Strzelał z wiatrówki do kota. Skazany na więzienie

Sąd Rejonowy w Giżycku skazał na cztery miesiące więzienia Pawła S., który w garażu strzelał z wiatrówki do kota. Mężczyzna został też ukarany ośmioletnim zakazem posiadania zwierząt i ma wpłacić pięć tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia Brat Kot. Wyrok nie jest prawomocny.

Nowa propozycja zamiast "ukraińskich nacjonalistów" w ustawie o IPN

Senacka Komisja Ustawodawcza skierowała we wtorek do dalszych prac ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej w części dotyczącej słów "ukraińscy nacjonaliści". Pojęcie to, jako niedookreślone, zakwestionował w styczniu tego roku Trybunał Konstytucyjny. W tej sprawie IPN przygotował nową definicję tego terminu.

Sejmowe perypetie Nowoczesnej. Zaplombowane pokoje, niepewny wicemarszałek

We wtorek pomieszczenia zajmowane dotąd przez klub Nowoczesnej w Sejmie zostały zaplombowane. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka tłumaczył, że ponieważ klub Nowoczesnej przestał istnieć, pojawiła się "potrzeba sporządzenia inwentaryzacji" przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. Przewodnicząca Nowoczesnej, a od połączenia klubów także wiceszefowa klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer oceniła, że jest to "nadgorliwość Kancelarii Sejmu".

"Wydobyto ciało". Tajemnica wraku statku Wilhelm Gustloff

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku statku Wilhelm Gustloff, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby - poinformował we wtorek prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.

"Piłem, ale wczoraj. Nie chciałem przejechać policjanta, ani zepchnąć z drogi policyjnego motocykla"

49-letni Mariusz K. usłyszał zarzuty czynnej napaści na policjantów. Z ustaleń śledczych wynika, że próbował przejechać policjanta, który go zatrzymywał, a także zepchnąć z drogi funkcjonariusza, który ścigał go na motocyklu. Mężczyzna miał promil alkoholu we krwi. Wyjaśniał, że pił, ale dzień wcześniej, dlatego wsiadł za kierownicę. I nie zamierzał nikogo przejechać, tylko uciec. Jest wniosek o areszt.

Z rzeki wyłowili dwie ludzkie nogi. "To była kobieta niskiego wzrostu"

W sobotę mężczyzna będąc nad rzeką Kamienna w Dziurowie (woj. świętokrzyskie) zauważył dziwnie unoszący się na wodzie przedmiot. Kiedy poszedł bliżej, zobaczył, że to ludzka noga. Od razu wezwał policję. Jeszcze tego samego dnia płetwonurkowie znaleźli drugą nogę. Nie udało się znaleźć reszty ciała.

Polak skazany w Rosji na 14 lat kolonii karnej

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300. MSZ w Warszawie, w odpowiedzi na pytania tvn24.pl, napisało, że "nie komentuje wyroku". Resort zaznaczył, że skazany ma kontakt z polskim konsulem.

"Szansa dla rodziców skończyła się tragicznie dla dziecka"

Zawsze mnie uderzają takie słowa: rodzice dostali szansę na wychowanie dziecka - powiedziała w TVN24 Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie, mówiąc o śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka. - Rodzina dostaje szansę, bo "już się poprawiła". Zastanawiam się, jak w ciągu trzech miesięcy można poprawić się i nie być już osobą uzależnioną - dodała. Rodzice dziecka usłyszeli między innymi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Leśny Big Brother chroni przed pożarami

W lasach koło Wałcza (Zachodniopomorskie) zainstalowano kamery, które przez całą dobę szukają jakichkolwiek oznak zaprószenia ognia. To największy taki system w Polsce. W lasach obowiązuje obecnie wysokie zagrożenie pożarowe.

Dulkiewicz i Sellin o Westerplatte. "Dopóki rozmawiamy, jest nadzieja"

Złożyłam ofertę, że tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do powstającego Muzeum Westerplatte. Proponuję, że współtworzymy tę instytucję, bierzemy wspólnie za nią odpowiedzialność - powiedziała we wtorek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po spokaniu z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem na temat przyszłości Westerplatte. Wiceszef MKiDN zaproponował, żeby "przedstawiciele miasta Gdańsk weszli do komitetu honorowego budowy muzeum" i "mieli wpływ na jego powstanie".

Przewodniczący KRS: polski parlament nie miał intencji, żeby jakiekolwiek przepisy naruszać

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej interpretuje swoimi orzeczeniami pewne rozwiązania, to jest wybór jednej z możliwości interpretacyjnych - ocenił przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Tak odniósł się do poniedziałkowego wyroku TSUE w sprawie przepisów dotyczących sędziów Sądu Najwyższego. Dodał, że "porządek prawa europejskiego to nie jest jedyny porządek". - My kierowaliśmy się interpretacją w świetle naszego porządku prawnego - oświadczył.

Kolejny pacjent gdańskiego szpitala psychiatrycznego z zarzutami molestowania nastolatek

Policja poinformowała o postawieniu zarzutów molestowania seksualnego nieletnich drugiemu pacjentowi szpitala psychiatrycznego w Gdańsku. Ofiarami miały być 13-letnie dziewczynki. Na początku czerwca inny pacjent miał zgwałcić w szpitalu 15-latkę. We wtorek po południu dyrekcja gdańskiego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podjęła decyzję, że osoby nieletnie nie będą przyjmowane na szpitalne oddziały dla dorosłych.

Marcin obezwładnił nożownika i odebrał mu nóż. "Dzięki jego postawie napadnięty człowiek przeżył"

Dwaj znajomi, 34-latek i 37-latek posprzeczali się na ulicy. Młodszy wyciągnął nóż i zadał starszemu ciosy w głowę i w szyję. Gdy zobaczył to przejeżdżający tamtędy 47-letni Marcin, zatrzymał samochód, podbiegł do mężczyzn, obezwładnił napastnika i wytrącił mu nóż z ręki. - Nikt z nas nie ma wpływu na to, jakich zdarzeń staje się świadkiem lub uczestnikiem. Nie każdy jednak zachowałby się w podobnej sytuacji tak, jak uczynił to pan Marcin, który stanął w obronie obcej osoby - powiedział komendant policji w Bielsku-Białej.

"Był zgodny wniosek stron. Wszyscy uznali, że dziecko powinno wrócić do rodziny"

Zachowanie matki poprawiło się, przeszła leczenie odwykowe i dlatego wszyscy uznali, że trzeba dać tej rodzinie szansę - wyjaśniał w TVN24 rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, pytany o okoliczności, w jakich zdecydowano o powrocie kilkumiesięcznej Blanki do rodziców biologicznych. Dziewczynka zmarła, jej rodzice usłyszeli między innymi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Burmistrz Olecka zapowiedział w tej sprawie kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

"Można spróbować wciągnąć Rosję w system"

Trzeba wysyłać sygnały, że jeżeli Rosja podejmie pewne kroki, to może liczyć na wznowienie dialogu - tak wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował we wtorek decyzję o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Z 10 Polaków głosujących nad rezolucją w tym gremium, dziewięciu opowiedziało się przeciwko oddaniu Rosji prawa głosu. Jeden zagłosował za.

"To pierwsze domino, które uruchamia lawinę"

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość z premedytacją łamało polską konstytucję i traktaty europejskie - ocenił poseł Robert Kropiwnicki z klubu PO-KO. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zaznaczyła, że ten wyrok to "ostrzeżenie dla rządu". Zdaniem Marka Sawickiego z PSL "widać wyraźnie, że PiS-owi zależało na wymianie kadr", a nie na usprawnieniu sądownictwa.

Odpalił petardę w jadącym samochodzie

Bezmyślne zachowanie 24-letniego pasażera volkswagena zakończyło się urazem palców dłoni. W trakcie jazdy odpalił on petardę w zamkniętym samochodzie. Nie zdołał otworzyć szyby, bo mechanizm był popsuty. Petarda eksplodowała w jego dłoni. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu we krwi.

"Rząd brutalnie zderzył się z rzeczywistością. Trybunał widzi problem w szerszej perspektywie"

Do tej pory mówiliśmy tylko o pewnej perspektywie, że inne kraje będą na przykład kwestionowały współpracę z Polską, jeżeli chodzi o kwestie praworządności. Kilka takich orzeczeń więcej i to nie będzie już tylko obawa, ale realny fakt - ocenił w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Komentował wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszący się do przepisów dotyczących polskiego Sądu Najwyższego.

"Typowa niesubordynacja" przyczyną buntu w białostockim poprawczaku

O interwencji w Zakładzie Poprawczym w Białymstoku policja oficjalnie poinformowała w sobotę 22 czerwca po południu. Poprzedniego dnia przed godziną 23 funkcjonariusze zostali wezwani do trzech wychowanków: dwóch w wieku 16 lat i jednego 18-latka, którzy zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń placówki. Obecnie sytuacja jest już opanowana. Znana jest też - według dyrektora placówki - przyczyna buntu nastolatków.