"Bardzo się bałam, bardzo. Dużo płakałam". Porody czasu epidemii

Epidemia COVID-19 wywróciła do góry nogami życiowe plany wielu osób. W tym także te, dotyczące powitana na świecie wyczekanych dzieci. Rafał Stangreciak, reporter "Czarno na białym", pokazuje dwie historie rodziców, których dzieci narodziły się w czasie obowiązywania obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Msza wielkanocna, która przejdzie do historii, Wuhan wraca do życia, Boris Johnson wyszedł ze szpitala

Takiej mszy świętej w Wielkanoc w Watykanie jeszcze nie było. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił transmitowane na cały świat nabożeństwo w pustej Bazylice Świętego Piotra. Chińskie miasto Wuhan, przez 76 dni odcięte od świata, powoli budzi się do życia. Boris Johnson wyszedł ze szpitala i będzie kontynuować leczenie w posiadłości pod Londynem. Podsumowujemy niedzielę.

"Wiedzieliśmy, że nie możemy liczyć na żadną władzę"

Koronawirus nie omija domów dla bezdomnych. - Przychodzi człowiek bezdomny i teraz mam dylemat moralny. Jeżeli go przyjmę, to mogę narazić 80 osób na chorobę, a 20 na śmierć - tak o domach dla bezdomnych mówiła w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska z polskiego oddziału wspólnoty "Chleb Życia". - Trzeba mobilizować władzę, żeby wykonywała swoje obowiązki, ale nie ma na to co liczyć z różnych powodów - dodała.

"Jeżeli nie wszyscy zastosują się do zaleceń, możemy spodziewać się zwiększonej fali zachorowań tuż po świętach"

Decyzje, które są podejmowane, muszą mieć przede wszystkim na względzie zdrowie, dobro obywateli - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Mirosław Wielgoś, mówiąc o możliwości złagodzenia niektórych obostrzeń wprowadzonych w Polsce w związku z epidemią COVID-19. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonywał, że "jeżeli nie wszyscy zastosują się do tych zaleceń, które są obecnie obowiązujące, to rzeczywiście możemy spodziewać się zwiększonej fali zachorowań tuż po świętach".

"Walczmy o tych, którzy żyją". Zakłady pogrzebowe w czasie epidemii

Po wybuchu epidemii COVID-19 w Polsce władze wprowadziły szereg obostrzeń i ograniczeń. Wytyczne dotyczące zmarłych zakażonych koronawirusem ministerstwo wydało jednak dopiero na początku kwietnia. Zdaniem przedstawicieli branży są one niewystarczające. O problematycznych pogrzebach opowiedział w swoim materiale reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak.

Wybory w maju "traktuję jako nieuzasadniony eksperyment medyczny"

Wybory powinny być demokratyczne, z równą możliwością prowadzenia kampanii, tajne. Teraz żadna z tych przesłanek nie jest spełniona - oceniła w "Kawie na ławę" Barbara Nowacka (KO). Włodzimierz Czarzasty (SLD) powiedział, że traktuje wybory prezydenckie 10 maja jako "nieuzasadniony eksperyment medyczny". - Ale ktoś musi walczyć i tej hydrze urwać łeb. Trzeba zagłosować, wysłać kartkę i po prostu wygrać - przekonywał.

Uszyły maseczki i rozdały je "na zajączka" sąsiadom

Siostry, pod czujnym okiem mamy, uszyły wielorazowe maseczki i na rowerach ruszyły, by wręczyć je sąsiadom. Prezentowa wielkanocna akcja odbyła się przy zachowaniu środków ostrożności: dziewczynki same miały na twarzach maseczki, a na rękach rękawiczki.

Wielka Niedziela. Transmisja nabożeństwa w tvn24.pl i tvnwarszawa.pl

Trwa Triduum Paschalne. Ze względu na rygory sanitarne msze święte i nabożeństwa są sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach. W niedzielnym nabożeństwie można brać udział za pośrednictwem tvn24.pl i tvnwarszawa.pl.