Jak wypadli kandydaci na "pierwszych małżonków"? "Wsparcie w kampanii, jeśli nie dojdzie do wpadki"

Pojawienie się najbliższych jest wsparciem w kampanii, jeśli nie dojdzie do wpadki - ocenił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Wraz z drugim gościem programu Markiem Migalskim komentowali pojawienie się na sobotnich konwencjach wyborczych kandydatów na "pierwszych małżonków" - Pauliny Kosiniak-Kamysz i Jana Kidawy-Błońskiego. - Remis - uznał Migalski.

Zjechał prosto na czołowe zderzenie. 20-latek nie żyje

Na odcinku drogi między Janikowem a Wójcicami na Dolnym Śląsku, czołowo zderzyły się dwa volkswageny. W szpitalu zmarł 20-letni kierowca jednego z nich. Poszkodowana jest też kierująca drugim autem 33-latka, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Konwencje, spotkania i propozycje. Kolejna sobota kampanii

W kampanii prezydenckiej konwencje kandydatów, a wraz z nimi: pokaz siły, mobilizacji i wizje prezydentury. Małgorzata Kidawa-Błońska w Warszawie, Władysław Kosiniak-Kamysz w Jasionce. Kandydaci mówili o zdrowiu, młodych, seniorach i środowisku. Inni kandydaci także w trasie - Andrzej Duda na Śląsku, Krzysztof Bosak na Mazowszu, Szymon Hołownia w Stargardzie , a Robert Biedroń w Chełmie.

We Wrocławiu dezynfekują autobusy i tramwaje

Wrocław chroni się przed koronawirusem SARS-CoV-2. Orężem - czystość. W mieście rozpoczęła się akcja czyszczenia transportu publicznego. W zajezdniach tramwaje i autobusy są dokładnie myte i odkażane. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

"Nic, co dane nie będzie odebrane"

To, co było w ostatnich latach dumą Polaków zostało bezpardonowo podeptane. Atak na konstytucję własnego państwa, niszczenie trójpodziału władzy dla przykrycia własnych, ciemnych interesów, cenzura w teatrach, muzeach, kłamstwa i manipulacje, państwo jako prywatny folwark - mówiła podczas sobotniej konwencji wyborczej kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Przedstawiła także propozycje dotyczące między innymi polityki społecznej i klimatycznej.

Ojciec Stachowiaka: gdyby Igor był z nami, opowiedziałby o cierpieniu w torturach i bólu

Liczę, że wrócą czasy, kiedy obywatel będzie się czuł bezpiecznie, liczę na Małgorzatę Kidawę-Błońską - oświadczył na konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Maciej Stachowiak, ojciec zmarłego niemal cztery lata temu Igora Stachowiaka. - Igor zginął, ponieważ pomylono go z kimś innym, został poddany torturom na komisariacie, jednak częściową prawdę udało się ustalić dzięki niezależnym mediom, niezależnym sądom - dodał.

"To nie była zwykła stłuczka, nie zderzyłem się z samochodem. Zderzyłem się z władzą"

- Dostałem list od pani premier. Było w nim napisane, że wszyscy są równi wobec prawa, mają te same prawa i obowiązki. Uwierzyłem w to - mówił na konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Sebastian Kościelnik, który w lutym 2017 roku uczestniczył w wypadku z limuzyną ówczesnej premier Beaty Szydło. - To nie była zwykła stłuczka, nie zderzyłem się z samochodem. Zderzyłem się z władzą - dodał.

"Zwiększona ostrożność" w związku z koronawirusem. Prymas radzi, jak zachować się w kościele

"Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności" - napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do zagrożenia koronawirusem w Polsce. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak mówił, że jeżeli ktoś ma obawy, to nie musi się w kościele żegnać wodą święconą. Zapytany o podawanie dłoni w czasie przekazywania znaku pokoju, odparł, że w tej sytuacji "nie radziłby przesadzać".

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

Rozbił kibolską mafię. W "nagrodę" został odwołany

Prokurator Marcin Michalski, który doprowadził do rozbicia gangów kiboli Ruchu Chorzów oraz Wisły Kraków został właśnie odwołany z delegacji do Prokuratury Krajowej. Od poniedziałku ma się stawić w jednostce niższego szczebla. Według służb prasowych prokuratury, do Michalskiego są "konkretne zastrzeżenia".

"To tak, jakby policjantowi postawić zarzut za złapanie przestępcy"

To jest klasyczny proces polityczny. Obawiam się, że takich procesów będziemy mieli wiele - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz. Komentował w ten sposób wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Zdaniem adwokata Łukasza Chojniaka to taka sytuacja, "jakby policjantowi postawić zarzut za złapanie przestępcy".

"Mogę dać słowo, że rząd w tej sprawie niczego przed Polakami nie ukrywa"

Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Odniósł się też do słów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jego zdaniem "cynicznie wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym".

Bodnar: nie ma sporu kompetencyjnego, Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć sprawę

"Wniosek marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, a Sejmem i prezydentem nie ma podstaw, celem wniosku jest uniemożliwienie Sądowi Najwyższemu wykonywania jego roli" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w stanowisku do Trybunału Konstytucyjnego, wnosząc o umorzenie sprawy. Jednocześnie wniósł o wyłączenie między innymi dwojga byłych polityków PiS - Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Magdalena K. zatrzymana na Słowacji

Magdalena K., poszukiwana listem gończym i czerwoną notą Interpolu, została zatrzymana przez słowacką i węgierską policję w miejscowości Zvolen na Słowacji - dowiedział się portal tvn24.pl. K. jest podejrzana o kierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się handlem narkotykami.

"Tydzień, który przejdzie do historii". Potężne spadki na giełdzie

Indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończyły piątkowe notowania głęboko pod kreską. WIG20 spadł o 4,41 procent i znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2016 roku. "Spadek o 15,3 procent lokuje ostatnie 5 sesji w gronie trzech najgorszych tygodni indeksu w całej historii GPW" - wskazał analityk DM BOŚ SA Adam Stańczak. Tracił również złoty. Na rynkach panuje lęk przed koronawirusem.