Włączone kamerki, krótsze lekcje. Przeszli na naukę zdalną. "W zasadzie przygotowywaliśmy się do tego od wakacji"

Od poniedziałku w polskich szkołach pozostają tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pozostali przechodzą na system nauki zdalnej, a to wymaga przeorganizowania pracy placówek i nauczycieli, a także życia samych uczniów. O zmianach i wnioskach wyciągniętych z poprzedniego semestru nauki zdolnej mówił Tomasz Huk, dyrektor jednej z katowickich szkół podstawowych. 

"Ludzie czują się zagrożeni, czują, że odbierana jest im kawałek po kawałku ich wolność"

Kobiety w małych miasteczkach zaktywizowały się w 2016 roku, gdy w Polsce wybuchły tak zwane czarne protesty. To był akt heroizmu z ich strony. Teraz w 2020 roku one mają już narzędzia, kwalifikację i wiedzę, jak się organizować - mówiła w TVN24 Magdalena Muszel, socjolożka i prezeska fundacji "Zatoka". Iwona Taranowicz, socjolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego apelowała, by w tej ważnej społecznej dyskusji nie pomijać mężczyzn, których rola jest umniejszana.

Prezes PAN: podjęto dwa skrajnie przeciwstawne działania. Wprowadza się systemowy chaos

"W momencie ogromnego nasilenia epidemii COVID-19, gdy z dnia na dzień gwałtownie wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci u osób z COVID-19, ogłasza się decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która wyprowadza tłumy ludzi na ulice" - napisał prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Jerzy Duszyński. Prezes zwrócił się do uczestników protestów z apelem, by nie zapominali, że protestują w sytuacji nasilenia się epidemii. Policjantów wezwał, by nie podejmowali działań wobec manifestantów, które utrudnią utrzymywanie dystansu między nimi.

Nowy w rodzinie, maluchem opiekuje się całe stado

Mały koczkodan górski dołączył do sporej rodziny zamieszkującej wrocławskie zoo. Dorosłe osobniki - jak gatunek ten ma w zwyczaju - wspólnie opiekują się jednym maluchem. Koczkodany są bardzo zżyte, iskają się wzajemnie, budują i zacieśniają więzi.