Uciekali policjantom, rozbili się na drzewie

Dwóch mężczyzn zostało poszkodowanych po wypadku, do którego doszło tuż po północy we wtorek w okolicach Gdańska. Wcześniej gonił ich patrol policji. Mężczyźni mieli ukraść paliwo na stacji.

Miał 84 żywe raki w bagażu, zatrzymali go na granicy

Próbę przemytu ponad osiemdziesięciu raków udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z przejścia granicznego w Dorohusku w województwie lubelskim. Przesyłka miała trafić do Warszawy, niewykluczone, że do jakiejś restauracji.

"Widzę, że są w Polsce pokusy, żeby wykreślić datę 1989 roku"

Polska jest sobą tylko wtedy, kiedy jest zaangażowana w Europę i szanuje europejskie wartości - podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stwierdził też, że "nie można pójść naprzód, nie patrząc historii prosto w twarz". - Widzę, że są w Polsce jakieś pokusy, żeby wykreślić datę 1989 roku - dodał.

"Kancelaria Sejmu bawi się w kotka i myszkę z opinią publiczną"

- Rozpętana przez Prawo i Sprawiedliwość afera z ukrywaniem list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa trwa - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało w poniedziałek statystyki dotyczące poparcia sędziów do KRS, jednak nie podało nazwisk. Tadeusz Cymański z klubu PiS przekonywał, że "nic nie jest ukrywane".

Pełnomocnik Juszczyszyna: Izba Dyscyplinarna nie istnieje, sędzia będzie orzekał

Izba Dyscyplinarna nie istnieje, nie jest sądem. Osoby w niej zasiadające nie są sędziami, więc nie mogą wydać wiążącego prawnie orzeczenia w stosunku do sędziego Pawła Juszczyszyna - powiedział we wtorek jego pełnomocnik Michał Wawrykiewicz. Odniósł się do decyzji nieuznawanej przez Sąd Najwyższej izby, która zawiesiła sędziego olsztyńskiego sądu i obniżyła mu wynagrodzenie.

Radzik: sędzia Juszczyszyn może narazić się na kolejne zarzuty

Jeżeli sędzia Paweł Juszczyszyn będzie przychodził do pracy, narazi się na odpowiedzialność dyscyplinarną i kolejne zarzuty - powiedział sędzia Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych po ogłoszeniu decyzji nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej, która zawiesiła olsztyńskiego sędziego i obniżyła mu wynagrodzenie.

Juszczyszyn zawieszony i z obniżonym wynagrodzeniem. Radzik: wypowiada wojnę własnemu państwu

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zdecydowała we wtorek o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 procent. Obecny na posiedzeniu zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik mówił, że Juszczyszyn "wypowiada wojnę własnemu państwu". Pełnomocnik Juszczyszyna zapowiedział, że sędzia przyjdzie do pracy, bo "Izba Dyscyplinarna nie jest sądem". Zdaniem Radzika to narazi Juszczyszyna "na odpowiedzialność dyscyplinarną i kolejne zarzuty".

"Dawniej król, a teraz prezydent dzieli się tym swoim imperium władzy"

- Zebrałem 25 podpisów pod swoją kandydaturą, spełniłem wymóg ustawowy. Nie widzę podstaw do kwestionowania - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Dodał, komentując słowa prezydenta o członkach KRS, że "skoro głowa państwa uznała, że wszystko jest 'correct', w mojej ocenie kończy to sprawę".

"Panie prezydencie, dziękuję za rozmowę"

Zgodziliśmy się, że i Francja, i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - powiedział po rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W poniedziałek francuski przywódca odwiedził także Sejm, gdzie spotkał się z marszałek tej izby Elżbietą Witek. Odbył również rozmowy z Małgorzatą Kidawą-Błońską, które wicemarszałek Sejmu określiła jako "niezwykłe spotkanie".

"Bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie są dyscyplinowani"

Jeśli sędziowie stawiają się ponad prawem, jeśli sędziowie uważają, że mogą odmawiać parlamentowi prawa do tego, żeby stanowić prawo, a prezydentowi konstytucyjnego prawa, żeby powoływać sędziów, to tacy sędziowie są niebezpieczni dla obywateli - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem "to jest postawa, która musi być napiętnowana".

"Europa na Polskę czeka, bo Polska jest teraz w przedsionku najważniejszych decyzji"

Dobrze, że odmrażamy stosunki z Francją, bo one przez ostatnie lata uległy poważnemu zamrożeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska), oceniając pierwszy dzień wizyty w Polsce prezydenta Emmanuela Macrona. Deklaracje francuskiego przywódcy o "zaniepokojeniu" zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości poseł PiS Łukasz Schreiber skwitował słowami, że Macron "nie jest wolny od uwarunkowań politycznych".

Co podpisali szefowie dyplomacji Polski i Francji?

Wzmocnienie dialogu politycznego, wspólne konsultacje ważnych kwestii z zakresu polityki europejskiej oraz współpraca na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności Europy w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ - to niektóre punkty podpisanego w poniedziałek programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Macron: Francja nie chce nikomu udzielać lekcji, ale ważne dla nas jest poszanowanie naszych wartości i zasad

Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, pytany o praworządność w Polsce. Szef polskiego rządu przekonywał, że "Polska, realizując reformę wymiaru sprawiedliwości, broni prawdziwych wartości europejskich". Po rozmowach obaj politycy podpisali deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.