsipras, Mosbacher. Urodzinowe życzenia dla Morawieckiego

Ambasador USA Georgette Mosbacher złożyła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu życzenia z okazji urodzin. "Aby relacje polsko-amerykańskie dalej rozwijały się tak dobrze jak teraz" - napisała. Szef rządu w czwartek był w Brukseli, gdzie życzenia złożyli mu przywódcy unijnych państw, między innymi Angela Merkel, Dalia Grybauskaite, Aleksis Tsipras i Andrej Babisz.

"Klaps zostawia bardzo silne ślady, przede wszystkim w psychice"

Wszelkie publiczne wypowiedzi, które w jakiś sposób usprawiedliwiają, aprobują, a czasami wręcz afirmują czy zalecają stosowanie przemocy wobec dzieci, są bulwersujące - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor habilitowana Ewa Jarosz, pedagog, ekspertka do spraw przemocy wobec dzieci. Komentowała w ten sposób słowa Rzecznika Praw Dziecka na temat stosowania klapsów jako metody wychowawczej.

Zawalił się chodnik i prawie sto metrów drogi w Gdyni

Zalania, gradobicia i silny wiatr - to krajobraz wielu miejsc w Polsce po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Na Pomorzu strażacy odnotowali ponad 100 interwencji. W Malborku w wyniku burzy z gradem zalanych zostało wiele piwnic i garaży. W Gdyni zawalił się chodnik i około stumetrowy odcinek drogi na ulicy Janka Wiśniewskiego.

"Polacy są po prostu konserwatywnymi socjalistami"

Opozycja nie może wygrać jesiennych wyborów do parlamentu polskiego. PiS jest nie do pokonania - przekonywał w "Faktach po Faktach" politolog Marek Migalski. - Program PiS-u jest bliższy poglądom przeciętnego Polaka niż program opozycji. Polacy są po prostu konserwatywnymi socjalistami - dodał. Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, przyznał, że "opozycja trochę podała pewne tematy na tacy", a PiS "zobaczyło, że w tych tematach mobilizuje swój elektorat".

Polska i kilka innych krajów zablokowało zapis szczytu Unii o "neutralności klimatycznej"

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych i sprowadzone do krótkiego apelu - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła zbliżone między innymi do rządu w Warszawie. Jak pisze agencja Reutera, przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że zaostrzenie przepisów mówiących o emisji gazów cieplarnianych spotkało się ze sprzeciwem Polski.

Miller: przywództwo Schetyny jest kwestionowane w części Platformy

Opozycji wciąż trudno się dogadać, bo jest dużo wodzów i mało Indian - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller. W przypadku PiS-u jest dokładnie odwrotnie - jest jeden wódz i wszystko jest podporządkowane temu jednemu człowiekowi - mówił. Jak dodał, po stronie opozycyjnej "zawsze będzie trudniej". - Zwłaszcza, że problem przywództwa Grzegorza Schetyny jest po tych wyborach w części samej Platformy Obywatelskiej kwestionowany. To jest bardzo poważny błąd. Trzeba dać Grzegorzowi Schetynie spokój - zaznaczył.

Mechanizm Prewencji Tortur o "pogwałceniu praw" podejrzanego o zabójstwo 10-latki. Policja krytykuje

Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka - stwierdził w komunikacie Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, którego zadania realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka w komentarzu do pisma stwierdził, że RPO powinien mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i poczucie bezpieczeństwa obywateli. Dodał, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa.

Abp Jędraszewski: karta LGBT i instrukcje WHO są w istocie rzeczy programami deprawacji młodzieży i dzieci

Wprowadzane przez niektóre samorządy do polskich szkół karta LGBT i instrukcje WHO, dotyczące tak zwanego wychowania seksualnego młodzieży i dzieci są w istocie rzeczy programami ich deprawacji i uderzają w prawdę o człowieku - mówił podczas procesji Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski. Kardynał Kazimierz Nycz w Warszawie przepraszał "Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu".

Rzecznik TSUE: zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew. Jak jednak wyjaśniał reporter TVN24, w tym postępowaniu polskiemu rządowi nie grozi żadna kara, gdyż omawiane przepisy zostały już zmienione. Rzecznik uznał natomiast, że sprawą nadal trzeba się zajmować, bo jest ona istotna dla całej UE.

Polowanie na liście UNESCO? "Na pewno to kontrowersyjny wniosek"

Polski Związek Łowiecki złożył wniosek o wpisanie polskiej kultury łowieckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. - Na pewno jest to wniosek kontrowersyjny – ocenia Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Katolicy obchodzą Boże Ciało. Ulicami przejdą procesje

W czwartek przypada Boże Ciało, czyli uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które przejdą ulicami polskich miast i wsi. - Uczestnictwo w procesji to jest publiczne wyznanie wiary - podkreślił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Pionierska operacja. Pomogli chłopcu, który połknął żrącą substancję

Nie mógł normalnie jeść, pić i stracił głos jeszcze zanim zaczął mówić – to efekt wypicia przez małego chłopca żrącej substancji. Gdy jego rodzice tracili już nadzieję na poprawę zdrowia Tymka, do akcji wkroczył zespół lekarzy pod wodzą profesora Adama Maciejewskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym".